eposta yazdır zoom+ zoom-

Erdoğan ABD'ye ne karşılık verecek? Rus uzman yazdı

Erdoğan ABD'ye ne karşılık verecek? Rus uzman yazdı

ABD’nin Türkiye'den ithal edilen alüminyum ve çelikle ilgili gümrük vergilerini ikiye katlama kararını değerlendiren Rus siyaset uzmanı Nikita İsayev, söz konusu adımın Türkiye için çok kritik olmadığını belirtti ve Ankara’nın bu yaptırıma ne şekilde yanıt verebileceği konusunda tahminlerde bulundu.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 11-08-2018 09:51 - Güncelleme: 11-08-2018 09:51

‘Yeni Rusya’ (Novaya Rossiya) hareketinin lideri ve Aktüel Ekonomi Enstitüsü direktörü Nikita İsayev, Sputnik’e verdiği mülakatta ABD’nin Türkiye'den ithal edilen alüminyum ve çelikle ilgili gümrük vergilerini ikiye katlama kararıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

İsayev, “ABD bu durumda ‘Trump’ın kalıplarına’ göre hareket ediyor, yani müttefiklerine saldırmaya başlıyor, Türkiye ise bildiğimiz üzere her şeyden önce NATO bünyesinde ABD’nin doğrudan bir müttefiki.

TÜRKİYE İÇİN ÇOK DA KRİTİK DEĞİL
Ticari ilişkilere yönelik saldırılar yapılıyor, daha önce Avrupa ve ABD’nin diğer müttefiklerine de, çelik ve alüminyum dâhil olmak üzere aynı şeyler yapılmıştı. Türkiye’ye yönelik böyle bir yöntemin kullanılmış olması hiç de şaşırtıcı değil. Ancak, Türkiye için bu durumun çok da kritik olmadığını belirtmek gerekir, zira Türkiye dünyada bu ürünlerin başlıca ihracatçılarının arasında yer alıyor.

ABD GÖSTERİ YAPIYOR
ABD’nin hamlesi daha çok gösteri niteliğinde, ABD, kendi ortağına yönelik te buna benzer şekilde eyleme geçebileceğini gösteriyor” diye konuştu.

TÜRKİYE ABD'YE NASIL KARŞILIK VERECEK?
ABD’nin bu hamlesine Türkiye’nin ne şekilde yanıt verebileceği konusunda tahminlerde bulunan İsayev, “Türkiye’nin bu adıma yanıtının çok kapsamlı olacağını düşünmüyorum. Genel olaraksa Türkiye büyük bir olasılıkla Rusya’ya, ayrıca Rusya’nın üyesi olduğu birliklere ilgi göstermeye devam edecek. (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan’ın daha önce açıkladığı gibi Avrasya Ekonomik Birliği ve muhtemelen BRICS grubu söz konusu” ifadelerini kullandı.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Erdoğan ABD'ye ne karşılık verecek? Rus uzman yazdı haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR24 YORUM
  • Misafir 11 Ağustos 2018 18:03 EU USA Çin Yeni Sanai devri geçirmek üzeri.Daha Önçeki 1 Sanai devirlerde 1790 İgirtere yun buhar tarak Osmanlı Rusya savaşı,2 dünya Sanai devri 1830 Amerika buhar ile fabrikalar kurulması ve köyluleri fabrikalı yerlere buharlı tren taşınması şehirler oluşturulma,Osmanlı Yunanistan ve balkanlar ayaklanma ve saavaş yılları,1890 yılları elektrik nakil hatlar ampul ve telefon bankacılık siteleşme ve diğer sanileşme Osmanlı o yıllar Rusya ile yogun savaş ve dinler savaşında...1970-1990 yıllarındadiğer sanai devri bilgisayar devri Türkiye Sağ Sol davaları teror haraketler...2000-2020 yeni sanai devir sunni ekonomik krizlerle dolar ile oyalama komşu İrak Surye İran iç karışıklıklar ve komşu ülkeler çalkantılar...bu defa tekrar oyalanmaya fırsat verilmemesi gerekir.Rusya İran BRİC gibi yerlerde oyalanmama gerekir acil dogru hamle yapılması gerekebilir

    CEVAP YAZ 0 9

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro