eposta yazdır zoom+ zoom-

Fransa'yı sarsan çifte saldırı havalanında büyük panik

Fransa'nın başkenti Paris'te Orly Havaalanı'nda görevli askerin silahını almaya çalışan bir kişi vurularak öldürüldü.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 18-03-2017 11:45 - Güncelleme: 18-03-2017 13:45

Paris Orly Havalimanı'nda devriye gezen askerlerden birinin silahını alan kişinin, alandaki bir mağazaya saklandığı ve düzenlenen operasyonla etkisiz hale getirildiği açıklandı.

Fransa İçişleri Bakanı Bruno Le Roux, Paris’in bir banliyösünde polise ateş açan kişi ile Orly Havalimanı'nda öldürülen saldırganın aynı kişi olduğunu açıkladı.

Fransa'nın başkenti Paris'in ikinci büyük havalimanı olan Orly'de yerel saatle 08.30'da meydana geldiği belirtilen olaydan sonra havalimanına özel birlikler sevk edildi ve havalimanı aramalar yapılması amacıyla boşaltıldı. 

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Pierre-Henry Brandet, "Bir kişi, havalimanında devriye gezen askerlerden birinin silahını alıp alanda bulunan bir mağazaya saklandı. Düzenlenen operasyonla etkisiz hale getirildi." açıklamasında bulundu. Sözcü, İçişleri Bakanı Bruno Le Roux'nun havalimanına doğru yola çıktığını belirtirken, olayda saldırgan dışında ölü ve yaralının bulunmadığını kaydetti. 

Saldırının ardından Orly Havalimanı'na gelen Le Roux, burada basına yaptığı açıklamada, "Saldırgan polis ve istihbarat servisleri tarafından bilinen bir kişi." dedi.

SALDIRGAN AYNI KİŞİ
Fransız bakan, "Orly Havalimanı'nda saldırıyı düzenleyen kişi, daha önce Stains banliyösünde tespit edildi ve bu kişi kimlik kontrolü sırasında açtığı ateş ile bir polisin hafif yaralanmasına neden oldu." bilgisini aktardı.

Sabah 08.30 sıralarında Orly'deki saldırıda güvenliği sağlamak için devriye gezen bir askerin silahını almaya çalışan saldırgan vurularak öldürülmüştü.

ORLY HAVAALANI KAPATILDI
Bu arada, güvenlik gerekçesiyle yaklaşık 3 bin yolcunun tahliye edildiği Orly Havalimanı'nın akşam saatlerine kadar kapalı tutulacağı bildirildi.

Paris'in ikinci büyük havalimanı olan Orly’den uçuşlar, Paris'teki en büyük havalimanı olan Roisy Charles de Gaulle'e yönlendirilmişti.

Diğer taraftan Paris Terörle Mücadele Savcılığı, terör ihtimalini dikkate alarak saldırı ile ilgili soruşturma başlatmıştı.

SEFERLER DURDURULDU
Havalimanına bomba imha ekipleri gönderilirken, özel birliklerin de boşaltılan havalimanı ve çevresinde operasyon düzenledikleri bildirildi. Orly Havalimanı ve çevresine sefer yapan metro ve banliyö trenleri de durduruldu.

Fransa Emniyeti ve Paris Havalimanı Yönetimi de, Twitter'dan yayımladıkları mesajlarda vatandaşlara uyarılarda bulunarak, "Havalimanında operasyonun devam ettiğini, havalimanı bölgesinden uzak durulması gerektiğini" kaydettiler.

PATLAYICI BULUNAMADI
Yapılan açıklamada, havalimanında, saldırının ardından bomba imha ekiplerinin yaptığı araştırma sonucu herhangi bir patlayıcının bulunmadığı bildirildi. 

Açıklamada, havalimanındaki yaklaşık 3 bin yolcunun tahliye edildiği belirtilirken, uçuşların durdurulduğu, yolcuların havalimanına gelmemeleri çağrısında bulunuldu.

Diğer taraftan Paris Terörle Mücadele Savcılığı, olayın bir terör eylemi olması olasılığını dikkate alarak saldırı ile ilgili soruşturma başlattı.

PARİS'TE POLİSE SALDIRI
BFM televizyon kanalı, başkentin kuzeyindeki Stains banliyösünde üç polisin bir aracı durdurarak kimlik kontrolü yapmak istediğini ancak araçta bulunan kişinin güvenlik güçlerine ateş açarak karşılık verdiğini duyurdu. 

Bir polisin hafif yaralandığı saldırıda, saldırgan aracı ile kaçtı. Araç daha sonra Val de Marne bölgesinde terk edilmiş halde bulundu. 

Bu arada BFM televizyon kanalı, polis kaynaklarına dayanarak verdiği haberde, Paris Orly Havalimanı'ndaki saldırı ile banliyöde polise ateş açılması arasında bağlantı olduğunu ifade etti.

Polise ateş açan saldırganın, bir araç çaldığı ve bu aracın Orly Havalimanı'nın park yerinde bulunduğu belirtildi. 

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Fransa'yı sarsan çifte saldırı havalanında büyük panik haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR3 YORUM
  • 2010'da evet deyince aldatılmıştık 18 Mart 2017 16:28 Terör din, ahlak, hak, hukuk, örf adet, gelenek görenek tanımaz. O nedenle her türlü teröre hayır diyoruz. Gördüğümüz yerde ezmeliyiz.

    CEVAP YAZ 0 3

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro