YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 01 Nisan 2016 18:15 - Güncelleme: 01 Nisan 2016 18:20

Erdoğan dünya lideri mi, hakareti hak eden birisi mi?

Türkiye’de tartışılması gereken öncelikli onlarca mesele varken, bu konuyu değerlendirmeye almak benim de hoşuma gitmiyor fakat muhalif medyanın itibarsızlaştırma çalışmalarıyla sıklıkla gündeme gelen bir konu olduğu için yazma gereği duydum.

Sözüm sadece muhalif basına yönelik de değil. İktidara yakın medya organlarında Kılıçdaroğlu’na yönelik yapılan çarpıtma haberler için de geçerli, muhalif basında yer alan yalan Erdoğan haberleri için de.

Birinin bir dini, bir ideolojiyi, inancı, düşünceyi hatta bireyi eleştirmesini her zaman doğal hatta olumlu karşılamışımdır fakat eleştiri ve muhalefet alanının itibarsızlaştırma amacıyla kullanılması beni her zaman rahatsız etmiştir. Eleştiri tamir amaçlıdır, itibarsızlaştırma propagandası ise hazımsızlık sebebiyledir.

En basit şekilde açıklayayım. “Yaptığın bu eylem, şu veya bu sebeplerden ötürü yanlıştır” demek ile “Senin yaptığın şerefsizliktir” demek arasında ‘niyet’ farkı vardır. İlk cümleyi kuran kişi, hakikati aramaktayken, öbürü tribünlere karşı şov yapmaktadır. İlkinin amacı tartışmayı entelektüel seviyede tutup aynı zamanda kendine katkı sağlamak iken öbürünün niyeti, karşısındakini itibarını sarsmaktır.

“Erdoğan’ı Amerika’da tutuklayacaklar, Erdoğan Malezya’ya kaçmak zorunda kalacak, Erdoğan Endonezya’ya sığınacak” gibi söylemler, Hakeza “Dünya lideri diye geçinen kişi Amerika’da, Almanya’da kale bile alınmıyor” gibi ifadeleri kullananlar, hakikaten bahsettikleri gibi bir durum olması halinde, ülkeleri adına üzüleceklerine sevinirler. En başta bahsettiğim “Niyet” meselesi, bundan ibarettir.

Erdoğan’a dünya lideri denmesinin sebebi, dünyayı yöneten güç olması nedeniyle değildir. Herkes çok iyi bilmektedir ki Türkiye’nin, yurt dışında meydana gelen hadiselere etkisi ziyadesiyle yetersizdir.

Erdoğan’a dünya lideri denmesinin sebebi Pakistan’a gittiğinde yoluna güller dökülmesindendir,

Mısır’da Arap baharının ardından toplanan kalabalığın ellerinde Erdoğan fotoğraflarının olması nedeniyledir,

Filistin’de adına hutbe okutulmasındandır,

Almanya’da Merkel’den daha büyük kalabalığı meydanlara toplamasındandır, Suriye’de meydanda toplananların sloganlarında “Erdoğan” olmasındandır,

Tunus’un şiirlerine konu olmasındandır,

Bosna’da, Yemen’de, Türki Cumhuriyetlerde kendisine karşı olan sevgi seli nedeniyle kendisine dünya lideri denmektedir.

Mısır’da, Suriye’de, Irak’ta ve birçok ülkede seçimlere katılsa, Türkiye’deki muhalefetin Türkiye’de aldığı oydan fazlasını alabilecek kadar çok sevilmesindendir.

Yoksa herkes bilir ki dünya siyasetine olan etkisi, ekonomik olarak güçlü devletlerin çoğundan geridedir. O’na dünya lideri diyenler “Dünyayı Erdoğan’ın yönettiğine” inanıyor değiller fakat maksat itibarsızlaştırmak olsun, ağza gelen her şeyi söylemek onlara göre mübah.

Erdoğan’ı sevmeyebilirsiniz, Kılıçdaroğlu’nu da öyle, Bahçeli’yi de. Uyguladıkları politikaları beğenmeyebilirsiniz, eleştirebilirsiniz. Hata mevcut konjonktürde hakaret de edebilirsiniz ki sistem buna izin veriyor fakat vidanı olan insanlar, sizlerin yaptığı bu itibarsızlaştırma çalışmalarını gayet iyi gözlemliyor.

Bilin istedim.
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Erdoğan dünya lideri mi, hakareti hak eden birisi mi? yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR8 YORUM
  • M. 25 Nisan 2016 11:27 Mavi Marmara olayı İsrail'in Erdoğan'a verdiği (hepimizin canını acıtan) " sen kimsin ki?!." yanıtıdır. Irak'ta başlayarak , Suriye'den, Mısır'dan ve Libya'dan aldığı karşılıklar, bütün somut manaları ile " sen kimsin ki?!."dir. O haddini bildi de sizler onun haddini hala anlayamamışsınız. Bir daha düşünün derim .

    CEVAP YAZ 0 3
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro