09 Ekim 2015
 • İstanbul
  21°C

   
 • Ankara
  20°C

   
 • İzmir
  26°C

   
Piyasalar
 • USD2,89
 • EURO3,26
 • ALTIN719,00
 • BIST 10078661,03

POLİTİKA

Güncelleme :03-01-2012 15:24|Haber Tarihi :03-01-2012 12:170 Yorum

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan BDP lideri Selahattin Demirtaş'a çok ağır sözlerle yüklendi

Başbakan Erdoğan partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin konuları değerlendirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan BDP lideri Selahattin Demirtaş'a çok ağır sözlerle yüklendi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan BDP lideri Selahattin Demirtaş'a çok ağır sözlerle yüklendi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan BDP lideri Selahattin Demirtaş'a çok ağır sözlerle yüklendi

İNTERNETHABER.COM- Başbakan Erdoğan uzun bir süredir hiç bu kadar sert konuşmamıştı. Çok ağır laflarla muhalefete çattı. Uludere faciası sonrası hükümete yönelik suçlamalar Erdoğan'ı adeta çileden çıkarttı. "Bu ülke bölünmüştür" diyen Demirtaş'tan tutun, muhalefete ve medyaya varıncaya kadar önüne gelen herkese verdi veriştirdi Başbakan..

Önce Demirtaş'ı hedef tahtasına oturttu Erdoğan: "Siz silahlı efendileriniz ipinizi gevşetmediği sürece tuvalete bile gidemezsiniz. Neyi bölüyorsun? Kimi bölüyorsun?"

Ana muhalefet partisi de eleştirilerden nasibini aldı. Uludere olayını 1943 yılında 33 köylüyü kurşuna dizdiren Mustafa Muğlalı'ya benzeten CHP'yi, PKK'nın diliyle konuşmakla itham etti.

Uludere olayının takipçisi olacaklarını duyuran Erdoğan, tabutlara PKK bayrağı örtenleri şeytanın izinden gitmekle suçladı. 

ieylae;ponhgi.jpg

2011'İN EKONOMİ VERİLERİNİ ANLATTI

Erdoğan grup toplantısında konuşmasına 2011 yılının değermendirmesini yaparak başladı:

"12 Haziran'da Türkiye sandık yoluyla seçimi yaptı. AK Parti oyları yüzde 50 oyla hükümet görevini devraldı. Bizden önce seçim yılları maalesef kayıp yıllar olmuştur. İstikrarı zedelemeden maliye politikalarını bozmadan seçimleri yaptık. Avrupa'da hükümetler popülist kaygılarla tedbir almakta zorlanıyor.

Üç dönemlik milli gelir 589 milyar dolar olarak gerçekleşti. Küresel kriz öncesi rakamlarını yakaladık ve hatta 1 trilyon dolar sınırına çok yaklaştık. İşsizlik Eylül ayında yüzde 8.8 gibi rekor düzeye geriledi. İhracat 136 milyar dolara yükseldi. Tüm dünyada sosyal harcamalarda kısıntıya gidilerken, biz 2012 bütçesiyle tam tersine tüm bu harcamaları artırdık. Reel sektörü destekleme devam ediyoruz.  Tarımı çiftçimizi esnafımızı gözetiyor onlara aktardığımız kaynakları yükseltiyoruz. Biz maaşları dondurmaya aklımızın ucunden geçirmiyor tam tersine vatandaşı enflasyona ezdirmemeye çalışıyoruz. 9 yılda asgari ücretli enflasyona ezdirmedik.

Asgari ücrette 2012 için biz bütçede yüzde 3+3’lük bir artış ön görmüştük. Buna rağmen şartları zorladık ve asgari ücrete yüzde 5,9+6 oranında artış yaptık. Yani toplamda 2012 yılının tamamında asgari ücreti yüzde 12,4 oranında artırdık ve ilk 6 ay için 701 lira olarak belirledik. 2002 yılında görevi devraldığımızda asgari ücret 184 liraydı. Bugün 701 lira."

TAHRİKÇİLER LANETLE ANILACAK

Ortadoğu ve Afrika'da yaşananlar da Erdoğan'ın gündemindeydi. Irak'ta mezhep çatışması endişesini dile getiren Başbakan taraflara sağduyu çağrısı yaptı:

"Tunus Mısır ve libya'da değişimin az bir sancıyla gerçekleşmiş olması yöneticileri halkın taleplenin kulak vermesi için Türkiye olarak Suriye'ye gereken uyarıları yaptık. Halk idaresinin egemen olması için desteğimiz devam edecek. Hele 910 km sınırımız olan Suriye ile sessiz kalmamız mümkün değil. ABD askerlerinin çekilmesiyle Irak'ta gerilim görünür hale geldi. Kerbela faciasının yaşandığı bu topraklarda yeni çatışmaların ortaya çıkması sadece Türkiye'nin değil tüm İslam dünyasının kaygısıdır.

Mezhep çatışmasının tahrikçileri yüzyıllarca lanetle anılacak. Onun için Iraklı kardeşlerimizi sağduyuya davet ediyorum. Nasıl ki Saddam döneminde onların yanında olduysak bugün de kardeş kanı akmaması için samimi uyarılarımızı yapıyoruz. İslam dünyasının gözü kulağı Irak'tadır.  Çatışmanın içine çekilmek istenen tüm kesimleri ilahi kitabın mesajlarına samimiyetle kulak vermeye davet ediyorum. "

VAN'A 2 MİLYAR LİRA

 Ocak ayı sonuna kadar Van'da çadırların ortadan tamamen kalkmış olacağını belirten Erdoğan, çalışmaları muhalafete dokundurarak anlattı:

 "Van depreminde 644 vatandaşımızı kaybettik. Mliletimize yakınlarına başsağlığı diliyorum. 33 bin 500 kişi kamu tesisinde kalıyor. Konteyner kentlere yerleştirme çalışmaları devam ediyor. 3984 kalıcı konutun temeli şu anda atıldı, 11 bin konutun ihale çalışmaları devam ediyor. Ocak ayı sonuna kadar çadır kent kalmayacak. Hükümet Van'a karşı duyarsız deniliyor. Diyojen gibi sokakta elinde birilerini arıyorum. Burada Vanlı kardeşlerimize müjdeyi vermek istiyorum. 2011 bütçesinden kalan 2 milyar lirayı Van için depremzede kardeşlerimiz için seferber ettik."

ULUDERE'NİN TAKİPÇİSİYİZ

"Bu acı hadise de en küçük detayına kadar adli ve idari inceleme yapılıyor, yapılacaktır" diyen Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ile yapılan görüşmeden ayrıntılar aktardı:

"Genelkurmay Başkanlığımız idari ve adli incelemeyi başlattığını açıklamıştır. Ben de dün bu konuyla ilgili olarak bir araya geldiğim genelkurmay başkanımla bu konuyu değerlendirdik. Konunun takipçisi olduklarını tekrar duydum, dinledim. Bu yapılan çalışmalar, gösterdikleri hassasiyet nedeniyle, hepsine bu konulardaki hassasiyetleri için teşekkür ediyorum. Medyaya rağmen teşekkür ediyorum. Çünkü bazı gerçekleri görüyoruz, biliyoruz."

BU MİLLETE BU ACILARI YAŞATTINIZ

Erdoğan olayı "devlet halkını bombalıyor" diye sunanlara tepkiliydi. Devletle milletin arasını parçalamaya yönelik adımlar olarak gören Erdoğan, eleştiri oklarını CHP'ye çevirdi:

"Şunu çok açık ve net söylemek durumundayım. Özellikle bu ülkede 780 bin kilometrekarelik vatan toprağını ilmik ilmik işleyen biz olduk. Buna devam edeceğiz. Ana muhalefet şöyle der böyle der. Bu da bizi bir ilgilendirmiyor. Sürekli bir tekerleme var ağızlarında. Ak Parti iktidarı cumhuriyet tarihini eleştiriyor diye. Biz bir dönemin takvimini ortaya koyuyoruz. Diyoruz ki Cumhuriyet döneminde, bu iktidarda yapılanlar yapılmamıştır diyoruz. Bu tespiti yapmak yanlış mı?

Eğer sizler tek parti iktidarlarınız döneminde ne yaptığınızı ortaya koyacaksınız. Zaten çok partili iktidar dönemine de kenarından köşesinden yamandınız. Tek partili iktidar döneminde kimlik kartlarını gösterdik, mühürle nasıl ekmek gaz yağı dağıtıldığını anlattık. Un şekerin nasıl mühürle dağıtıldığını dinledik. Bu millete bu acıları yaşattınız. Bunlar CHP’nin iktidar dönemleriydi."

Erdoğan konuşmasına 35 cenaze üzerinden etnik ayrımcılık güdenlere çok ağır sözlerle yüklenerek devam etti:

İNSANLIKTAN NASİBİNİ ALMAYANLAR

"Kim ki 35 kürt öldürüldü diye meseleyi etnik zemine taşıyorsa milli manevi değeri insani değerleri ayaklar altına  almış ve çiğnemiş demektir. 35 insan hayatını kaybetmiş 35 can yitirilmiştir diye bakıyoruz. Cenazeleri etnik kökenleri ile tasnifi edenler insanlıktan nasibini alamayanlardır."

ERDOGAN'IN DEMİRTAŞ'A NELER SÖYLEDİ? CENAZELERİ İSTİSMAR ETMEKLE SUÇLADIĞI BDP'LİLERE NELER DEDİ? TARAF MUHABİRİ BARANSU'YA KASIMPAŞA CEVABI NE OLDU? CHP'Yİ KIZDIRAN SÖZLERİ NEYDİ? AYRINTILAR SONRAKİ SAYFADA 
   
   Bu elma her derde deva!
   En anlamlı Cuma mesajları
   GÜNCEL09 Ekim 2015535 Kez İzlendi!
   En anlamlı Cuma mesajlarıSevdiklerinize gönderebileceğiniz resimli cuma mesajları..
   Okul başarısını artıracak besinler
   SAĞLIK08 Ekim 20151092 Kez İzlendi!
   Okul başarısını artıracak besinlerOkulların başlamasıyla birlikte yeme düzeni değişen çocukların sağlıklı bir beden ile zihin gelişimi ve okul başarısı için doğru besinleri yeterince tüketmeleri çok önemli.
   Göz rengine göre karakter analizi
   GÜNCEL08 Ekim 2015
   Göz rengine göre karakter analizi2012 Kez İzlendi!
   Bu hafta vizyona girecek filmler
   KÜLTÜR-SANAT08 Ekim 2015
   Bu hafta vizyona girecek filmler994 Kez İzlendi!
   600 kişilik işe 3 bin kişi başvurdu
   GÜNCEL08 Ekim 2015
   600 kişilik işe 3 bin kişi başvurdu1309 Kez İzlendi!
   Diğer Siteler İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2011 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
   Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98
   Yükleniyor...