eposta yazdır zoom+ zoom-

FED kararı geliyor dolar ne olur (Dolar kuru kaç TL?)

FED kararı geliyor dolar ne olur (Dolar kuru kaç TL?)

FED kararı bugün saat 21.00'de açıklanıyor. FED kararı doları nasıl etkiler, Dolar/TL FED kararından nasıl etkilenecek soruları pisayaların ana gündem maddesi. FED kararı sonrası

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 20-09-2017 15:38 - Güncelleme: 20-09-2017 15:38

Dün 3,5075'e kadar yükselerek yaklaşık 1 ayın en yüksek seviyesini gören dolar/TL bugün 3,4840 seviyesinde başladı. Piyasalar bu akşam açıklanacak Fed faiz kararını ve sonrasında Fed başkanı Yellen'ın düzenleyeceği basın toplantısında vereceği mesajları bekliyor.

Para politikası kararını saat 21.00'de açıklayacak olan bankanın, faizleri sabit tutması ve bilançosundaki 4.2 trilyon dolarlık menkul kıymetleri azaltmaya yönelik planı açıklaması bekleniyor.

Analistler, dolar/TL'de 3,5000 ve 3,5240 seviyelerinin önemli dirençler olduğunu kaydetti. Euro/TL ise 4.1817 seviyesinde işlemlere devam ediyor.

DOLAR NE OLUR RABOBANK'TAN YILSONU DOLAR TAHMİN

Rabobank FX Stratejisti Piotr Matys Bloomberg HT yayınına katıldı

Fed'in kademeli olarak bilançosunu küçültmesinin beklendiğini söyleyen Matys, "Fed'in bilançosu kriz öncesinde 800 milyon dolardı, parasal genişlemelerle bu 4.5 trilyon dolara çıktı. Başkan Janet Yellen bilanço küçültme sürecinin yavaş süreç olacağını söyleyecektir" dedi.

ARALIK BEKLENTİSİ

Fed'in faiz artışının yavaş ve kademeli olacağını belirten Matys "Enflasyon %2 hedefinden uzaklaştı, bu ortamda Fed'in faizleri artırması için zemin yok. Bu da Fed'in bu yıl faiz artırmayacağını düşündürüyor. Bu akşamki mesajlarla Aralık ayında faiz artış ihtimalinin yükselip yükselmeyeceğini göreceğiz" dedi.

"EURO/DOLAR'DA HEDEF 1.25"

Euro'nun daha fazla değer kazanmasını beklediklerini belirten uzman "Avrupa Merkez Bankası da artık teşvikleri azaltacak noktaya geliyor, euro bundan da yararlanacak. Siyasi riskler ABD'de artık Euro Bölgesi'ne göre daha yüksek. Gelecek yıl için paritede 1.25 hedefimiz var..Yıl sonunda da mevcut seviyelere yakın bir yerde olabiliriz" diye konuştu.

KUR HEDEFİ 3.35

Lira'nın bu aşamada en cazip para birimlerinden biri olduğunu belirten Matys "TL yüksek getirili para birimi, siyasi durum istikrarlı, ekonomi hızlı büyüyor, sermaye girişleri var. Sermaye girişleri kurda daha fazla aşağı baskı yaratacaktır" dedi.

Yabancıların Türkiye'ye olumlu baktığını ancak hanehalkları ve kurumsal şirketlerden dolara sürekli talep olduğunu kaydeden Matys, "Yeniden hanehalkının liraya güveni oluşması lazım. O zaman daha düşük seviyeler görülebilir. Yıl sonu Dolar/TL hedefim 3.35." diye konuştu.

Matys ayrıca ABD'de Trump yönetiminin mali reformlarla ilgili aşama kaydederse doların küresel çapta yükseleceğini, kurun da bundan etkilenebileceğini sözlerine ekledi.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN FED kararı geliyor dolar ne olur (Dolar kuru kaç TL?) haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR2 YORUM
  • Misafir 20 Eylül 2017 16:59 FED'den önce AKP'nin elemanı Sedat Peker'den 'işkence videosu' açıklaması.."Karalama çalışması yapanlar, daha fazla şiddeti hak ediyorlar" ifadesini kullandı.

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro