eposta yazdır zoom+ zoom-

Engelleri kaldıran buluş

Engelleri kaldıran buluş

Güneş enerjisiyle çalışan tekerlekli sandalye ürettiler...

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 17-05-2012 02:54 - Güncelleme: 21-10-2015 19:08

Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Simav Meslek Yüksekokulu Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği Bölümü 2. sınıf öğrencileri Hacer Akpınar, Gülay Aydın, Esma Nur Baktır, Neslihan Demircan ve Şenay Aytaç, öğretim görevlisi Şükrü Kitiş'in yardımıyla enerjisini güneş panellerinden alan tekerlekli sandalye yaptı.

Öğrenciler, ''Suncar'' adını verdikleri aracın test sürüşünü okul bahçesinde gerçekleştirdi.

Simav Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Rüştü Güntürkün, gazetecilere yaptığı açıklamada, öğrencilerin piyasadan temin edilen akülü tekerlekli sandalyeye güneş paneli monte ettiğini söyledi.

Aracın bulutlu havalarda bile çalışabildiğini belirten Güntürkün, ''Mucit öğrencilerimle gurur duyuyorum. Kendilerine bitirme tezi olarak böyle bir araç geliştirmeleri görevini vermiştim. Bu görevi en iyi şekilde yerine getirdiler. Aracın ülkemizde engelli vatandaşlar tarafından geniş bir kullanım alanı bulacağına inanıyorum'' dedi.

Öğrenciler de bu araç sayesinde engellilerin akü şarjı sorunundan kurtulacağını ifade etti.

PAYLAŞ tw fb gp

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro