İFTARA NE KADAR KALDI

  • 00 Saat
  • 00 Dakika
  • 00 Saniye
İstanbul
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Amasya Ankara Antalya Artvin Aydın Balıkesir Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Isparta Mersin İstanbul İzmir Kars Kastamonu Kayseri Kırklareli Kırşehir Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Kahramanmaraş Mardin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Şanlıurfa Uşak Van Yozgat Zonguldak Aksaray Bayburt Karaman Kırıkkale Batman Şırnak Bartın Ardahan Iğdır Yalova Karabük Kilis Osmaniye Düzce
eposta yazdır zoom+ zoom-

Erdoğan'ın dönüşü dış basında

Erdoğan'ın dönüşü dış basında

Başbakan Erdoğan'ın havalimanı konuşması dış basında da geniş yer aldı. Fransız Le Monde gazetesi, haberi ''Başbakan kahraman gibi karşılandı'' manşetiyle verdi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 07-06-2013 13:29 - Güncelleme: 27-10-2015 17:26

Başbakan 'ın 4 günlük Afrika gezisi dönüşünde yaptığı havalimanı konuşması dış basında da geniş yer aldı. Fransız Le Monde gazetesi, haberi ''Başbakan kahraman gibi karşılandı'' manşetiyle verdi.

Başbakan Erdoğan'ın Türkiye'ye dönüşte vereceği mesajları sadece Türk basını değil Gezi eylemlerini yakından izleyen dünya basını da merak ediyordu.

ERDOĞAN KAHRAMAN GİBİ KARŞILANDI 

Erdoğan'ın Atatürk Havalimanı'nda yaptığı konuşma dış basında da manşetlerde yer buldu. Fransız Le Monde gazetesi, haberi ''Erdoğan kahraman gibi karşılandı'' başlığıyla duyurdu.

Haberde şöyle denildi:

''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye dönüşünde güç gösterisi yaptı. Türkiye'nin güçlü adamı, binlerce partilinin önünde, günlerdir kendisini istifa etmeye çağıran gösterilere bir an önce son verilmesi gerektiğini söyledi. Gece havalimanında kahraman gibi karşılanan Erdoğan, otoritesine karşı gelen ve istifasını isteyenleri bir kez daha ''anarşist'' ve ''aşırı uç'' olarak niteledi"

BBC : TEHLİKELİ GÜNLER KAPIDA 

- İngiliz yayın kuruluşu BBC, haberinde, Başbakan'ın protestoları durdurma mesajını öne çekti ve haberde, "Bu, son bir haftadır protestocuların istifasını istediği Erdoğan'a ilk büyük destek gösterisi. Bu görkemli karşılama Erdoğan'ın sahip olduğu desteğin göstergesi. Ancak söylediklerinin protesto ateşini daha da körüklemesi olası. Türkiye'deki ayrımlar önümüzdeki günlerde daha da derinleşebilir ve tehlikeli bir hal alabilir" denildi.

EL CEZİRE : ERDOĞAN'DAN GÜÇ GÖSTERİSİ

- El Cezire'nin internet sitesinden duyurulan haberde ise Erdoğan'ın ''Emin olun Türkiye'nin yükselişini Allah'tan başka hiçbir güç engelleyemez'' sözlerine dikkat çekildi.

Haberde, ''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan iktidarına karşı yapılan protestoların bir an önce sona erdirilmesini istedi. Binlerce destekçi, bir haftalık sessizliğin ardından güç gösterisi yaptı'' ifadeleri kullanıldı.

THE GUARDİAN (İNGİLİZ GAZETESİ)

İngiliz gazetesi The Guardian'ın internet sitesinde yer alan haberde, Kuzey Afrika gezisinden dönüşünde 10 binden fazla kişi tarafından coşkuyla karşılanan Başbakan Erdoğan'ın, sert bir konuşma yaptığı ve protesto eylemlerinin bitmesi gerektiğini vurguladığı belirtildi.

Başbakan Erdoğan'ın, partisini destekleyenlerden itidalle davranmalarını ve kendilerini "kirli oyunlardan" ve "kanun dışı gösterilerden" uzak tutmalarını istediğini aktaran The Guardian, tavrında yumuşama olması beklenen Erdoğan'ın "kavgacı bir ruh hali" sergilediğini savundu.

THE TİMES : VANDALLIK

İngiltere'de yayımlanan The Times gazetesi'nin internet sayfasında da Erdoğan'ın İstanbul'a, haftalardır protesto gösterilerini sürdüren eylemciler konusunda taviz verilmeyeceği mesajını vererek döndüğü ifade edildi. Gazete, Erdoğan'ın Tunus'tan dönüşünde havaalanında yaptığı konuşmada, kendisini karşılayan binlerce coşkulu destekçisine, "Demokratik gösteri hüviyetini kaybeden ve artık vandallığa dönüşen bu eylemler derhal son bulmalıdır" diye seslendiğini aktardı.

HABER KANALLARI NASIL VERDİ?

SKY HABER KANALI : Sky haber kanalı da Erdoğan'ın binlerce kişi tarafından karşılandığını bildirerek, Erdoğan'ın destekçilerine itidal çağrısında bulunduğunu belirtti.

CNN: CNN internette yer verdiği "Erdoğan protestolar devam ederken Türkiye'ye döndü" başlıklı haberinde, Başbakan'ın eylemlerin bitmesi çağrısında bulunduğunu ve polisin aşırı güç kullanımının soruşturulacağını söylediğini aktardı.

Erdoğan'ı binlerce kişinin ellerinde bayraklarla karşıladığını belirten kanal, Başbakan'ın "eylemlerin demokratik niteliğini kaybettiğini" ifade ettiğine ve "masum vatandaşların kendilerini bu eylemlerden uzak tutmaları" çağrısında bulunduğuna yer verdi. CNN, eylemcilerin, kendisini seçim sandığında yenilgiye uğratamadıkları için kanuna karşı geldiklerini belirten Erdoğan'ın, yatıştırıcı ifadeler de kullandığını ve polisin aşırı güç kullanımının soruşturulduğunu söylediğini bildirdi.

DEUTCHE WELLE (ALMANYA)

Alman yayın kurumu Deutsche Welle ise yabancı ajanslardan derlediği haberinde, Başbakan Erdoğan'ın, yurda dönüşünde "çok fazla geri adım atma emaresi göstermediği" yorumunu yaptı. Deutsche Welle, Erdoğan'ın İstanbul'da coşkuyla karşılandığını aktararak, Başbakan'ın eylemlerin hukuksuzluğuna işaret ettiğini ve partisinin gerginlik ve kutuplaşmadan yana olmadığını söylediğini bildirdi.

NEW YORK TİMES (ABD)
New York Times, internet sitesindeki haberde, Başbakan Erdoğan'ın cuma günü erken saatlerde onbinlerce kişi tarafından karşılandığını ve yaptığı konuşmada kendisine karşı olanlara boyun eğmediğini yazdı. Erdoğan'ın bu kişilere "vandal" dediğini yazan gazete, Başbakan'ın "Bu gece sadece size değil, Türkiye'nin her şehrindeki herkese sesleniyorum" şeklindeki sözlerine yer verdi.

Erdoğan'ın destekçilerinin pankartlar açtığını ve "Erdoğan'ın askerleriyiz" şeklinde sloganlar attığını kaydeden New York Times, "İstanbul burada, çapulcular nerede" şeklindeki sloganlar atıldığını da yazdı.

Destek gösterisini siyasi bir mitinge benzeten gazete, Erdoğan'ın Türk halkı arasında hala çok popüler bir lider olduğunu belirtti. Gösteriler başladığında Erdoğan'ın kendi taraftarlarını harekete geçireceği tehdidinde bulunduğunu ileri süren ve dün gece bunu yaptığını yazan New York Times, "Erdoğan'ın AK Partisi, destekçilerini otobüslerle gece geç saatlerde havalimanına taşıdı ve İstanbul metrosu geç saatlere kadar açık kaldı. Protestocular Erdoğan'a ne kadar karşıysa, 'Yol ver gidelim, Taksim'i ezelim' diye slogan atan sevinç içindeki destekçileri de Başbakan'ın o derece tutkuyla arkasında olduklarını gösterdiler" ifadelerine yer verdi.

Gazete, gösterilerin ilk olarak bir parkın yıkılmasını engellemek için başladığını ancak daha sonra Başbakan'ın ve AK Parti'nin otoriter tavrına karşı genişlediğini belirterek, "Erdoğan'ın Türkiye'ye dönüşünü beklerken kimileri, babasının eve dönmesini beklerken yaramazlık yapan çocuklar gibi hissettiği esprisini yaptı" diye yazdı. Gazete, Cem Gökçeer isimli göstericinin şu sözlerini aktardı: "Baba eve geliyor ve kendisi yokken neler yaptığımızı görünce gerçekten kızacak."

FİNANCİAL TİMES

"Erdoğan diretince piyasalar sallandı" başlığını kullanan Financial Times'ın internet sitesi ise Tunus'tan dönmeden önce Başbakan Erdoğan'ın Gezi Parkı konusunda geri adım atmayı reddettiğini, bunun üzerine BIST 100 endeksinin gün sonunda yüzde 4,7 düşüşle kapandığını, bir ara yüzde 7 gerilediğini yazdı. Avronun lira karşısında yüzde 0,5 değer kazandığını kaydeden Financial Times, "Erdoğan'ın sözlerinin ardından piyasalardaki düşüş yakın zamanda en yüksek seviyesini gören borsayı yüzde 20 aşağı çekti" dedi.

Gazete, Erdoğan'ın Taksim'deki gösterileri düzenleyenlerden bazılarını ABD'nin Ankara Büyükelçilği'ne yapılan saldırılarla ilişkilendirdiğini belirterek, "Erdoğan, aşırı güç kullanımı için yardımcısı Bülent Arınç'ın dile getirdiği özrü tekrarlamadı ancak bu özre atıf yaptı. Göstericilerle müzakereyi reddeden Erdoğan, devlet yönetiminde 'bunu alırsam, şunu veririm' mantığının yeri olmadığını savundu" ifadesini kullandı. Erdoğan'ın İstanbul'a dönüşünde binlerce kişi tarafından karşılandığını kaydeden Financial Times, Erdoğan'ın konuşmasından bazı bölümleri aktardı.

HAARETZ (İSRAİL)
İsrail gazetesi Haaretz ise Erdoğan'ın İstanbul'a dönüşünde havalimanında, "Polise kalkan eller kırılsın" sloganı atan 10 bin kişi tarafından karşılandığını belirtti. "Mücadeleci bir tavır takınan" Erdoğan'ın dönüşünün yakından izlendiğini ifade eden Haaretz, Başbakan'ın kalabalığa seslenerek, gösterilerin artık son bulması gerektiğini söylediğini aktardı. Gazete, "Hükümet karşıtı gösterilerin geçen hafta başlamasından sonraki ilk geniş çaplı destek gösterisinde 10 bin kişi Recep Tayyip Erdoğan'a İstanbul havalimanında coşkulu sevinç gösterilerinde bulundu" diye yazdı.

Haaretz, haberinde, "Duruşunu yumuşatacağı yönünde daha önce yapılan yorumlara rağmen, Erdoğan dört günlük Kuzey Afrika ziyaretinden dönüşünde sert bir konuşma yaptı. Erdoğan, 'Artık hukusuzluğa dönüşen bu eylemler derhal bir son bulmalıdır' dedi. Erdoğan'ın tepkisi gösterilerin devamına ilişkin kararlılığını ortaya koydu. Kendisine üç seçim zaferi kazandıran sert söylemi, seçmen tabanına zayıf görünmemek için yapılan bir girişim olabilir" ifadelerini kullandı.
ak-partililer-erdoğana-havaalaninda-karşiladi.jpg

PAYLAŞ tw fb gp
KİMDİR ?
Recep Tayyip Erdoğan
RECEP TAYYİP ERDOĞAN KİMDİR?

Aslen Rizeli olan Recep Tayyip Erdoğan 26 Şubat 1954'te İstanbul'da doğdu. 1965 yılında Kasımpaşa Piyale İlkokulu'ndan, 1973 yılında ise İstanbul İmam Hatip Lisesi'nden mezun oldu. Fark dersleri sınavını vererek Eyüp Lisesi'nden de diploma aldı.

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro