YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 20 Ağustos 2014 00:04 - Güncelleme: 24 Ekim 2015 10:10

Gazze, Dünyanın En Büyük Çocuk Mezarlığı

Kardeşinin kanını paspaslamak zorunda olan yüzlerce çocuğun yaşadığı yerin adıdır Gazze. 

Henüz ölümüne alışmadan, parçalanmış cesedini birleştirmeye çalışan binlerce annenin ölmekten beter olduğu kutsal şehir..

O anneler..

Tankların içerisinde, donanımlı zırhlar ve silahlarla saldıran İsrail’e karşı, 8-14 yaş arasındaki çocukların savaşını bir sonraki nesile anlatan o mübarek kadınlar..

Çoğu evlat, ailesinin çektiği zulmü babasından dinleyememiştir çünkü babaları, Hayber’de Yahudi’lere karşı savaşırken şehit düşen çoban gibi, kahramanca şehit olmuşlardır.

Bazıları hiç kimseden dinleyemez olup biteni. Tamamen yalnız kalmıştır çünkü. Kendisi ile aynı kaderi paylaşan binlerce çocukla beraber yapayalnızdırlar..

Her geçen gün daha da yalnızlaşırlar...

Kuran’ın ayetleri yerine, siyonist medyanın empoze ettiği algı ile kendini yoğuran müslümanların, yaşananları lanetleyerek geçiştirmesiyle daha da yalnızlaşır Gazze’nin yetimleri...

Müslüman, müslümanın kardeşidir sözünü, sanki onların iman ettikleri peygamber söylememiş gibi, soykırım sadece kınayarak geçiştirilir.

Ölen her birey, birer rakamdır gittikçe yükselen.

Bu yüzden Gazze, dünyanın en büyük çocuk mezarlığıdır. Sebebi ise İsrail değil, İsrail’den korkan müslümanlardır...

----------

Abdullah Öcalan’ın 30 yıllık savaşın bittiğini söylediği bir zamanda, tıpkı bayrak indirme olayında olduğu gibi bilinçli ve programlı çalışan birileri Lice’ye PKK’nın ilk silahlı eylemini gerçekleştiren kişinin heykelini dikti.

Heykelin yıkılacağını bile bile..

Birilerinin engel olmaya çalışırken başlarına bir şey geleceğini bile bile...

Kürt siyasetinin en öncelikli işi oraya o heykeli dikmek midir ? Her türlü sorun çözüldü de bir eksik o heykel mi kaldı ?

Barış süreci ve çatışmasızlık dönemi yaşanırken, Kürt’lerin kazanımlarının başında meydanlara heykeller dikmek mi var ?

Oraya dikilecek ve indirilmeyecek bir heykel, bu topraklarda barış adına ne sağlayacaktır? Kime ne çıkarı olacaktır. Üç beş kişinin egosunu tatmin etmekten başka ne getirisi vardır ?

Kürt siyasetçilerinin en çok eleştirdiği zihniyet “Demokratik olmayan yollarla işler çevriliyor ve bizi ilgilendiren konular, bize danışılmadan yapılıyor” davranışı değil mi?

 “Ben dedim, olacak mantığı” ile hareket eden artık kim? Yol kapatan, heykel diken ve bu süreçlerde uzlaşı adına hiç bir yolu denemeyen taraf kim ?

Hükümet tarafından sürekli adım atılmasını bekleyen ve bu durumu dile getiren BDP, kendi üzerine düşeni ne kadar yapıyor ? Abdullah Öcalan sürecin gidişatından memnun iken, tek çözümün imralı olduğunu söyleyen BDP’liler bugün neden bu tür provakasyonlara arka duruyor..

Savaş bitti ve PKK yöneticileri artık kendilerini gereksiz hissediyor. Tüm bu provakasyonların sebebi bu...

----------

Bedelli askerlik çıkmak üzere, eli kulağında...

Kanun meclise gelmeden önce, istihbarak kaynağının güçlü olduğunu göstermeye çalışan herkes yaş ve fiyat tahminini gizli kaynaklara dayandırıyor. 28 yaş diyenden 25 yaşa kadar bütün ihtimaller medyada kesin ifadelerle yayınlandı. Oysa hala yaş ve fiyat kesin değil. Kaynak : Milli Savunma Bakanı.

Tabi ki benimde bir tahminim var. 2011 yılında 30 yaşına çıkan bedelli askerlik kanunu, 29,28 ve 27 yaşında bedelli askerlik bekleyenleri mağdur etmişti.. Bugün 28 yaşına çıkacak bedelli askerlik de yine aynı mağduriyeti yaratacak çünkü öncesinde oluşturulan algı, 25 yaş üzerineydi. Bu algıyı da medya oluşturmadı, bizzat Ak Parti’nin kendisi oluşturdu..

Sürecin bu noktaya kadar gelmesini sağlayan Bedelli Askerlik Platformu’na, Bedelli Askerlik Platformu’na desteğini esirgemeyen ve her daim yardımcı olan Mehmet Akarca’ya, bedelli askerlik bekleyenlerin ablası Sevilay Yükselir’e, yaptığı çalışmalarla bedelli askerliğin gündemde kalmasını sağlayan Mehmet Murat Pösteki’ye ve son olarak bu platforma önderlik eden Ali Deniz'e  özellikle teşekkür etmek gerekir..

---

ABD karıştı. Siyahi bir genç gerekçesiz yere polis tarafından öldürüldü. Sokaklarda olayı protesto etmek isteyen kalabalıklara karşı polis yerine özel kuvvet görevlendirildi. Sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bir çok gazeteci göz altına alındı. Taramalı silahlarını göstericilere uzatmaktan zerre çekinmeyen güvenlik güçleri, orantısız güç kullanıyor muyum diye düşünme gereği bile duymadı. Açın CNN’i izleyin. Evrensel penguen belgeseli nasıl çekiliyormuş görün, hem de demokrasinin beşiğinde.. Türkiye’yi oralara şikayet etmeden önce, belki bir fikriniz olmuş olur...

 

Not: GTHB ataması ile ilgili eposta yollayan arkadaşlar, konuya vakıf olabileceğim detaylıca içeriğe sahip bir eposta atarlarsa, daha kolay yardımcı olabilirim...

 

twitter.com/umitsamimi

umitsamimi [at] gmail.com
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Gazze, Dünyanın En Büyük Çocuk Mezarlığı yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR0 YORUM
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro