eposta yazdır zoom+ zoom-

Ekonomiyi ne bekliyor ABD'li banka 3 noktaya dikkat çekti

Ekonomiyi ne bekliyor ABD'li banka 3 noktaya dikkat çekti

Uluslararası yatırım bankası JP Morgan, Türkiye'de önümüzdeki dönemde piyasalara yön verecek 3 önemli nokta olduğunu ifade etti. Açıklamada, 'Piyasa dostu isimler Mehmet Şimşek ve Naci Ağbal'ın yeni kabinede yer almaları iyi karşılanır, ancak yeni isimler belirsizliğe yol açar' denildi.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 25-06-2018 15:40 - Güncelleme: 25-06-2018 15:40

Dün yapılan seçimleri değerlendiren JP Morgan, yoğun geçen kampanya döneminden sonra Türkiye'de siyasi gerilimin önümüzdeki birkaç ay düşmesini beklediklerini bildirdi.

Seçim sonrasında piyasanın odak noktasının 2-3 hafta içinde açıklanacak yeni kabine olacağına işaret eden JP Morgan, "Piyasa dostu isimler Mehmet Şimşek ve Naci Ağbal'ın yeni kabinede yer almaları iyi karşılanır, ancak yeni isimler belirsizliğe yol açar" dedi. 

JP Morgan, önümüzdeki dönemde piyasalara yön verecek 3 önemli nokta olduğunu belirtti. İlk olarak yatırımcıların TCMB üzerinde siyasi baskıların yinelenmesi endişeleri bulunduğuna işaret eden JP Morgan, ancak para politikasını gevşetmeye yönelik, kredibilitede aşınmaya yol açacak adımları atılmasının kendi temel senaryolarında yer almadığını vurguladı.

'HÜKÜMETİN REFORM KARNESİ, İYİMSER OLMAMIZI ENGELLİYOR'

Dünya'nın aktardığına göre, JP Morgan, "Enflasyon 2019'un ilk yarısında düşmeye başlayana kadar TCMB'nin cari para politikasını devam ettirmesini bekliyoruz, ancak erken bir gevşetme riski göz ardı edilemez" dedi. 

İkinci olarak mali politikayı işaret eden JP Morgan, "Eğer ekonomik aktivite keskin şekilde yavaşlar ise daha fazla mali gevşetme riski var" değerlendirmesini yaptı.

Üçüncü konunun ise yapısal reform ivmesi olduğuna işaret eden JP Morgan, "Seçimlerden çıkan sonuçlar Erdoğan'ın yapısal reformlar için güçlü yetki aldığını, yapısal reform için şartların olduğunu gösteriyor. Ancak, hükümetin son yıllardaki reform karnesi çok iyimser olmamızı engelliyor" dedi.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Ekonomiyi ne bekliyor ABD'li banka 3 noktaya dikkat çekti haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR6 YORUM
  • Misafir 25 Haziran 2018 16:55 onlar öyle diyorsa bu iki isim onların adamıdır. sakın bakan yapılmayalar.

    CEVAP YAZ 1 2

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro