eposta yazdır zoom+ zoom-

Flaş döviz kararı! Borsa İstanbul hamle yaptı!

Flaş döviz kararı! Borsa İstanbul hamle yaptı!

Borsa İstanbul (BİST) kısa vadeli ihtiyaçları dışında kalan döviz varlıklarının tamamını TL'ye çevirdi. BİST'in son dakika açıklamasında 'Türk Lirası'na olan güvenimizi tüm şirketlerimiz ve paydaşlarımıza tekrar vurgulamak isteriz' ifadesi yer aldı.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 23-05-2018 09:12 - Güncelleme: 23-05-2018 09:12

Business HT'nin aktardığına göre, Borsa İstanbul, kısa vadeli ihtiyaçları dışında kalan döviz varlıklarının tamamını Türk Lirasına çevirdi. Bununla birlikte borsa, Türk şirketlere spot piyasadan döviz almak yerine Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nı kullanmalarını önerdi. 

KURUN BU SEVİYEYE ÇIKMASINI GEREKTİRECEK BİR VERİ YOK
Borsadan yapılan açıklamada, ekonomik göstergelerin mevcut döviz kurlarına yeterince yansımadığı ve TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru endeksinin Nisan ayında 81.71 ile veri tarihinin en düşük seviyesine gerilediğine dikkat çekilerek, "Tüm sektör ve şirket mali tablolarında kurun bu seviyelere çıkmasını gerektirecek ekonomik bir verinin bulunmadığı dikkate alınarak, Türk Lirasına olan güvenimizin ve desteğimizin bir göstergesi olarak, borsamızın kısa vadeli ihtiyaçları dışında kalan döviz varlıklarının tamamı bugün itibariyle Türk Lirasına çevrilmiştir" denildi.

Ayrıca Borsa İstanbul, "Şirketlerimize orta ve uzun vadeli döviz ihtiyaçları için spot piyasalardan döviz almak yerine, Borsamız Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasamızda işlem gören döviz vadeli işlem ve opsiyonları dâhil her türlü risk yönetim araçlarını değerlendirmeleri tavsiye ediyoruz" dedi.

SEÇİM ÖNCESİ UYARISI
Ayrıca Borsa İstanbul'un açıklamasında, "Seçim öncesi ülke ekonomisinin olumsuz gösterilmesine yönelik spekülatif yaklaşımların, mevcut ekonomik göstergelerle desteklenmediği görülmekte olup Borsa İstanbul Grubu olarak ekonomimize ve Türk Lirasına olan güvenimizi tüm şirketlerimiz ve paydaşlarımıza tekrar vurgulamak isteriz" denildi.

DOLAR NE TEPKİ VERDİ?
Açıklama sonrası dolar ve euro gerilemeye başladı ancak sonra yeniden yükseldi. Açılış öncesi 4,78 olan dolar önce 4,75'e indi. Euro ise 5,63'ten bir anda 5,59'a geriledi. Sonra dolar yeniden 4,78 euro 5,62 seviyesine yükseldi.

Dolar gece yarısı çıldırdı bugün kaç lira (23.05.2018)

 

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Flaş döviz kararı! Borsa İstanbul hamle yaptı! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR67 YORUM
  • Misafir 23 Mayıs 2018 13:13 Altınlarımızı satıyoruz bakir aliyoruz

    CEVAP YAZ 0 1

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro