eposta yazdır zoom+ zoom-

Gebelikte meme ultrasonu ve röntgen çekimi zararlı mı?

Gebelikte meme ultrasonu ve röntgen çekimi zararlı mı?

Kadınlarda en sık rastlanan kanser türlerinin başında gelen meme kanseri genel kanının aksine hamilelik döneminde de ortaya çıkabiliyor. Özellikle bebek sahibi olma yaşının yükselmesiyle hamileyken meme kanseri görülme oranı da arttı. Op. Dr. Ekin Fatma Fettahoğlu Ünlüer cevapla.tv'nin sorularını yanıtladı.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 30-08-2018 14:00 - Güncelleme: 30-08-2018 14:00

Anne adaylarının kafasını en çok kurcalayan konulardan biri hamilelik takibi sırasında yapılan ultrasonu ve röntgenin kadar güvenli olduğu. Op. Dr. Ekin Fatma Fettahoğlu Ünlüer cevapla.tv'nin sorularını yanıtladı. 

Özellikle ciddi meme rahatsızlıklarının gittikçe daha küçük yaşta görülmeye başlaması sebebiyle meme ultrasonografisi gün geçtikçe daha sık kullandığımız bir yöntemdir. Radyasyon içermemesi sebebiyle istenen sıklıkta kadınlarda, erkeklerde, hamilelerde ve hatta emzirenlerde yaygın olarak kullanılabilmektedir. Hasta yatar pozisyonda iken bir jel sürülerek memeler ve koltuk altları dikkatli bir şekilde incelenir. Hiç bir ağrı vermez ve radyasyon içermez. Yan etkisi olmamakla beraber hiç düşünülmeden meme ultrasonografisi yapılmasında fayda bulunmaktadır.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Gebelikte meme ultrasonu ve röntgen çekimi zararlı mı? haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro