eposta yazdır zoom+ zoom-

Dolar neden yükseldi Japonların ilgisi ne? Kuru çıldırtıp...

Dolar neden yükseldi Japonların ilgisi ne? Kuru çıldırtıp...

Dolar kuru dün gece tarihin en yüksek seviyesine ulaşırken küresel piyasalarda "Dolar neden yükseldi?" sorusu tartışmaların odak noktasına oturdu. Doların yükselişi japonlara bağlanırken, bugünkü düşüşünde de onların parmağı var deniyor.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 12-07-2018 13:48 - Güncelleme: 12-07-2018 13:48

Dolar kurunun dün gece 5 liraya dayanmasıyla ilgili olarak piyasa katılımcıları Japon bireysel yatırımcıların pozisyonlarına dikkat çekiyor. Doların daha önce Asya işlemlerindeki rekorlarında da benzer dinamikler ön plana çıkmıştı.

Türk Lirası'ndaki satışların Asya işlem saatine taşındığına dikkat çeken Ueda Harlow Kur Analisti Naoto Ono,yaptığı açıklamada, "Bu durum bir ihtimal Japon bireysel yatırımcının liranın dolara karşı değer kaybettiğini görmesinin ardından zarar kesmeye yönelmesi sonucu gerçekleşmiş olabilir" dedi.

Bu sabah da dipten alıma geçtiler : 5 liranın eşiğine kadar çıkarılan dolar kuru bu sabah hızlı düşüşle 4.81'lere kadar indi. Bunda da yine Japon bireysel yatırımcıların parmağı var deniyor. FPG Securities CEO’su Koji Fukaya’ya göre liranın toparlanmasında Japon bireysel yatırımcıların dip seviyelerden alıma geçmesi etkili oluyor. Liranın geride bıraktığımız ay dengelendiğini ve ekonomi yönetimindeki bakan atamaları ile bu dönemde işlem gördüğü bandın alt seviyesine ulaştığını söyleyen Fukaya, "Bu durum muhtemelen yatırımcıların ucuz seviyelerden alıma geçmesine neden oluyor" dedi.

Japonların stop-loss tetiklemesi : Piyasada Japon bireysel yatırımcıların Türk Lirası uzun pozisyonlarında stop-loss seviyelerinin tetiklenmesiyle hızlı bir hareketin tetiklendiği tezi öne çıkıyor. Bu noktada Tokyo merkezli Gaitame Research CEO'su Takuya Kanda, gelişmelerin perde arkasını şu şekilde anlattı:

"Türk Lirası tarihte ilk kez 24 yen seviyesinin altına düşünce Japonya'da kaldıraçlı işlem yapan yatırımcılar stop-loss çalıştırmaya başladı. Çarşamba gecesi hızlanan işlemlerle liranın değer kaybı bir anda yüzde 3'ü aştı. Bu durum Güney Afrika Randı ve Endonezya Rupi'sine de negatif yansıdı."

23 Mayıs'taki rekorda da onlar vardı : 23 Mayıs'ta Dolar/TL tarihte ilk kez  4,9282'yi gördüğünde de Japon bireysel yatırımcıların Türk Lirası uzun pozisyonlarında stop-loss seviyelerinin tetiklenmesiyle hızlı bir hareketin tetiklendiği tezi öne çıkmıştı.

Hafta başında Dolar/TL 4,51 eşiğine geldiğinde de Japon bireysel yatırımcıların dip seviyelerden Türk Lirası toplama kararının kur üzerinde etkili olduğu belirtilmişti.

Dolar/TL dün gece tarihte ilk kez 4,97'yi aşarak 4,9743'ü grafiklere yeni rekor olarak kaydetmişti. Euro/TL de tarihte ilk kez 5,82'yi aştı ve 5,8208'i görmüştü.

Dolar 5 lira olur mu? Rekor kıran dolar kuru şu anda ne kadar?

Dolar gerçekte neden yükseliyor? Berat Albayrak'ı bahane edip...

 

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Dolar neden yükseldi Japonların ilgisi ne? Kuru çıldırtıp... haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR34 YORUM
  • caner çimen 29 Temmuz 2018 15:44 seçimlerde hata yaptım galiba

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro