eposta yazdır zoom+ zoom-

Erdoğan'ın oyu ve İhsanoğlu'nun son durumu

Erdoğan'ın oyu ve İhsanoğlu'nun son durumu

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine 3 gün kala anket sonuçları seçimlerin birinci turda biteceğine işaret ediyor, seçimin sürprizi ise HDP adayı olacak görünüyor.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 06-08-2014 19:18 - Güncelleme: 28-10-2015 17:18

10 Ağustos 2014 pazar günü Türkiye ilk kez Cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına giderken, bu kritik seçimler arefesinde anket sonuçları ilk turda galibin ortaya çıkacağına işaret ediyor.

Türkiye'de ilk kez halkın seçeceği Cumhurbaşkanı için , ve Selahattin Demirtaş yarışıyor.

Pazar günü gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy verme işlemi doğu illerinde 07.00 - 16.00 batı illerinde ise 08.00 - 19.00 saatleri arasında yapılacak.

SEÇİLMEK İÇİN NE KADAR OY GEREKİYOR?

Cumhurbaşkanlığı seçim yarışında birinci turda seçilmek için yüzde 50'nin üzerinde oy olmak gerekiyor. Cumhurbaşkanı adaylarından biri yüzde 50 üzerinde oy olamazsa seçimler ikinci tura kalacak.

Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimi 24 Ağustos 2014'te yapılacak. İkinci tur seçimlere en çok oyu alan iki aday katılacak ve yüzde 50 şartı aranmadan en çok oyu alan Cumhurbaşkanı seçilmiş olacak.

SON ANKETTEKİ OY DURUMU

Seçim sonuçlarını bilen adam olarak ünlenen Adil Gür'ün şirketinin yaptığı anketteki oy tahminleri dün internethaber.com'da yayınlanmıştı. Bu anket seçimlerin birinci turda biteceğine işaret ederken Erdoğan'ın oy oranını daha da yukarı çekmiş göründü.
cumhurbaşkanliği-seçim-sonuçlari.jpg

ERDOĞAN'IN OYU NE KADAR?

Bugüne kadar yapılan anketlerde Erdoğan'ın oy oranı en düşük yüzde 46 olarak çıktı, en yüksek ise yüzde 56 olarak yansıdı.

Hemen tüm anket sonuçları AK Parti Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan'ın birinci turda seçileceğini işaret etti. Cumhurbaşkanlığı seçimi sonuçları birinci turda Erdoğan'ı köşke taşımayacak olursa bu gerçekten sürpriz olacak.


EKMELEDDİN İHSANOĞLU OY ORANI FARK KAPANIR MI?

CHP ve MHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu seçim sürecinin kısalığı sebebiyle 'bilinirlik' sorununu aşamamış göründü. Ekmek için Ekmeleddin sloganı ile yarışa çıkan İhsanoğlu, Ramazan ayında miting yapmayınca oy oranlarında kıpırdanma sağlayamadı. Ramazan ayından sonraki 20 günlük süreyi iyi değerlendiren Ekmeleddin İhsanoğlu, son kulvara girilirken Erdoğan ile arasındaki farkı kapatamamış görünüyor.

Yazlıklarda ve tatilde olan CHP seçmeninin oy vermek için sandığa dönmemesi durumunda İhsanoğlu seçim yarışında sıkıntı yaşayabilir. 

Ekmeleddin İhsanoğlu'nun oy oranı bugüne kadar yapılan anketlerde en düşük yüzde 36 en yüksek ise yüzde 40 olarak çıktı.SELAHATTİN DEMİRTAŞ SEÇİMİN SÜRPRİZİ Mİ?

Cumhurbaşkanlığı seçiminde sürprizi de HDP adayı Selahattin Demirtaş yapacak gibi duruyor. HDP'nin yüzde 8'i bulan Kürt yoğunluklu bir oy potansiyeli var. Genel seçimlerde bu oy oranları partinin baraja takılmasına sebep olsa da Selahattin Demirtaş'ın Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 10 oy oranını geçeceği öngürülüyor. Esprili ve ılıman söylemi ile ummadık bir çıkış yapan Selahattin Demirtaş, İhsanoğlu'na uzak olan sol tabandan oy çalabilir.

Selahattin Demirtaş anketlerde bugüne kadar en düşük yüzde 6 en yüksek ise yüzde 11 civarında oy alıyor göründü.

BİRİNCİ TURDA ZAFERE KİM DAHA YAKIN?

Cumhurbaşkanlığı seçimi birinci turunda cumhurbaşkanı adaylarından hangisi Çankaya'ya daha yakın, bu sorunun yanıtını 2011 Genel Seçim Sonuçları'yla analiz edecek olursak ortaya bıçak sırtında bir tablo çıkıyor.

2011 Genel Seçimleri'nden birinci parti olarak çıkan AK Parti, seçmen oylarının yüzde 49.95'ini almıştı. AK Parti oyunu korumuş olduğu takdirde Erdoğan'ın seçilmek için yüzde 1'den daha az bir oya ihtiyacı var.


Ekmeleddin İhsanoğlu'nun durumu için de onun adaylığını destekleyen partilerin 2011 genel seçimlerde aldıkları oy sonuçlarına bakmak gerekiyor.

CHP yüzde 25.94
MHP yüzde 12.98
DSP yüzde   0.25
LDP yüzde    0.04
DP  yüzde    0.65
BBP yüzde    0.75

Ekmeleddin İhsanoğlu'nu destekleyen partilerin genel seçim sonuçları dikkate alındığında ortaya çıkan toplam oy oranı yüzde 40.17'de kalıyor. 2011 seçim sonuçları dikkate alındığında çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu'nun birinci turda seçilmesi için yüzde 10'a yakın oranına ihtiyacı bulunuyor.

son-seçim-sonuçlari.jpg2011 Genel Seçim Sonuçları'na göre partilerin aldıkları oy oranları tablosu yukardaki gibi.

30 Mart Yerel Seçim Sonuçları dikkate alındığında ise Ekmeleddin İhsanoğlu'na destek veren partilerin toplam oy oranı yüzde 44.72'ye yükseliyor. Yerel seçim sonuçları dikkate alındığında ise çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu'nun birinci turda Cumhurbaşkanı seçilmesi için yüzde 6 civarında oya ihtiyacı bulunuyor.

SEÇİM SONUÇLARI 21.00'DA AÇIKLANACAK

YSK açıklamasına göre seçim sonuçlarını saat 21.00'a kadar yayınlamak yasak ancak bu saat gerekli görüldüğü taktirde daha ileri çekilebiliyor. Seçim yasağı kalktığı andan itibaren Cumhurbaşkanı adayları Recep Tayyip Erdoğan, Ekmeleddin İhsanoğlu ve Selahattin Demirtaş'ın seçim sonuçları ve aldıkları oy oranları anlık olarak Anadolu Ajansı verileriyle internethaber.com sitesinde de canlı verilecek. 

Cumhurbaşkanlığı Seçim sonuçları için hazırladığımız interaktif harita anlık olarak gelen verilerle saniyeler içinde güncellenecek.

Seçim sonuçları haritasına AK Parti Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan, CHP ve MHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu ve HDP Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun oy oranları aşağıdaki haritadaki gibi yansıyacak.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ AA OY ORANLARI HARİTASI

cumhurbaşkanliği-seçimi-sonuçlari-2014-harita.jpg

AA VE CİHAN HABER AJANSI SEÇİM YARIŞI

Geçtiğimiz yerel seçimlerde Türkiye'nin iki büyük haber ajansı arasında oy oranları konusunda büyük bir çekişme yaşanmıştı. Anadolu Ajansı oy oranları ile Cihan haber ajansının oy oranları seçim geçesi uzun süre birbirinden çok farklı olarak haritaya yansımıştı. Bu seçimde de benzer bir durum ortaya çıkacak gibi görünüyor. Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları internethaber.com AA'dan yayınlayacak ancak Cihan Haber Ajansı'nın son oy oranları da haber olarak sitemizde yer alacak.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİM HARİTASI OY ORANLARI GRAFİĞİ

Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları internethaber.com'da yayınlanacak olan haritada oy grafikleriyle de okurlarımıza anlık olarak gösterilecek.
cumhurbaşkanliği-seçim-sonuçlari-harita.jpg

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ OY VERME SAATLERİ

Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy verme işlemi doğu illeri ile batı illerinde farklı saat aralıklarında olacak. Halk Cumhurbaşkanlığı seçimi için Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüshane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis illerinde saat 07.00'da sandık başına gidecek ve oy verme işlemi saat 16.00'da bitecek.

Batı illerinde Cumhurbaşkanlığı seçimi oy verme işlemi ise 8.00 - 17.00 saatleri arasında yapılacak.

OY VERİRKEN GEREKLİ EVRAKLAR

Cumhurbaşkanlığı seçimi için sandık başına gittiğinizde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan; nüfus cüzdanı, resmî daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, avukat kimliği, sürücü belgesi gibi, kimliğinizi tereddütsüz olarak ortaya koyan resimli ve resmî nitelikteki belgelerden birini yanınızda bulundurmanız gerekiyor.

Belediyeler ile köy veya mahalle muhtarlarınca düzenlenip onaylanan kimlik belgeleri kimliğin tespitinde geçerli değildir. TC kimlik numarasını taşımayan kimlik belgeleri ile de oy kullanılamayacak.

SEÇİM YASAKLARI

298 sayılı Kanunun 79.maddesi gereği; "Oy verme günü, her ne suretle olursa olsun,
*İspirtolu içki satılması,
*İçkili yerlerle umumi mahallerde her çeşit ispirtolu içki satılması, verilmesi, içilmesi yasaktır. *Oy verme günü, bütün umumi eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalır.
*Eğlence yeri niteliğine haiz lokantalarda yalnız yemek verilir.
*Oy verme günü, emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiçbir kimse, köy, kasaba ve şehirlerde silah taşıyamaz."

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Erdoğan'ın oyu ve İhsanoğlu'nun son durumu haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR29 YORUM
  • erdem 10 Ağustos 2014 21:41 birazdan bakarım kantır oynayalım

    CEVAP YAZ 0 0
KİMDİR ?
Recep Tayyip Erdoğan
RECEP TAYYİP ERDOĞAN KİMDİR?

Aslen Rizeli olan Recep Tayyip Erdoğan 26 Şubat 1954'te İstanbul'da doğdu. 1965 yılında Kasımpaşa Piyale İlkokulu'ndan, 1973 yılında ise İstanbul İmam Hatip Lisesi'nden mezun oldu. Fark dersleri sınavını vererek Eyüp Lisesi'nden de diploma aldı.

DEVAMI » Ekmeleddin İhsanoğlu
EKMELEDDİN İHSANOĞLU KİMDİR?

1943 yılında Kahire'de doğdu. İhsanoğlu, Mısır Ayn Şems Üniversitesi Fen Fakültesi'nden mezun olduktan sonra El-Ezher Üniversitesi'nde akademik hayata başladı. Türk kültürünü küçük yaşta aile &

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro