eposta yazdır zoom+ zoom-

Foça'da denize akaryakıt boşaltan gemi bulundu

Foça'da denize akaryakıt boşaltan gemi bulundu

İzmir'in Aliağa ilçesi açıklarında fuel oil atık salınımı ile deniz kirliliği yaşanmıştı. Çevre Bakanı Murat Kurum konuyla ilgili yaptığı açıklamada, kirliliğe sebep olan geminin tespit edildiğini duyurdu.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 07-09-2018 18:46 - Güncelleme: 08-09-2018 00:20

FOÇA'da denizi kirleten gemi bulundu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Foça'da denize fuel-oil döken geminin tespit edildiğini açıkladı. Kurum, Palau bayraklı kuru yük gemisinin şirketine 1 milyon 644 bin 742 lira ceza kesildiğini belirtti. Bu arada gemi kaptanı ile mürettabatının yurt dışına çıktığı tespit edildi.

Denizi kirlettiği tespit edilen Harrier isimli kuru yük gemisinin kaptanının da aralarında bulunduğu 18 Hintli mürettebatın, gemiyi Aliağa'ya yanaştırdıktan sonra yurt dışına çıkış yaptığı öğrenildi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Foça ilçesindeki Fuel-Oil sızıntısının kaynağının tespit edildiğini söyledi. Uydu görüntülerinden deniz kirliliğinin izlendiğini ve TÜBİTAK raporlarıyla söz konusu atığın kaynağının Palau bayraklı Harrier isimli kuru yük gemisi olduğunun tespit edildiğini belirten Kurum, geminin sahibi gemiye 1 milyon 644 bin 742 TL idari para cezası kesildiğini açıkladı.

1 EYLÜL'DE YURT DIŞINA ÇIKMIŞLAR

Yaşanan bu gelişmelerin ardından Foça Cumhuriyet Başsavcılığı, Hintli kaptanının da aralarında bulunduğu 18 yabancı mürettebatı ifadeye çağırmıştı. Alınan bilgiye göre, Norveç'den gelen hurda gemiyi Aliağa'daki gemi söküm tesislerine yanaştıran mürettebatın, 1 Eylül tarihinde ise yurt dışına çıktığı öğrenildi.

İDDİALAR GÜÇLENDİREN KANIT

Olayla ilgili başvuran tanığın ise bir balıkçı olduğu ortaya çıkmıştı. A11vlanan balıkçının olay sonrası Aliağa Liman Başkanlığı'na geldiği ve yetkililere, "Ben o gün balık tutuyordum. Geminin kıç tarafından denize petrol akarken gördüm" demişti.

Balıkçının bu ifadeleri ve geminin çevresinde bulunan Fuel-Oil kalıntıları, sızıntının Palau bayraklı Harrier adlı gemide gerçekleştiği iddialarını güçlendirmişti.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Foça'da denize akaryakıt boşaltan gemi bulundu haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR5 YORUM
  • Misafir 09 Eylül 2018 12:46 Ceza bilerek düşük kesilmiş bilindik bir firmadır o

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro