YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 27 Mart 2017 11:51 - Güncelleme: 27 Mart 2017 11:52

Değişmek ve değiştirmek zorundayız

Milli şairimiz M.Akif Ersoy, İstiklal Marşı’nın yedinci kıtasına “Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda” satırı ile başlıyor. Gerçekten de haklı, bu coğrafyada yetişip de canını bu topraklar için feda etmeyecek çok az insan var.

Hangi çılgın zincir vurabilir ki insanımıza?

Fakat gelin görün ki bu korkusuz ve cefakar millet bazı kendini beğenmiş toplumlarca hor görülüyor, küçümseniyor, dışlanıyor hatta hakaretlere maruz kalıyor.

41.543 kilometre karelik Hollanda, 783.562 kilometre karelik Türkiye’nin diplomatik dokunulmazlığı olan bakanına en aşağılayıcı tavrı sergileyebiliyor ve bunu yaparken en ufak bir çekincesi, korkusu, endişesi bulunmuyor.

41.285 km karelik İsviçre, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın başına yöneltilmiş silahla koca bir flama hazırlayıp, PKK’nın mitinginde, şehir meydanında asılmasına müsaade edebiliyor.

Dünya’nın iki büyük süper gücü olan ABD ve Rusya, Türkiye’de sivil-üniformalı demeden, her yıl onlarca insanı öldüren, katleden terör örgütüne daha fazla destek olabilmek için yarışa girmiş durumda.

Herkesin gözü önünde gerçekleşen bu hadiseleri tek tek saymaya lüzum yok.

Gerekçe olarak iktidarın politikalarını gösteren bir sürü insan çıkabilir fakat aynı iktidar, aynı tavrı Almanya Hükümeti olarak yapsaydı Almanların başına bunlar gelir miydi? Büyük çoğunluk bu soruya tabi ki “gelmezdi” diyecektir.

Çünkü Almanya, dünya sanayi devleri arasında. Çünkü Almanlar, işlerini en doğru ve en kaliteli şekilde icra ediyorlar. Futboldan sanata, edebiyattan teknolojiye önemli alanların neredeyse tamamında öncüler.

Ne kadar haksız olurlarsa olsunlar, diplomatik ve ekonomik kuvvetleri, onların aşağılanmasına, dışlanmasına engel olacaktır.Haksız ya da suçlu olmanın önemi yok. Güçlü değilseniz, haklılığınızı kimse değerlendirmeye almıyor.

Binlerce kilometre öteden gelip, Irak’ta bir köy okulunu savaş uçağı ile vurup, onlarca öğrenciyi öldüren bir devlet, özür dileme ihtiyacı bile duymuyor ve kimse çıkıp da kısık sesle dahi, konuyu gündeme getiremiyor.

Güçlü olmak, yüksek sesle konuşabilmek demek değildir. Ürettiğiniz herhangi bir ürünü, karşınızdakine vermediğinizde zor durumda kalıyorsa, ancak o zaman onun üzerinde tahakküm kurabilirsiniz. Bu durum mümkün olmadığı sürece, kendimizden 18 kat daha küçük yüz ölçüme sahip, nüfus olarak beşte birine sahip ülkelerin maskarası olmaya devam ederiz.

Eğer evlatlarımızın, bugün bizim düştüğümüz duruma düşmesini istemiyorsak, onları teknolojiyi üreten insanlar olarak yetiştirmek zorundayız. Biz bugün, kendimiz için bu fırsatı kaçırmış durumdayız. Ne yazık ki önümüzdeki en az 20-30 yıl bu halde, kuvvetli ülkelerin tavırlarına göre kendimizi şekillendirmek zorunda kalacağız. Mevzulara yön vermek yerine, eğilimlere göre tavır alacağız lakin bizlerin yaşadıklarını, bizzat kendi çocuklarımız için geçerli olmasını istemiyorsak bugün itibari ile milli bir uyanış ile acil eylem planı hazırlayıp, bu plana iktidar-muhalefet toplumun tamamıyla birlikte uygulamak mecburiyetindeyiz.

Milli şairimizin dediği gibi canımızı bu memleket için feda edebiliyoruz fakat yine aynı vatan için, çalışmak, üretmek zor geliyor.

Bizler için ölmek kolay fakat çalışmak, katma değer üretmek zor.

Değişmek ve değiştirmek zorundayız. Kendimiz için değil, bizden sonrakiler için!

Vesselam
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Değişmek ve değiştirmek zorundayız yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR2 YORUM
  • Erol Baron 29 Mart 2017 17:09 Bizim üniversitelerimiz veya -kıskanç batıdan- bu teknolojinin gelmeyeceği besbelli olduğundan, tek seçenek Japonlarla bu işi halletme yoluna gitmeliyiz ve bunu yaparken, öyle veya böyle biz bu teknolojiyi elde edeceğiz tavrı sergilemeliyiz. Aksi takdirde don gömlek, fındık fıstık en önemli ihracat ürünlerimiz olarak kalmaya devam edecek.

    CEVAP YAZ 0 2
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro