YAZARLAR

Coşkun Karaca

Coşkun Karaca

coskunkaracayazar@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 06 Mayıs 2016 09:47 - Güncelleme: 06 Mayıs 2016 10:21

Emniyet Kemeri...

 Emniyet kemeri kullanımı üzerine herkesin söyleyecek bir kaç sözü var. Büyük bir çoğunluk kullanılmasının faydalı olacağını söyleseler de, kullanmazlar. Zaten emniyet kemerinin gerekliliği üzerine tereddüt yaşayanların fikirlerini ciddiye bile almadığım için hiç değinmiyorum.

 Belki bir nebze sizi etkileyebilirim diye sizler için detaylı bir araştırma yapmaya çalıştım. Emniyet kemerinin gerekliliğini istatistiklerle sunarsam, daha etkileyici olabilir diye düşündüm. Okuyucularımdan bir kişiyi kazansam bana yeter.

 Yapılan bir araştırma da; emniyet kemeri takılı olarak kaza geçiren 5.355 sürücüden, 43'ü hayatını kaybetmiş. Ancak takılı olmadan kaza geçiren 2.708 sürücüden, 127'si hayatını kaybetmiştir. Aradaki inanılmaz fark açıkça ortada ancak biraz daha netleştirmek için yüzdelere dökelim. Emniyete kemeri takılıyken kaza geçiren sürücülerin %0.80'i hayatını kaybediyorken, takılı değilken kaza geçiren sürücülerin %4.68'i hayatını kaybetmektedir. Yani emniyet kemeri takmamak hayata gözlerinizi yumma ihtimalinizi 5.85 kat arttırıyor.

 Yaralanmaların olduğu kaza durumlarına bakarsak; emniyet kemeri takılı olarak kaza geçiren 5.355 sürücüden, 1.642'si yaralanırken, takılı değilken kaza geçiren 2.708 sürücüden, 1.300'ü yaralanmıştır. Yani emniyet kemeri takılıyken kaza geçiren sürücülerin %30.66'sı yaralanıyorken, takılı değilken kaza geçiren sürücülerin %48'i yaralanmaktadır.

 Kafanızı ellerinizin arasına alarak tekrar düşünmenizi rica ediyorum. Sizce emniyet kemeri takma konusunda tereddüt yaşamak mantıklı mı? Unutmayın; eğer emniyet kemerinizin tokası takılmış ve tık sesi duyulmuşsa artık çok daha rahatsınız demektir.

 Peki birde takmamak için üretilen bahanelere bakalım. Yukarıda yazılanlardan sonra hangisi mantığınıza yatacak Allah aşkına!..

- Gömleğimin ütüsü bozuluyor!

- Rahatsız ediyor!

- Kısa mesafe gideceğim, emniyet kemeri kullanmasam da olur!

- Ben iyi sürücüyüm, kemer takmama gerek yok!

 'Ya bir git Allah aşkına' diyesiniz geldiyse, sizi kazandım demektir.

Sağlıcakla kalın...

Not: Veriler, tüik'ten alınmıştır.

www.facebook.com/coskun.karaca.14
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Emniyet Kemeri... yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR0 YORUM
REKLAM
Coşkun KaracaDİĞER YAZILARICoşkun Karaca
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro