eposta yazdır zoom+ zoom-

Cumhurbaşkanlığı Seçimi sonuçları Türkiye başkanını seçti

Cumhurbaşkanlığı Seçimi sonuçları Türkiye başkanını seçti

TÜRKİYE başkanını seçti. 24 Haziran 2018 seçiminin galibi rakiplerine ilk turda fark atan Recep Tayyip Erdoğan oldu. İşte 2018 yılı cumhurbaşkanlığı sonuçları;

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 24-06-2018 17:02 - Güncelleme: 25-06-2018 00:20

Türk halkı parlamenter sisteme veda ettiği 2018 yılı erken seçiminde Recep Tayyip Erdoğan'dan vazgeçmedi. Seçimler ikinci tura kalır diyenleri bir kez daha yanıltan Erdoğan, tarihi bir zafer elde etti. Cumhur ittifakı seçimi yüzde 53 oy ve toplamda 340 milletvekili ile birinci sırada bitirdi. 

Başkanlık sistemine geçişte Türk halkı verdiği oylarla işi birinci turda bitirdi. Recep Tayyip Erdoğan oyların yüzde 52.44'ünü alarak Cumhurbaşkanı seçildi. Erdoğan en yakın rakibi olan Muharrem İnce'ye yüzde 22'lik bir fark attı.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin sonuçlanmasıyla Türkiye, 1923'ten beri uygulanan parlamenter sistemden Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne sistemine resmen geçmiş oldu.

BAKANLARI KENDİ SEÇECEK: Yeni sistemle birlikte yürütmenin başı artık Cumhurbaşkanı olacak. Cumhurbaşkanı'nın belirleyeceği Bakanlar Kurulu vasıtasıyla ülke yönetimi sağlanacak. 600 milletvekiliyle temsil edilen Meclis yasama görevine devam edecek.

BAKANLIK SAYISI 16'YA DÜŞECEK: Yeni modele göre, bakanlıklar birleştirilerek bakanlık sayısı 26'dan 16'ya düşürülecek.

Buna göre, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı birleştirilecek. "Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı" adıyla hizmet verecek.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Kalkınma Bakanlığı ise "Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı" adı altında toplanacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığı da "Ticaret Bakanlığı" adı altında birleştirilecek.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı ise "Tarım ve Orman Bakanlığı" çatısı altında bir araya getirilecek.

Dışişleri Bakanlığı ile Avrupa Birliği Bakanlığı da birleştirilerek, "Dışişleri Bakanlığı" çatısı altında toplanacak.

YENİ SİSTEMDE 9 KURUL OLUŞTURULACAK: Yeni sistemde; Yerel Yönetim Politikaları Kurulu, Sosyal Politikalar Kurulu, Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu, Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu, Hukuk Politikaları Kurulu, Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu, Ekonomi Politikaları Kurulu, Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu, Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu adlarıyla 9 kurul oluşturulacak.

BAHÇELİ BAŞKAN YARDIMCISI OLUR MU? : Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhur İttifakında yer alan Devlet Bahçeli, başkan yardımcısı olabilir. Herşey önümüzdeki günlerde netlik kazanacak. 

cumhurbaşkanlığı seçimi sonuçları türkiye başkanını seçti


SEÇİM SONUÇLARI AYRINTILI HARİTASI -TIKLAYIN

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Cumhurbaşkanlığı Seçimi sonuçları Türkiye başkanını seçti haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR72 YORUM
  • mesut 25 Haziran 2018 13:53 yeni dönem derken zaten ülkeyi tayyip yönetiyordu sadece 10 yıl daha yönetmek için ortam oluştu. sağ kalırsa 10 sene sonra ultra başkanlık sistemi getirilir ölünceye kadar yönetir.

    CEVAP YAZ 0 1

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro