YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 15 Kasım 2016 09:30 - Güncelleme: 15 Kasım 2016 09:30

Fazla zamanımız kalmadı

Bazı gerçekleri kabul etmeden, var olan sorunları çözmek ya da en azından hafifletmek mümkün olamayabiliyor. Tıpkı Suriye’de olduğu gibi.
Esad eli kanlı bir diktatör. Hatta insanlık tarihinin gördüğü en acımasız, en gaddar diktatörü bugün Suriye’nin başında, her gün kendi halkından insanları öldürmeye devam ediyor. Fakat kabul etmemiz gereken bir gerçek daha var ki o da “Esad’ın mevcut konjonktürde devrilemeyeceği” Esad’ı Rusya destekliyor. Üstelik sözde değil, bizzat kendi savunma sistemleriyle, kendi savaş uçaklarıyla, kendi tanklarıyla, füzeleriyle yani kendi ordusuyla.

Esad’ı İran destekliyor. Üstelik sözde değil, bizzat kendi generalleriyle, kendi askerleriyle, kendi parasıyla yani tüm gücüyle.

Sahaya dönüp baktığımızda en geniş ve önemli alanları, PYD ve IŞİD teröristleri işgal etmekte. Bunların Esad ile mücadele etmeye niyetleri olmadığı gibi, varlıkları Esad’ı Dünya kamuoyunda meşrulaştırmakta.
ABD seçimlerinin galibi Donald Trump, Suriye meselesini, Rusya’ya bırakma niyetinde olduğunu alenen defalarca söyledi.

Tüm bunlar göz ardı edilebilir mi?

Filistin sorunu-davası masada öylece duruyor olmasına rağmen İsrail ile ilişkiler nasıl ki normalleştirilmek zorunda kalındı, aynı şekilde Suriye’deki gelişmeler de Türkiye’nin dış politikasını ciddi dönüşümlere evirmelidir.

Trump ile Putin Suriye konusunda mutabakata varmadan, Türkiye Rusya’yı PYD konusunda ikna edip, anlaşma yapmak zorundadır. Aksi halde ABD’nin devlet stratejisi olan ve 1.Körfez Savaşı ile başladıkları terör koridoru, sınırımızda kurulacaktır. Keza bugün ABD’nin PYD’yi Suriye Muhalefeti yerine tercih etmesi tesadüf değil. Rastgele gelişmiş bir süreç olması da mümkün gözükmüyor. Ilımlı muhalifler varken Avrupa Birliği’nin ve ABD’nin terör örgütü olarak kabul ettiği bir cinayet şebekesini müttefik seçmesinin gayesi Suriye’de IŞİD’e karşı başarılı olabilecek bir başka aktörün olmayışı şeklinde kamuoyuna aktarılsa dahi asıl amaç ABD’nin Ortadoğu’daki gelecek planının önünü açmak.
Uzun lafın kısası, bugün Suriye’de ikinci bir İsrail Devleti’nin temelleri atılmakta.

Engellemenin bir tek yolu var o da içinde bulunduğumuz durumu en doğru verilerle analiz edip, sonuçlarını kabullenip, duygusallıktan uzak - milli çıkarlarımıza göre yeni bir strateji geliştirmek.

Vesselam.
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Fazla zamanımız kalmadı yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR0 YORUM
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro