eposta yazdır zoom+ zoom-

Gaziantep'te 8. yüzyıldan kalan bir makyaj çantası bulundu

Gaziantep'te 8. yüzyıldan kalan bir makyaj çantası bulundu

Gaziantep'teki tarihi kent Zincirli Höyük'te üzerinde Aramice yazıların da yer aldığı 8. yüzyıldan kalma 'makyaj kutusu' bulundu.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 15-08-2017 04:10 - Güncelleme: 15-08-2017 04:10

Gaziantep'teki tarihi kent  Zincirli Höyük'te üzerinde Aramice yazıların da yer aldığı 8. yüzyıldan kalma 'makyaj kutusu' bulundu.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İslahiye Belediye Başkanı Kemal Vural ve beraberindeki heyet, belediyeye ait ek binanın bahçesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı ve ABD Chicago Üniversitesi işbirliğiyle ile Zincirli Höyük'te 2006 yılında başlatılan ve bu yıl ki 11. etap kazılarla ilgili çalışmalar hakkında ABD Chicago Üniversitesi Öğretim Üyesi David Schloen yönetimindeki kazı ekibince hazırlanan brifinge katıldı. 

BU KAZI BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

Şahin, 4 Ağustosta başlayan ve yaklaşık iki ay sürecek kazının ilk haftasında bulunan 'at heykeli' ile milattan önce 8. yüzyıldaki Genç Hitit dönemine ait olduğu belirtilen üzerinde Aramice yazı bulunan makyaj kutusunu inceleyerek yetkililerden bilgi aldı. 

Bulunan makyaj kutusunun üzerindeki işçiliğin önemli olduğunu belirten Şahin, Zincirli Höyük kazısının önemine işaret etti.

Fevzipaşa Mahalle sakinlerinin sorunlarını dinleyen Şahin, Kazı Başkanı David Sclohen ve ekibine üzerinde "Zincirli 2015" yazısı yer alan tişört hediye etti.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Gaziantep'te 8. yüzyıldan kalan bir makyaj çantası bulundu haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro