eposta yazdır zoom+ zoom-

Derin deniz canlıları Satürn'ün uydusunda yaşayabilir

Derin deniz canlıları Satürn'ün uydusunda yaşayabilir

Bilim adamları, derin denizlerde yaşayan mikroskobik canlıların, Satürn'ün Enceladus uydusunda hayatta kalabileceğini açıkladı.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 02-03-2018 15:13 - Güncelleme: 02-03-2018 15:13

"Nature Communications" dergisinde yayımlanan çalışma, oksijensiz ortamlarda üreyen ve metan oluşturan bazı metanojenik arkelerin Satürn'ün uydusu Enceladus'ta yaşayabileceğini ortaya koydu.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) Cassini uzay aracının, 2005'te Satürn'ün çevresinde dönen Enceladus'un buzlu yüzeyinden sızıntı yapan sıcak su kaynakları tespit etmesinden bu yana bilim adamları, Enceladus'un dışarıdan gelen organizmalar için potansiyel bir evsahibi olup olamayacağını araştırmayı sürdürüyor.   

Viyana Üniversitesi araştırmacıları, ph seviyeleri ve sıcaklıkların yanı sıra basıncı da değiştirerek uydudaki koşulları oluşturmak üzere bazı simülasyonlar hazırladı.

Karbondioksit ve hidrojeni metana dönüştüren bir çeşit mikroorganizma olan üç tür metanojenik arke, söz konusu simülasyonlara yerleştirildi. 

Bu organizmalar, okyanusun derinliklerindeki hidrotermal boşluklar gibi olağanüstü çevre koşullarında yaşayabildiği için seçildi. 

Organizmalardan "Methanothermococcus okinawensis", yetirince beslenmemesine ve toksik kimyasallara maruz kalmasına karşın her türlü baskı ve sıcaklıkta gelişmeyi sürdürdü.

Araştırma sonuçları, bu mikroskobik organizmaların Enceladus'taki olağanüstü koşullara sahip okyanuslarda da yaşayabileceğini ortaya koydu. 

NASA, Satürn'ün uydusunda canlı yaşamını destekleyecek kanıtlar bulmuştu
NASA, geçen yıl, Satürn'ün uydusu Enceladus'daki yüzey altı okyanusta canlı yaşamını destekleyebilecek hidrojen bulunduğunu açıklamıştı. Organizmaların, hidrojeni suda çözünmüş halde bulunan karbondioksitle birleştirerek enerji üretebileceğine dikkati çeken NASA araştırmacıları, "metanojenesis" denilen kimyasal tepkimenin, yeryüzünde canlı yaşamının temelini oluşturduğunu ve yaşamı meydana getiren süreçlerden biri olduğunun altını çizmişti. 

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Derin deniz canlıları Satürn'ün uydusunda yaşayabilir haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro