eposta yazdır zoom+ zoom-

Erdoğan Kahraman'ın adaylığından habersiz miydi! İşte olayın perde arkası

Erdoğan Kahraman'ın adaylığından habersiz miydi! İşte olayın perde arkası

AK Parti’nin, TBMM Başkan adayı yeniden İsmail Kahraman oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan dün Rusya'ya gitmeden önce “ben de yeni öğrenmiş bulunuyorum” açıklamasında bulundu. Peki Erdoğan gerçekten bilmiyor muydu? İşte olayın perde arkası...

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 14-11-2017 09:29 - Güncelleme: 14-11-2017 09:49

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ziyareti öncesinde bir gazetecinin Kahraman'ın adaylığıyla ilgili sorusuna "Şu anda İsmail Bey'in adaylığını ben de sizler gibi yeni öğrenmiş bulunuyorum. Bana düşen hayırlı olsun demektir. Benim oy kullanma hakkım da yok" diye yanıt vermişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasındaki “yeni öğrenmiş bulunuyorum” ifadesi dikkat çekmişti. Peki Erdoğan Kahraman'ın adaylığından habersiz miydi? Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, Hürriyet gazetesi eski Ankara Temsilcisi Deniz Zeyrek ve Milliyet’ten Şebnem Hoşgör ise İsmail Kahraman’ın adaylık sürecinin perde arkasını yazdı. 

“KARAR, CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİ’NDE BAŞ BAŞA YENİLEN YEMEKTE ALINDI”

Hürriyet gazetesinin yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü yazısında “İsmail Kahraman” kararının Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde alındığını belirtti.

Abdulkadir Selvi, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsmail Kahraman’ın Meclis başkanı olarak devam etmesi kararını verdi. Karar, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde baş başa yenilen yemekte alındı. Dün iki kişinin telefonları çok yoğundu. AK Parti milletvekilleri, tebrik etmek için İsmail Kahraman’ı aradı. AK Parti yöneticileri ise ikna etmek için Burhan Kuzu’nun telefonlarını susturmadı. Bülent Arınç ve Cemil Çiçek iki dönem Meclis başkanlığı yapmıştı. İsmail Kahraman’ın da iki dönemi tamamlaması uygun görüldü” diye yazdı.

Yıldırım mı, Kahraman mı? Kimin dediği olacak

“DÜN SABAH ERDOĞAN TARAFINDAN KABUL EDİLİNCE ADAYIN BELİRLENDİĞİNİ DÜŞÜNDÜM”

Hürriyet gazetesi eski Ankara Temsilcisi Deniz Zeyrek ise Hürriyet’teki bugünkü yazısında, kararın Erdoğan nezaretinde alındığını şöyle kaleme aldı:

“AK Parti, TBMM Başkan adayını açıklamadan önce Bekir Bozdağ, Hayati Yazıcı, Burhan Kuzu gibi önemli isimler Başkan adayı olarak gündeme geldi.

Ben ısrarla ‘Başkan Kahraman kalmak isterse, Cumhurbaşkanı bu isteği reddetmez’ diyordum. Başbakan Yıldırım’ın Hayati Yazıcı ile Partide çalışmaya devam etmek istediği de biliniyor. Bekir Bozdağ’ın TBMM Başkanlığı’na getirilmesi ise yeni bir kabine değişikliğini gündeme getirebilirdi.

Başbakan Binali Yıldırım, dün sabah Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilince doğrudan TBMM Başkan adayının belirlendiğini düşündüm. Öğlen saatlerinde de TBMM Başkan adayının Kahraman olduğu açıklandı. Yanılmamıştım.”

ADAYLIK İÇİN BAŞVURUN

Milliyet’ten Şebnem Hoşgör ise İsmail Kahraman’ın adaylık sürecinin perde arkasını yazdı. İsmail Kahraman aranarak “adaylık için başvurun” mesajının iletildiğinin belirtildiği haberde, “Kahraman toplantıda Meclis Başkanlığı’na yeniden aday olduğunu ilan etti. Danışma Kurulu’na katılan parti temsilcilerinin ‘Hayırlı olsun’ dileklerini kabul etti” denildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasındaki “yeni öğrenmiş bulunuyorum” ifadesine dikkat çekilen haberde şu ifadeler yer aldı:

AK Parti'nin başkanlık seçimi için adayı belli oldu

 FARKLI DEĞERLENDİRMELERE YOL AÇTI

“Erdoğan’ın, Pazar günü grup başkanvekilleriyle yaptığı görüşmeye ve bu toplantıdan çıkan karar doğrultusunda Kahraman’a adaylık başvurusunu yapması için mesaj gönderilmesine karşın ‘İsmail Bey’in kararını ben de sizler gibi yeni öğrenmiş bulunuyorum’ demesi ve ‘TBMM Başkanlığı’na adaylık hususu her milletvekilinin kendi tercihidir’ ifadesi parti kulislerinde farklı değerlendirmelere yol açtı.

“ERDOĞAN BAŞKA ADAYLARA YEŞİL IŞIK YAKTI” İDDİASI

Kulislerde, Cumhurbaşkanı’nın, Meclis Başkanlığı’nda değişim istemesine karşın Kahraman’ı kıramadığı mesajını vermek için bu ifadeleri kullanmış olabileceği yorumları yapılırken, bazı milletvekilleri Erdoğan’ın ‘milletvekilinin kendi tercihidir’ sözleriyle başka adaylara ‘yeşil ışık’ yaktığı iddiasında bulundu. Bu nedenle dün gözler yıllardır Meclis Başkanlığı hayali kuran İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu’ya çevrildi. Kulislerde de Ak Parti’den 2. bir aday çıkabileceği iddiası konuşuldu.”

İsmail Kahraman eşi kimdir? Aslen nereli kaç yaşında?

 

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Erdoğan Kahraman'ın adaylığından habersiz miydi! İşte olayın perde arkası haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR6 YORUM
  • Misafir 14 Kasım 2017 11:14 akp de uçan kuştan haberi olur kimi kandırıyorsunuz

    CEVAP YAZ 0 0
KİMDİR ?
İsmail Kahraman
İSMAİL KAHRAMAN KİMDİR?

İsmail Kahraman aslen Rizelidir. 7 Aralık 1940 yılında dünya gelen İsmail Kahraman 76 yaşında. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan İsmail Kahraman eşini medyadan uzak tutuyor. İsmail Kahraman'ın karısı Hatice Kahraman ile

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro