eposta yazdır zoom+ zoom-

Dışişleri'nden dev şirkete sert uyarı!

Dışişleri'nden dev şirkete sert uyarı!

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "Exxon Mobil şirketinin Kıbrıs Adası açıklarında, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin verdiği sözde 10 numaralı 'parselde' doğalgaz arama faaliyeti başlatması bölgenin istikrarına katkıda bulunmamaktadır. Sorunun çözümü açısından da belirli hassas dengeleri değiştirebilecektir" dedi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 18-11-2018 17:42 - Güncelleme: 19-11-2018 00:59

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Exxon Mobil şirketinin Kıbrıs Adası açıklarındaki arama faaliyetine ilişkin açıklamada bulundu.

Exxon Mobil şirketinin Kıbrıs Adası açıklarında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin verdiği sözde 10 numaralı 'parselde' doğalgaz arama faaliyeti başlatmasının bölgenin istikrarına katkıda bulunmadığını ifade eden Aksoy, sorunun çözümü açısından da belirli hassas dengeleri değiştirebileceğini kaydetti.

"BÖLGENİN İSTİKRARINA KATKIDA BULUNMAMAKTADIR"

Aksoy açıklamasında, "Exxon Mobil şirketinin Kıbrıs Adası açıklarında, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin verdiği sözde 10 numaralı 'parselde' doğalgaz arama faaliyeti başlatması bölgenin istikrarına katkıda bulunmamaktadır. Sorunun çözümü açısından da belirli hassas dengeleri değiştirebilecektir. Kıbrıs Adası çevresindeki tüm doğal kaynakların sadece Kıbrıs Rum tarafına değil, her iki tarafa da ait olduğunu söyleyerek, Kıbrıs Rum yönetimini Doğu Akdeniz'de tek taraflı hidrokarbon faaliyetlerini durdurması yönünde uyarmıştık. Bu vesileyle Rumların bu tek yanlı arama ve çıkarma çalışmalarına iştirak eden şirketlere yönelik ikazımızı yineliyoruz.

"GEREKLİ ADIMLARI ATMAYI SÜRDÜRECEĞİZ"

Kıbrıs Adasının doğal kaynaklarının paylaşımının Kıbrıs meselesinin özüyle ilgili bir konu olduğunu tekrar hatırlatıyoruz. Bundan önce olduğu gibi, bundan sonra da KKTC ile eşgüdüm içinde, Kıbrıs Türk halkının, Ada'nın ortak sahibi olarak, uluslararası hukuktan kaynaklanan hak ve çıkarlarını korumak amacıyla, gerekli diplomatik ve siyasi adımları atmayı sürdüreceğiz. Kendi kıta sahanlığımıza ilaveten, KKTC'nin Türk Petrolleri'ne verdiği ruhsat sahalarında da faaliyetlerde bulunmaya başlayacağız."

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Dışişleri'nden dev şirkete sert uyarı! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR12 YORUM
  • Misafir 19 Kasım 2018 11:00 Hafız güzel söylemiş de bahsettiği sıradan rum yönetimi değil bir devlettir...BM üyesidir..dünyanın tanıdığı kıbrıs devletidir...orada senden çok hak ve yetkisi vardır.senin kurup koruduğun kktc yi kaç kişi tanıdı... Gücünle her adımı atabilir sonra da 40 yıl tüh tüh çekerek politika yaparsın..alıştığımız gibi...

    CEVAP YAZ 3 1

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro