eposta yazdır zoom+ zoom-

Emniyette disiplin yönetmeliği sil baştan

Emniyette disiplin yönetmeliği sil baştan

Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı Hakan Fidan'a yönelik 7 Şubat 2012'de yaşanan tutuklama girişimi ile patlak veren, 17 ve 25 Aralık darbe girişimleri ile de tamamen açığa çıkan paralel örgütün emniyet yapılanmasına neşter vuruluyor.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 21-04-2014 10:29 - Güncelleme: 26-10-2015 22:12

/ Emniyet Genel Müdürlüğü Disiplin Yönetmeliği baştan aşağı yenileniyor. Hukuka aykırı davranan emniyet memurları görevden uzaklaştılacak.

İlgili kurumların görüşüne sunulan yeni yönetmeliğe göre, hukuka aykırı işlem yapan emniyet mensupları "idari disiplinsizlik" gerekçesiyle meslekten uzaklaştırılacak. Böylelikle vatandaşların kişisel bilgileri ve özel hayatına güvence getirilmiş olacak.

Sabah si'nin haberine göre, yeni yönetmeliğe göre, Ceza Muhakemeleri Kanunu kapsamında yasal olarak iletişimin denetlenmesi kararı alınan kişilerin haberleşme gizliliğini ihlal eden, kişiler arasındaki konuşmaları ifşa eden, kişiler arasında aleni olmayan konuşmaları rızaları olmadan kaydeden ve bu verileri ifşa eden, kişilerin özel hayatını ihlal eden kişiler tespit edilmeleri halinde polislikten ihraç edilecek.

BİLGİYİ PAYLAŞAN ATILACAK

Aynı şekilde polisten ihraç edilme kapsamına vatandaşlara ait kişisel bilgilerin paylaşımı da yer verildi. Buna göre vatandaşlardan alınan kişisel verileri yasal süreleri geçmesine rağmen imha etmeyenler, bunları başkasına veren ve yayanlar polislikten atılacak.

Meslekten ihraç için getirilen kritik düzenlemeler arasında vatandaşların kişisel bilgilerini sorgulama yasağı da yer alıyor. Buna göre sorumlu olmayan kişiler, artık vatandaşların bilgilerini sorgulaması ve bu bilgileri başkaları ile paylaşması durumunda da ceza alacak.

Yeni düzenleme ile görevi kapsamında elde ettiği bilgileri yetkisiz kuruluş ve kişilere veren, sanal ortamda paylaşan ya da basına servis eden kişiler de polislik mesleğinden ihraç edilecek. Son bir kaç yılda paralel yapı tarafından, kişilerin tüm özel veya emniyetçe imha edilmesi gereken bilgileri sanal ve illegal yollarla sızdırılmış, yapılan soruşturmaların ardından bilgiler bazı gazetelere servis edilerek kişiler doğrudan suçlu ilan edilemeye başlanmıştı.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Emniyette disiplin yönetmeliği sil baştan haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR7 YORUM
  • osman 23 Nisan 2014 17:30 sen müdürsün ya ondan dimi

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro