eposta yazdır zoom+ zoom-

Ekonomi için en kritik toplantı gözler bu kararda

Ekonomi için en kritik toplantı gözler bu kararda

Aşırı yükselen dövize karşı hamle üstüne hamle yapan Merkez Bankası'nın en kritik toplantısı yarın gerçekleşecek. Piyasalar yarın bir faiz artışı beklerken Anadolu Ajansı'nın Finans anketine katılan ekonomistlerin yarısından fazlası faiz artışı beklemiyor.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 06-06-2018 10:58 - Güncelleme: 06-06-2018 10:58

Gözler Merkez Banka'nın yarın saat 14.00'te yapacağı toplantıda. Merkez'in faiz artışı yapacağı yönündeki beklenti nedeniyle mayıs ayı enflasyon verilerinin yüksek gelmesine rağmen piyasalarda hava sakin. Peki Merkez Bankası yarın faiz artışı yapar mı? AA Finans anketine katılan ekonomistlerin yarısından fazlası politika faizinde değişiklik beklemiyor. Ancak döviz piyasası tam tersini düşünüyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) 7 Haziran Perşembe günü gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına ilişkin anketine katılan ekonomistlerin yarısından fazlası politika faizinde değişiklik beklemiyor.

ANADOLU AJANSI ANKETİNE GÖRE FAİZ ARTIŞI OLMAYACAK
AA Finans'ın PPK toplantısına yönelik piyasa beklenti anketi, 22 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı. Buna göre, ekonomistlerin 12'si bir hafta vadeli repo ihale faiz oranında (politika faizi) değişiklik beklemezken 10 ekonomist ise politika faiz oranında 50 ila 100 baz puanlık artış öngörüyor.

MERKEZ BANKASI ŞİMDİYE KADAR HANGİ ADIMLARI ATTI?
TCMB, 23 Mayıs'ta gerçekleştirdiği ara PPK'da, geç likidite penceresi (GLP) borç verme faiz oranını 300 baz puan artırmasının ardından 28 Mayıs'ta yaptığı açıklama ile sadeleşme adımı atmıştı. TCMB, para politikası operasyonel çerçevesine ilişkin sadeleşme sürecinin tamamlanmasıyla 1 Haziran'dan itibaren bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının Merkez Bankası politika faizi olacağı ifade edilmişti.

1 Haziran'dan itibaren politika faizini, fonlama faizine (yüzde 16,50) eşitleyen Merkez Bankası, faiz koridorunun da bu orana kıyasla eksi/artı 150 baz puanlık bir marj ile belirleneceğini bildirmişti.

Bu açıklamalar ışığında PPK'nın 7 Haziran'daki toplantısında ekonomistlerin beklentileri doğrultusunda politika faizinde bir değişiklik yapılmaması ve yüzde 16,50'de sabit bırakılması durumunda, borçlanma faiz oranı (faiz koridorunun alt bandı) yüzde 15,00, marjinal fonlama oranı (faiz koridorunun üst bandı) yüzde 18.00 ve GLP faiz oranı da yüzde 19,50 olacak.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Ekonomi için en kritik toplantı gözler bu kararda haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR1 YORUM
  • abdülhamid 06 Haziran 2018 12:05 siz hic ayakabi kutularinda türk parasini gördünüzmü, bunlar bile türk parasina güvenmiyor, kutularda sadece dolar ve euro vardi

    CEVAP YAZ 7 3

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro