eposta yazdır zoom+ zoom-

Dolar işinin perde arkasını anlattı: İçimizde çok hain var

Dolar işinin perde arkasını anlattı: İçimizde çok hain var

Son haftalarda Türkiye piyasalarında estirilen spekülatif girişimlerin perde arkasını anlatan Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ 'İçimizde çok hain var içerideki oyuncularıyla koordine yapıyorlar' dedi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 01-06-2018 09:18 - Güncelleme: 01-06-2018 09:18

Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ son günlerde para piyasaları üzerinden Türkiye'ye yönelik saldırıların arka planını Yenişafak'a anlattı. Aşırı hareketlenmenin yurtdışı kaynaklı olduğunu söyleyen Karadağ, kurlar üzerinden Türkiye’yi sıkıştıran çevrelerin borsa endeksini 70 binli rakamlara düşürmeyi denediğine ancak başaramadığına dikkat çekti.

MİLYARLARCA LİRA DÖVİZ BOZDURLDU: Şüpheli girişimleri SPK’ya raporladıklarını belirten Karadağ, yeni spekülatif girişimlere karşı seçime kadar teyakkuzda olacaklarını anlattı. Karadağ, doların 4,92 liradan döndüğü o gece şahit olduklarını anlattı: “Sahurdan itibaren piyasaları yakından takip ettik. Benim bilgim dahilinde milyarca dolar döviz bozduruldu ve kurun daha da yukarı çıkması engellendi.”

"İÇİMİZDE ÇOK HAİN VAR": Teyakkuz aynı şekilde devam ediyor. İçerdeki oyuncularıyla da koordine yapıyorlar. İçimizde çok hain var ya.

DIŞARIDAN EMİRLERİ TÜRKİYE'DE GİREN KİM?: Bizim bildiğimiz adamlar. Çok var bunlardan. Diyorlar ya ‘sizin tarafta CIA’dan maaşlı çok gazeteci var’ diye. Her kesimden bol miktarda var. Bazen onlar bilindik adamlar. Bir de bizden gözüküp avanaklığından ya da bu kumpasa düşen, kişiler de var. Şimdi öyle şeyler yaptırıyorlar. Biz sonuçta uluslararası yatırım çekme hedefinde olan bir ülkeyiz. Bazen uluslararası yatırımcıları belli haberleri farklı göstererek, algıyı değiştirerek, öyle korkutuyorlar ki, böyle panikle sonuçta şimdi uluslararası yatırımcılar da sonuçta paralarını yatırıyorlar bir ülkeye. Bu ben konuştuğumda seçim öncesinde mayısın son haftası planlanıyordu. Ama bir hafta önce başladılar. Bir panik algısı oluşturdular. Yatırımcının çok ciddi zararla anaparanın yüzde 50-60 altında satıp çıkmasını planladılar.

"HÜKÜMETE ZARAR VERMEK İSTİYORLAR": Burada bir kendilerinden olan kişi ve kurumlar var. Reyting kuruluşları, uluslararası kuruluşlar, Türkiye'de destekledikleri gazeteci ve finans kesiminden kişiler illaki var. Bir de bizim tarafta bu korku ve kırılganlıkları besleyici demeçler alıyorlar. Algılarla finansal sisteme olan güveni zedeleyerek bir panik havasıyla çıkartıyorlar. Bundan politik kazanım elde etme politikaları var. Seçim öncesi dönemde kur yükselirse ve faiz artarsa bundan mevcut hükümet zarar görür. Ekonomik olarak da kazanma hedefleri var.

"SPEKÜLATİF HAREKETLERİ SIKI TAKİP EDİYORUZ": Takip edilebilir. Ben borsa ile ilgili olanları detaylı olarak takip edebiliyorum. Ama para piyasaları ile ilgili olanları takip etme görevi Merkez Bankası'na ait.

"YASAL SINIRDA DA YAPIYORLAR": Yasal sınırda da yapıyorlar. Yani yatırımcı algısını negatife döndürerek sat baskısı oluşturma, kısa vadeli şoklarla gri alanda yani bir manipülasyon ve spekülasyon arasında şeyler. Ama dürüstçe şeyler değil.

"70 BİNİ DENEYECEKLERDİ": Borsa İstanbul’da biliyorsunuz dün ve bugün (28-29 Mayıs) toparlandı. Bizde 80 binleri 70'li rakamları deneyeceklerdi. 100 binin altında piyasayı çok yakın takip ettik. 100 binin altında başarılı olamadılar.

"KUR YÜKSELİŞİNİ AÇIKLAYAN BİRŞEY YOK": Tabii geçen hafta kurlara daha yoğun çalışmış olabilirler. Halen de devam ediyorlar. Bence bir mantığı yok. Geçen haftaya göre Amerika'da faizler aşağı yönlü hareket ediyor. 3.12'den 2.86'ya inmiş. Brent petrol de aşağı yönlü hareket ediyor. Merkez Bankası politikası biraz daha öngörülebilir oldu. Orada da sıkıntı yok. Yani yukarı yönlü hareketi açıklayacak birşey yok. Piyasalar kısa vadede dengesini bulacaktır.

NE OLDU DA 70-80 BİNİ GÖZE ALAMADILAR?: Biraz biz önlem aldık. Biraz da kurun yükselmesiyle beraber, borsa da artık bu fiyat seviyesinden satış çok daha fazla zarar anlamına geliyor. Yani 2 dolara aldığınız hisseyi 50 sente satacaksınız. Ortalama hesaplamaları yaptığınızda da onun gerçekçi bir fiyatlama olmadığını firma karlılıklarına göre görebiliyorsunuz zaten.

HANGİ ÖNLEMLER ALINDI?: Açığa satış işlemleriyle ilgili bir düzenlemeler yaptık. Piyasanın önemli oyuncuları, yatırımcıları anlık takip ediyoruz. Manipülatif bir işlem var mı? Sıkıntı nereden kaynaklanıyor? Gerektiğinde yatırımcı bazına kadar inip görüşüyoruz.

"YENİ ŞOK BEKLEMİYORUZ": Seçim arifesinde ben böyle çok büyük yeni bir tazyik... Önümüzdeki haftayı takip etmek lazım ama çok artçı şok anlamında birşeyler, sert bir hareket beklemiyorum.

Piyasalarda haziran ile beraber tamamen seçim atmosferine giriyoruz. Haziran'ın ilk haftasından sonra çok sert hareket beklemiyorum.

"DOLARDAKİ SALDIRI YURT DIŞI KAYNAKLI"

O talep büyük oranda yurtdışı kaynaklıydı. Sahurda Japonya piyasaları açık, o taraftan bir taleple yükseldi ve 4.90’lı rakamları gördü. Bu gerçek bir talep midir? Bir kurgu mudur? Manipülatif bir hareket midir? Onun analizini yapacak olan Merkez Bankası ve Para Politikası Kurulu. Biz hisselerdeki bütün detayları görebiliyoruz ama para politikası ve para piyasası tarafında asıl sorumlu ve görevli olan kurum Merkez Bankası tarafı tabii.

Şu anda dolar bazında borsa endeksi 22 binlerde. Bedava gibi birşey. Geziye 40 bin küsürle girmiştik. Borsa 118 bin iken endeks kur 3.50 olduğunda 33 binden 22 bine inmiş endeks. Yurtdışı yatırımcı için yüzde 30-35 ucuzlamış. Yani benim söylemeye çalıştığım bu işte. 22 bine 20 bine aldıklarını seçim sonrasında 30 bin 40 bin bandında satacaklar. 3 aylık dönemde nereden buldun bu kadar karı?

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Dolar işinin perde arkasını anlattı: İçimizde çok hain var haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR31 YORUM
  • acaba 01 Haziran 2018 11:57 ben amatör olarak borsa ile ilgileniyorum: acemi olarak bile takip ettiğinizde fiktif olarak düşürüldüğünü kolaylıkla görebilirsiniz. örnek: şişecam 1 ay önce 5 tl şimdi 4 tl, % 50 yabancı, kasada döviz var. 3 aylık yıllık karı gayet iyi..(bu ortamda kazanıyor demek ki!)tam bir yıl önceki fiyata çektiler. belli gruplara ait şirketler var ve bunların işlemleri incelenmeli. ben bir vatandaş olarak ekonominin kötü gösterilmesi için çaba harcayan gruplar olduğuna inanıyorum. düşük hacimle kademe kademe basıyorlar. gerçekten kriz ve kaos olsa küçük yatırımcının bunu karşılama gücü yok. kontrollü operasyon.kendilerinin fiktif hikayeden al satları. borsayı düşürme operasyonu ama bunu ortaya çıkaracak mekanizma yok. sermaye piyasalarını aracı kurumları yeniden düzenleyeceksin. bddk gibi üst kurul gelecek. grub kağıtlarını tanımlayacaksın. para onun, şirket onun, aracı kurum onun, emeklilik onun, fon onun, klavye onun daha ne olsun

    CEVAP YAZ 0 2

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro