eposta yazdır zoom+ zoom-

Emine Ayna'dan savaş çıkar tehdidi

Emine Ayna'dan savaş çıkar tehdidi

Şahin kanattan olarak bilinen Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, "Müzakere ve diyalogdan, ya anlaşma ya da savaş çıkar" dedi.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 15-11-2014 16:30 - Güncelleme: 25-10-2015 01:26

DEMOKRATİK Bölgeler Partisi (DBP) Batman İl Kongresi'ne katılarak 'çözüm sürecini' değerlendiren DBP Eş Genel Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, "O masadan, müzakere ve diyalogdan, ya anlaşma ya da savaş çıkar. İkisinin ortası yoktur. O masanın devrilmesini asla istemiyoruz. Abdullah Öcalan'ın elini güçlendirmek istiyoruz" dedi.

PKK'LILARIN FOTOĞRAFLARI ASILDI

Batman'da bir düğün salonunda yapılan DBP İl Kongresi'nde salona Abdullah Öcalan ile PKK kurucularından Mazlum Doğan ve PKK'nın silahlı kanadının 1980'lerdeki sorumlusu olan Mahsum Korkmaz'ın yanı sıra, Suriye'de Kürtler'in denetimindeki Rojava Bölgesi'ndeki Kobani İlçesi başta olmak üzere bazı çeşitli bölgelerde IŞİD ile girdikleri çatışmalarda ölen PYD'nin silahlı kanatlarından YPG ile 'Kadın Savunma Birlikleri' (YPJ) üyelerinin fotoğrafları asıldı.

NUMAN KURTULMUŞ'UN DEDİĞİ NEHRİ NASIL AŞACAĞIZ?

HDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, Belediye başkanı Sabri Özdemir ve yardımcısı Gülistan Akel ve partililerin katıldığı kongrede konuşan DBP Eş Genel Başkanı ve Diyarbakır milletvekili Emine Ayna, çözüm süreci üzerinde durdu. Ayna, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un söylemlerini önemsediğini belirterek "Kurtulmuş 'geldiğimiz noktadan geriye dönüşün maliyeti daha yüksektir. Nehri geçmeye çalışıyoruz. Yüzde 70-80'i geçtik. Kıyıya ulaşmak için yüzde 20 mesafe kalmış. Yüzde 20 mesafeyi aşmayıp dönmeye kalkışırsak maliyeti daha büyüktür' diyor. Çok güzel. Biz karşıya geçmenin koşullarının ne olduğunu baştan beri öğrenmek istiyoruz. Halen 'Tek dil ve tek devlet' deniliyor. Peki o nehirdeki mesafeyi nasıl aşacağız?" diye konuştu.

BAŞKAN ÖCALAN'IN ELİNİ GÜÇLENDİRMEK İSTİYORUZ

'Emine Ayna, 'Çözüm süreci' ile ilgili müzakere ve diyalog masasından anlaşma çıkmasını istediklerini ifade ederken şöyle konuştu:

"O masanın devrilmesini asla istemiyoruz. Bu konuda taşıdığımız sorumluluk o masada bizim adımıza görüşen Başkan Öcalan'ın elini güçlendirmek istiyoruz. Böyle bir sorumluluğumuz var. Bu sorumluluğumuzu yerine getirmeye çalışıyoruz. Ama o masadaki en büyük sorumluluk Türkiye Cumhuriyeti devletine düşünüyor. Çünkü Başkan Öcalan orada esirdir. Normal şartlar altında görüşen iki kişinin eşit şartlarda olması gerekiyor. Öcalan, dünyanın göbeğinde tek bir adada esirdir, tutsaktır. Bu yüzden en büyük sorumluluk Türkiye Cumhuriyeti'ne düşüyor."

BEN ÖZERK KÜRDİSTAN DEDİĞİMDE...

Terörle Mücadele Yasası var olduğu sürece demokratik mücadelenin önünün açılmayacağını söyleyen Emine Ayna, şöyle devam etti:

"Ben 'Özerk Kürdistan' dediğimde terörle mücadele yasasına girer. Demokratik mücadelemi nasıl vereceğim? Birçok ülkede bazı partiler referandum istiyor, kimi evet, kimisi hayır diyor. Cemil Bayık, Murat Karayılan ve Bese Hozat, nasıl gelip burada demokratik mücadele yürütecekler? Şu anda koşullar yok. Peki nasıl olacak bu iş? Silahların kökten susabilmesi için demokratik mücadelenin önünün açılması lazım. Buna ilişkin tek bir açıklama yok. Başka bir şey daha. Yarın seçim olacak, yüzde 10'luk barajı kaldırın. Bu barajın varlık nedeni Kürtlerin siyaset yapmaması içindir. Bırakın, Kürtler siyaset yapsın. İki yıldır Anayasa değişikliğini gerektirmeyeceklerden biri de Terörle Mücadele Yasası ile yüzde 10 barajıdır. Bunları kaldıralım."

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Emine Ayna'dan savaş çıkar tehdidi haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR21 YORUM
  • ANKARA 08 Ocak 2015 11:42 ÇIKARSA ÇIKSIN AMA MİLLETİ GAZA GETİRİP KAÇMAK YOK

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro