Eve giren tilki dördüz doğurdu

ERZURUM’un Oltu İlçesi’nde toprak damını eşerek bir eve giren tilki dördüz doğurdu. Sesler üzerine kayınbiraderine ait eve kontrol için giren Şehrinaz Ay, karşısında bir tilki ve 4 yavrusunu görünce şaşırdı ve itfaiyeden yardım istedi.

Eve giren tilki dördüz doğurdu

Yusuf Ziyabey Mahallesinde oturan Mevlüt Ay bir süre önce Bursa’ya gitti. Kiraya verilmeyen eşyalı eve toprak damı eşerek giren bir tilki, mutfaktaki dolabın içine yavruladı. Kayınbiraderinin evini sürekli kontrol eden ve ara sıra havalandıran Şehrinaz Ay, komşuların garip sesler geldiğini söylemesi üzerine, eve gittiğinde şaşırdı. Bir tilki ve dört yavrusu ile karşılaşan Şehrinaz Ay, hemen durumu itfaiye’ye bildirdi ve yardım istedi. İtfaiye görevlileri ise durumu Orman ve Su İşleri Bakanlığı 13’üncü Bölge Müdürlüğüne ilettiler.

Eve giren tilki dördüz doğurdu

Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğünden gelen Veteriner Hekim Veysel Doğan, önce anne tilkiyi battaniye yardımıyla yakalayıp kafese koydu.

Eve giren tilki dördüz doğurdu

Ardından tilkinin yavrularını da alan Veteriner hekim Doğan, anne tilki ile yavrularını Oltu’ya 11 kilometre uzaklıkta bulunan doğal ortamda mağaraya bıraktı.

Eve giren tilki dördüz doğurdu

Çevreye zarar verecekleri için tilki ile yavrularını kırsal kesimde bir mağaraya bıraktıklarını anlatan Doğan, "Anne tilki adaptasyon problemi yaşamayacaktır. Yavruları için bir problem ya da tehlike görürse, o zaman yavruları alıp başka bir noktaya taşıyacaktır. Sağlıklı olan budur" diye konuştu.

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro