eposta yazdır zoom+ zoom-

DNS değiştirip twit atmak suç mu?

DNS değiştirip twit atmak suç mu?

Twitter yasaklandı ama aynı dakikada yasaklar delindi. Alternatif yöntemler kullanan kullancılar twit rekoru kırdı.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 22-03-2014 10:08 - Güncelleme: 25-10-2015 05:52

Twitter’ın kapatılmasıyla birlikte kullanıcılar siteye erişmek için alternatif yöntemlere yöneldi. VPN ve DNS ayarları değişiklikleriyle uygulamaya erişen kullanıcılar tweet göndermeye başladı. Peki yasaklı bir siteden tweet atmak suç mu?

Bilişim hukukçusu Av. Gökhan Ahi, erişime engellenen paylaşım sitesi Twitter ile ilgili Cnnturk’ün sorusunu yanıtladı.

SUÇ DEĞİLDİR

Suçta ve cezada kanunilik ilkesi gereğince, bir eylemin suç olması için eylemin hem açıkça tanımlanmış olması hem de bu düzenlemenin sadece kanunla yapılabilmesi öngörüldüğünü belirten Ahi, “Dolayısıyla, alternatif erişim yöntemleri ile erişim engelli sitelere girmek, bu araçları yaymak, dağıtmak, paylaşmak, kullanmak kesinlikle suç değildir” dedi.

VATANDAŞ DİLEDİĞİ YÖNTEMLE ENGELLİ SİTELERE ULAŞABİLİR

“Ancak dikkat çekmek isterim ki, Şubat’ta yürürlüğe giren ve 5651 sayılı İnternet yasasında değişiklik yapan düzenlemeye göre, internet erişim sağlayıcıları, alternatf erişim yöntemlerini engellemekle mükellef kılındı. Bunun için ikincil düzenlemelerin yapılması ve ayrıca teknik altyapının kurulması gerekiyor, bunlar henüz yapılmadı. Tabi ki bu düzenleme, vatandaşın alternatfi erişim yöntemlerine yasak getiren bir düzenleme değil, vatandaş dilediği yöntemle engelli sitelere ulaşabilir ve içerik yazabilir.”

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN DNS değiştirip twit atmak suç mu? haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR18 YORUM
  • drogba 23 Mart 2014 07:33 @The Cemaat, Twitter ve facebook yecuc ve mecuc un ta kendisidir. sen yakindan tanirsin.

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro