eposta yazdır zoom+ zoom-

Diyanet'ten bomba fetva! Eşine bunu dersen boşanmış sayılırsın!

Diyanet'ten bomba fetva! Eşine bunu dersen boşanmış sayılırsın!

Daha önce eşini "SMS ve e-mail yoluyla boşayabilirsin" fetvası veren Diyanet, şimdi de eşi tarafından “Sen benim anam bacımsın” denilen kadının boşanmış sayılacağını açıkladı. Diyanetin 'baldız' fetvası da dikkat çekti.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 25-12-2017 10:38 - Güncelleme: 25-12-2017 10:41

DİYANET İşleri Başkanlığı'na bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu boşanmayla ilgili kamuoyunda tartışma yaratabilecek bir görüşte bulundu. Daha önce ‘boş ol’ denildiğinde boşanmanın meydana geleceğine, SMS ve faks yoluyla da erkeğin karısını boşayabileceğine dair görüşleriyle tepki çeken Din İşleri Yüksek Kurulu, kocası tarafından boşanma niyetiyle “Sen benim anam bacımsın” denilen kadının boşanmış sayılacağını açıkladı.

Sözcü'nün haberine göre, “Bir erkek, hanımına “Sen benim anam bacımsın” derse, bu boşama olur mu?” sorusuna yanıt veren Yüksek Kurul'un şaşırtan görüşü şöyle:

EĞER BUNU BOŞANMA KASTIŞYA SÖYLEMİŞSE: “Hanımına, ‘sen benim anam bacımsın' diyen kişi bu ifadesiyle boşamayı kastetmişse eşi kendisinden bir bâin talakla (İslam'da boşanma çeşidi) boş olur. Ancak, aralarında daha önce iki kez boşanma gerçekleşmemiş ise -eşler isterlerse- yeni bir nikâhla bir araya gelebilirler. Bu durumda evlilikleri, daha önce bir ayrılık vuku bulmamış ise iki nikâh bağı ile devam eder.”

EŞİNİ BALDIZINA BENZETEN FEFFARET ÖDER: “Eğer kişi bu sözleriyle zıhâr yapmayı kastetmiş ise bu durumda zıhâr kefareti ödemesi gerekir” diyen Kurul, “Zıhâr”ı da şu şekilde tarif etti: “Bir erkeğin eşini; annesi, kız kardeşi, halası, teyzesi gibi kendisiyle evlenmesi ebedî yasak olan bir kimseye veya bunların sırtı, karnı, baldırı vb. gibi bakılması haram olan bir uzvuna benzetmesidir.”

AĞIZ ALIŞKANLIĞIYLA SÖYLENİRSE NE OLACAK?: Erkeğin karısına, sevgi ve saygısını göstermek maksadıyla “anamsın, bacımsın” demesi halinde, mekruh olmakla birlikte, bundan dolayı herhangi bir kefaret gerekmediğini savunan Yüksek Kurul, “Herhangi bir kastı olmaksızın sırf ağız alışkanlığıyla böyle şeyler söylenmesi durumunda da bir şey gerekmez” dedi.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Diyanet'ten bomba fetva! Eşine bunu dersen boşanmış sayılırsın! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR39 YORUM
  • Misafir 26 Aralık 2017 16:13 BU FETVALARINIZDA NEDEN KUR'AN YOK

    CEVAP YAZ 0 1

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro