eposta yazdır zoom+ zoom-

Destici'den bomba referandum iddiası! İkinci İsrail devleti...

 Destici'den bomba referandum iddiası! İkinci İsrail devleti...

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin referandum kararına tepki gösterdi. Destici ''orada kurulmaya çalışılan bir Kürt devleti değil ikinci bir İsrail devletidir'' dedi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 20-09-2017 16:49 - Güncelleme: 20-09-2017 16:49

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) referandum kararına ilişkin, "Orada kurulmaya çalışılan masum bir Kürt devleti değildir, ikinci bir İsrail'dir, buna izin verilemez. Askeri müdahale de dahil her türlü seçenek masada olmalıdır ve gerektiği zaman da harekete geçilmelidir." dedi.

Destici, partisinin Gaziantep il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, Irak'ın kuzeyinde bölgesel yönetimin 25 Eylül'de yapacağını ilan ettiği bağımsızlık referandumuna, BBP olarak kökten karşı olduklarını belirterek, Irak merkezi hükümetinin bugüne kadar attığı adımların ve açıklamaların da kayda değer olduğunu söyledi.

BU KORSAN REFERANDUMDUR

Irak anayasasında Barzani'ye böyle bir hak tanınmadığını ifade eden Destici, Barzani'nin bugün yapmaya çalıştığının "korsan referandum" olduğunun altını çizdi. Destici, Irak anayasası ve merkezi hükümetin de bunu onaylamadığına dikkati çekerek, "Komşu ülkeler Türkiye, İran bunu kabul etmiyor. Peki buna rağmen Barzani nasıl böyle bir korsan referandum yapma fikrinde ısrarcı oluyor? Nereye güveniyor, kime güvenerek yola çıktı?

Baktığımız zaman bu çok açık ve net, İsrail'e. O küçücük İsrail devletinden bahsetmiyoruz. Dünyadaki Yahudi lobilerine, siyonist güçlere güvenerek bu adımı attı. Şu anda açık ve net, bu referandumu destekleyen tek ülke var, bu da İsrail. Bu durum bizim orada kurulmaya çalışılan bir Kürt devleti değil ikinci siyonist İsrail devletidir tezimizi doğruluyor." diye konuştu.

HERKES AKLINI BAŞINA ALSIN

Türkiye'de de bu referandumu destekleyen, bunu normal gören bazı "aklı evvellerin" bulunduğunu vurgulayan Destici, şöyle devam etti: "Onların bir kısmı aklı evvel kategorisinde de değil. En son açıklama yapan Diyarbakır Milletvekili, aynen Sezgin Tanrıkulu kategorisindedir. Yani onun güvenlik güçlerimize attığı iftira ne kadar çirkinse, ne kadar kabul edilemez ve terörle mücadeleye ihanet derecesinde bir cümleyse, Galip Ensarioğlu'nunki de aynı seviyededir, kategoridedir. Bilinçli olarak söylenmiştir. Dolayısıyla da masum görülemez. Bu tür milletvekili düzeyinde yapılacak açıklamalar, Barzani'nin elini güçlendirir Türkiye'nin elini zayıflatır. Herkesin aklını başına alması lazım."

HER TÜRLÜ SEÇENEK MASADA OLMALI

"Orada kurulmaya çalışılan masum bir Kürt devleti değildir, ikinci bir İsrail'dir, buna izin verilemez." diyen Destici, şöyle konuştu:

"Askeri müdahale de dahil her türlü seçenek masada olmalıdır ve gerektiği zaman da harekete geçilmelidir. Milli Güvenlik Kurulu (MGK) bu konuyla ilgili toplanacak. O güne kadar Barzani bu korsan referandum sevdasından vazgeçmemiş olursa, Türkiye'nin yapacağı açıklama bizce şu olmalıdır; sınırlarını kapatacağını, siyasi, ekonomik, kültürel bütün ilişkilerini keseceğini ve o bölgedeki gelişmelere göre, askeri müdahale de dahil her türlü seçeneği hayata geçirebileceğini çok net bir şekilde ifade etmelidir. Sayın Cumhurbaşkanı'nın hem ABD'ye gitmeden önce hem de orada yaptığı açıklamalar, bu beklentilerimizi karşılar niteliktedir. İnşallah MGK'da da bu çok daha netleştirilmiş hale gelecektir."

BBP Genel Başkanı Destici, Barzani'nin MGK toplantısına kadar korsan referandum sevdasından vazgeçmesini temenni ettiklerini dile getirerek, kaçınılmaz hale gelen bu çatışmanın sona erdirilmesi ve orada Türkmen varlığının korunması adına Türkiye'nin askeri müdahaleyi her an masada hazır bir şekilde tutması gerektiğini söyledi.

BARZANİ'YE HADDİNİ BİLDİRME ZAMANI GELDİ

Destici, Türkmeneli bölgesinin özel bir statüsü olduğunu anımsatarak, şu değerlendirmeyi yaptı: "Gaziantep'te yaşayanlar ne kadar Türkiye Cumhuriyeti devleti vatandaşıysa Kerkük'te, Telafer'de yaşayan Türkler de o kadar Türkiye'nin bir ferdidir. Onun için bizim onları ayrı görmemiz mümkün değildir. Oraların asla işgal edilmesine ve birilerinin ayak oyunlarıyla Türkmenlerin oradan çıkarılmasına müsaade etmeyiz. Artık bıçak kemiğe dayanmış vaziyette. Bu hadsiz, pervasız Barzani'ye artık haddini bildirme zamanı da gelmiştir. Burada Türkiye Cumhuriyeti devletinin, Türklerin onaylamadığı, hiçbir şey olmaz kardeşim. Bunu bilecek, ona göre hareket edecek."

SİLAHLAR DAHA SONRA TÜRKİYE'YE DÖNECEK

Türkiye'nin bekasını ve sınır güvenliğini tehlikeye sokacak diğer gelişmelerin de Suriye'nin kuzeyinde yaşandığını anımsatan Destici, 70-100 bin teröristin PYD, YPG ve SYD adı altında ABD tarafından DEAŞ'a karşı silahlandırıldığını ve eğitildiğini ancak bu teröristlerin silahlarının daha sonra Türkiye'ye döneceğini belirtti.

TÜRKİYE'NİN KAYBEDECEK VAKTİ YOK

Mustafa Destici, Türkiye'nin bu konuda kaybedecek zamanı olmadığına işaret ederek, "Fırat Kalkanı Harekatı benzeri harekatlardan asla kaçınılmaması lazım. Nerede bir hain varsa, ister Irak'ın, ister Suriye'nin kuzeyinde, isterse içerde, görüldüğü yerde imha edilmezi lazım." ifadelerini kullandı.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Destici'den bomba referandum iddiası! İkinci İsrail devleti... haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR29 YORUM
  • Misafir 20 Eylül 2017 21:50 Ferhat sen Türkiye yi beğenmiyorsan yurt dışında yaşa.seni tutan yok burada.

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro