eposta yazdır zoom+ zoom-

Cumhuriyet yazarının müftü nikahı yazısı laikleri yerinden zıplatacak!

Cumhuriyet yazarının müftü nikahı yazısı laikleri yerinden zıplatacak!

Cumhuriyet gazetesi yazarı Nuray Mert, müftülere nikah kıyma yetkisi veren düzenlemeyi bugünkü köşesine taşıdı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 04-08-2017 12:10 - Güncelleme: 04-08-2017 12:10

Cumhuriyet gazetesi yazarı Nuray Mert bugünkü yazısıyla ezber bozdu. Müftülere nikah yetkisi veren düzenlemeyi köşesine taşıyan Mert, düzenlemeye muhalefet etmedi aksine destek verdi. "Müftünün nikah kıyma yetkisi neden sorun yatarsın?" diye soran Mert, "...Evliliğe dair hukuki çerçeve değişmediği durumda nikâh kıyan memurun din görevlisi olması neden sorun olur? Bırakın isteyen istediği makamda nikâhını kıydırsın" diye yazdı.

İşte Nuray Mert'in "Müftü nikahı ve İslami rejim" ulusalcıları kızdırıcak yazısının detayları:

"...

Yok, din eksenli düzenlemeler hiç tartışılmasın demiyorum, itirazı olan bunları açıkça tartışmalı ama en azından muhalefetin bu konularda boğulma riskini dikkate almalı. Dahası, ekranlarda anlamsız bağırış çağırış yerine, itirazların makul bir çerçevede tutulmasına özen göstermeli. 
...

Müftülüklere nikâh yetkisine gelince, kusura bakmayın ama bu değişikliğin dini düşünce ve yaşam tarzını dayatma ile alakası yok. Tam da bu nedenle, ateşli itirazların çoğu havada kalmaya mahkûm. Müftülüklerde kıyılan nikâh, şeri çerçevede değil, mevcut medeni kanunun nikâha ilişkin mevzuatına uygun olacak, yani nikâhını müftülükte kıyan dört eş ile evlenmeye kalkışamayacak, ‘eşini talakı selase’ ile boşayamayacak, vs. Öyle bir düzenleme olsaydı, çok ciddi bir gelişme olurdu, olmadığına göre müftünün nikâh kıyma yetkisi olması neden sorun yaratsın?

Tam tersine, ‘imam nikâhı’ adı altında, hiçbir yasal güvencesi olmayan akitlerin ve bunların yaratacağı suiistimalleri önlemek açısından faydalı bir sonucu olabilir. İçinde müftü lafı geçti diye muhalefet etmek, tam da iktidar partisinin fazlasıyla işine yarayacak bir tutum. Dahası hakkaniyetli değil, evliliğe dair hukuki çerçeve değişmediği durumda nikâh kıyan memurun din görevlisi olması neden sorun olur? Bırakın isteyen istediği makamda nikâhını kıydırsın. “Müftülüklerde kalabalık misafiri ağırlayacak yer yok” diyen bile çıkıyor, zaten isteyen nikâh dışında farklı mekânda düğün yapıyor. Kısacası, bunlar ciddiye alınacak konular değil, o nedenle ciddi sorunlar arasında telaffuz edilmesi bile diğerlerinin önemini gölgede bırakmaktan başka işe yaramıyor.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Cumhuriyet yazarının müftü nikahı yazısı laikleri yerinden zıplatacak! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR11 YORUM
  • Turgut Şentürk 05 Ağustos 2017 15:06 Öyle bir zıpladılar ki sanki kazığın üzerine oturmuşlardı İslam düşmanları gavur sevici vatan hainleri. Dünyanın her yerinde özellikle İzmirve İstanbul daKilisede kıyılan nikahlara hiçbirinin sesleri çıkmıyor aksine alkış tutup destekliyorlar sonradan olmalar.

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro