eposta yazdır zoom+ zoom-

Diyanet'ten çarpıcı tespit: Cemaat deyince...

 Diyanet'ten çarpıcı tespit: Cemaat deyince...

Diyanet İşleri Başkanlığı, tüm dini değer ve kavramları istismar eden bir örgütün, cemaat kavramını da çarpıtarak ve ayrışmaya yol açacak şekilde kendine mal etmeye çalıştığını, fitne ve fesatla, ayrılık ve ihanetle beraber anılır hale getirdiğini bildirdi.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 03-08-2018 17:15 - Güncelleme: 03-08-2018 17:15

Diyanet İşleri Başkanlığı, cemaat kavramının fitne ve fesatla, ayrılık ve ihanetle beraber anılır hale geldiğini ifade etti.

Din İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan ve tüm camilerde bugün okutulan "Cami ve Cemaat Adabı" başlıklı hutbede, camilerin huzur ve güven vererek inananları bir araya topladığı, İslam’ın sembolü, birlik ve dirliğin nişanesi olduğu vurgulandı. Hutbede, ibadet amacıyla Allah'ın huzurunda bir araya gelip namaz kılan Müminlere "Cemaat" ortak adı verildiği vurgulanırken şöyle denildi:

“Cemaat; medeniyetimizde yer etmiş, dinî bir kavramdır. Üzülerek ifade etmek gerekir ki, tüm dini değerlerimizi ve kavramlarımızı istismar eden bir örgüt, cemaat kavramını da çarpıtarak ve ayrışmaya yol açacak şekilde kendine mal etmeye çalışmış, tevhit ve vahdetin sembolü olan bu kavramı, fitne ve fesatla, ayrılık ve ihanetle beraber anılır hale getirmiştir. Hâlbuki geleneğimizde cemaat olmak, tevhit bilinciyle kaynaşmak, vahdete ermek demektir. Birlikte dirliği elde etmektir. Bu yönüyle cemaat kelimesi kadın-erkek, yaşlı-genç, zengin-fakir, engelli-engelsiz toplumun her kesiminden, her yaştan ve her sınıftan Müslümanı içinde barındırır.” Hutbede, ayrıca camiye gelen cemaatin uyması gereken kurallar ve adabına yer verildi.

Nihat Hatipoğlu'ndan Mustafa İslamoğlu'na tepki! Felaketin yolunu açıyor

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Diyanet'ten çarpıcı tespit: Cemaat deyince... haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR19 YORUM
  • Misafir 05 Ağustos 2018 02:01 Cemaat ne amacla kuruluyor ?! Genclere nasil bir egitim veriliyorda sonucta ya sapiklik yada darbe girişiminde bulunacak zihinler yetişiyor ?! Bu ülke ile tarikatlerin alip veremedigi nedir?! Bizleri tedirgin eden gruplaşmalar milleti böluyor

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro