eposta yazdır zoom+ zoom-

Fitch'ten dikkat çeken Türkiye açıklaması

Fitch'ten dikkat çeken Türkiye açıklaması

Kredi derelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in yeni yayınladığı raporda Türkiye ekonomisiyle ilgili değerlendirme dikkat çekti. Raporda Türkiye'de siyasi söylemin para politikası çerçevesine ilişkin riski artırdığı belirtildi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 22-05-2018 12:36 - Güncelleme: 22-05-2018 12:36

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, yayımladığı raporda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı açıklamaların haziran seçimleri sonrasında keyfi politika yapımı ve politika öngörülebilirliğinin baskı altına girmesi olasılığını gündeme getirdiğini savundu.

Raporda, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleri haziran seçimlerinden sonra politika öngörülebilirliğinin baskı altına girmesi olasılığını gündeme getiriyor. Bu durumun, sıkı global finansal şartlarını Türkiye'nin büyük dış finansman ihtiyacının yarattığı kırılganlığı test ettiği bir zamanda meydana gelmesi muhtemel" açıklamaları yer aldı. Raporda ayrıca açıklamaların sadece para politikası için değil tüm ekonomi politikası için seçimlerden sonra daha az öngörülebilir olma olasılığını artırdığı vurgulandı. 

"KREDİ PROFİLİ ÜZERİNDE BASKI YARATIR"

"Türkiye'nin para politikası bağımsızlığında daha büyük aşınma, Türkiye'nin ülke kredi profili üzerinde daha da baskı yaratır" denilen raporda,  "Yaşanan son gelişmeler bizim TCMB'nin kurdaki zayıflığa yanıt vermeye istekli olduğu görüşümüzü değiştirmedi" değerlendirilmesi yapıldı. 

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

İngiltere ziyaretinde Bloomberg TV'ye konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomiyle ilgili soruya "Bir defa siz devlet başkanısınız. Halk para politikalarıyla ilgili konularda kimi sorumlu tutar? Bunu Başkan'a soracağına göre para politikalarında etkili olan bir Başkan görüntüsü vermeye mecburuz." diye cevap vermişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası yönetimi ile olan ilişkisinin ne şekilde devam edeceğine bir ilişkin bir soruya da, "Şu anda Merkez Bankası ile bir ilişkimiz var, bundan sonra da aynı istikamette devam edecek. Ülke yönetiminde yeni değiliz, görevi yeni devralmıyoruz ki; 16 yıldır ülkeyi aralıksız yönetiyoruz." şeklinde yanıt vermişti. Başkan olarak para politikalarında daha etkin rol oynayacağını kaydeden Erdoğan, küresel ölçekte para politikalarında uygulanan yönetişim ilkelerini Türkiye'de de uyguladıklarını ve uygulayacaklarını dile getirmişti.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Fitch'ten dikkat çeken Türkiye açıklaması haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR11 YORUM
  • Misafir 22 Mayıs 2018 17:50 BORSADAKİ GİBİ, DÖVİZ İŞLEMLERİNDE DE ROBOT KULLANILIYOR MU?... BİR FİNANSÇI VE BİR DE BİLGİSAYAR PROGRAMCISI BİRLİKTE DÖVİZ İŞLEMLERİNİ TAKİP ETMESİ FAYDALI OLABİLİR. ORTALIK SİBER OLAYLARLA KAYNIYOR. BÖYLE BİR ORTAMDA HERŞEY MÜMKÜN!!!

    CEVAP YAZ 0 1

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro