eposta yazdır zoom+ zoom-

Destici'den şaşırtan Mısır iddiası

Destici'den şaşırtan Mısır iddiası

Mustafa Destici, askeri darbeye tepki için yaptığı açıklamada, Mısır halkını demokrasilerine sahip çıkmaya çağırdı.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 04-07-2013 15:32 - Güncelleme: 22-10-2015 17:10

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Mursi'nin uzaklaştırılmasında İsrail ile Mısır arasında var olan Camp David sözleşmesini tasfiye etme girişiminin etkili olduğunu iddia etti.

TANKA SELAM DURMADIK

Destici “Mısır'daki darbede, uluslararası emperyalist güçlerin parmağının olduğu çok açık ve kesindir. Namlusunu milletine döndürmüş, milli iradeye çevirmiş hiçbir tanka selam durmadık, durmayacağız” dedi.

Destici, yeryüzünün neresinde olursa olsun hilesiz, entrikasız, seçimlerle işbaşına gelen meşru hükümetlerin gayrimeşru yollarla iktidardan uzaklaştırılmasını bugüne kadar kabul etmediklerini, bundan sonra da etmeyeceklerini söyledi, “Namlusunu milletine döndürmüş, milli iradeye çevirmiş hiçbir tanka selam durmadık durmayacağız.” dedi.

İSRAİL İLE ANLAŞMAYA DİKKAT ÇEKTİ

Destici, tepkisini şu sözlerle sürdürdü: “Bir yıl önce halkın tercihiyle iş başına gelen Mursi'nin bu akşam bir askeri darbeyle devrilmesini de bu bağlamda kabul etmiyor, insan hak ve hürriyetlerine vurulmuş en büyük darbelerden biri olarak görüyoruz. Mısır'daki darbede, uluslararası emperyalist güçlerin parmağının olduğu çok açık ve kesindir. Kardeş Mısır halkının özgürlüğünü, güvenliğini ve refahını tesis etmek için çalışan, meşru Mursi hükümetinin gayrimeşru yollarla görevden uzaklaştırılmasında İsrail ile Mısır arasında var olan Camp David sözleşmesini tasfiye etme girişiminin de etkili olduğu düşüncesindeyiz.”

Mısır'daki darbenin kısa bir süre önce Türkiye'de yaşanan hadiselerin değerlendirilmesi açısından iyi bir ders ve örnek olduğunu da vurgulayan Destici, "Mısır halkına 'geçmiş olsun' diyorum, Mısırlı kardeşlerimizi demokrasiye, iradelerine ve seçtiklerinin yanında durup sahip çıkmaya davet ediyorum." ifadesini kullandı.

PAYLAŞ tw fb

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro