eposta yazdır zoom+ zoom-

Cumhurbaşkanı ve Başbakanlık makamları için bir dönem kapandı

Cumhurbaşkanı ve Başbakanlık makamları için bir dönem kapandı

Bundan sonra, TBMM Başkanı, Cumhurbaşkanı, Başbakanlık makamları için 'kiralama' değil 'satın alma' yapabilecek.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 02-10-2014 15:15 - Güncelleme: 19-10-2015 10:24

Hükümet, kamuda 212 milyon liralık taşıt kiralamaya son vermek için Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık makamında bir devri kapattı.

Bugün yayınlanan Bakanlar Kurulu kararıyla, kamuda taşıt kiralama üç yeni kurala bağlandı. Kiralamalara ve şoför ücretlerine üst sınır getirildi. Kamu bu önlemle 100 milyon tasarruf edecek. TBMM Başkanı, Cumhurbaşkanı, Başbakanlık makamları için 'kiralama' değil 'satın alma' yapılacak.

YAKIT "HARİÇ"

Hizmet Alımı Suretiyle Taşıt Edinilmesine İlişkin Esas ve Usullerde Değişiklik Yapılması Hakkında Bakanlar Kurulu Kararı bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı. Karara göre, kamuda taşıtlar artık yakıt hariç kiralanabilecek.

KİRALAMAYA ÜST LİMİT GELDİ

İkinci olarak ise araç kiralama ve şoför ücretlerine üst sınır getirildi. Buna göre şoför hariç kiralamalarda, aylık kira bedeli taşıtın Türkiye Sİgorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği tarafından yayımlanan Motorlu Kara Taşıtları Kasko Sigortası değerinin yüzde 2'sini aşamayacak. Ancak bu bedele KDV hariç her türlü bakım-onarım, sigorta ve benzeri giderler de dahil olacak.

ŞOFÖR İÇİN FARK LİMİTİ

Şoförlü kiralamalarda ise bu bedele, brüt asgari ücretin yüzde 50'si oranında ilave yapılabilecek. Yani şoför ücreti olarak 1071 lira olan brüt asgari ücretin yarısı 535.5 lira ilave edilebilecek. aliye Bakanlığı bu oranları idareler ve taşıt cinsleri itibariyle yüzde 20'ye kadar artırma veya eksiltme yetkisine sahip olacak.

Bu iki sınırlama nedeniyle kiralama yapamayan idareler için taşıt temininde 'satın alma yöntemi' tercih edilecek.

MECLİS BAŞKANI, CUMHURBAŞKANI, BAŞBAKAN İÇİN SATIN ALMA NASIL OLACAK?

Taşıt Kanunu'nun 1 ve 2 sayılı listesindeki makam ve hizmetler için edinilecek taşıtlarda ise 'kiralama' yapılmayacak. Burada yine 'satın alma yöntemi' tercih edilecek. 1 ve 2 sayılı cetvelde TBMM Başkanı, Divan Üyeleri, Komisyon Başkanları, Cumhurbaşkanlığı, Başbakan, Bakanlar, Genelkurmay Başkanı, Kuvvet Komutanları, Elçilikler, Yüksek Yargı Organlarının Başkanları, Cumhuriyet Başsavcısı, Diyanet İşleri Başkanı, Üniversite Rektörleri gibi makamlar sıralanıyor.

'100 MİLYONLUK TASARRUF'

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamuda son 4 yılda araç kiralama maliyetlerinde neredeyse yüzde 100'lük artış olduğuna dikkati çekmişti. Merkezi yönetim kapsamındaki idarelerde 15 bin civarında kiralık araç olduğunu belirterek, taşıt kiralamalarında bundan sonra tasarrufun ön planda tutulacağını açıklamıştı. 2005 yılında yapılan değişiklikle kamu yararı için 'kiralama' modeli getirilmesine karsın son zamanlarda bu modelin kamuya ciddi yükler getirdiğini söylemişti. 2010 yılında 111 milyon liralık kiralama yapılırken, 2013 yılında bu rakamın 212 milyon liraya çıktını belirtmişti.

Şimşek, "Yeni mevzuatın yürürlüğe girmesiyle, devletin bu alandaki yükünü yüzde 50 civarında düşürmeyi planlıyoruz. Geçen yılın rakamları göz önüne alındığında, yapacağımız bu düzenlemeyle 100 milyon lira gibi bir rakamın devletin cebinde kalacağını düşünüyoruz" demişti. Şimşek., kiralama modelini yavaş yavaş terk etmeyi düşündüklerini ve kademe kademe satın alma modeline geçileceğini de vurgulamıştı.

 

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Cumhurbaşkanı ve Başbakanlık makamları için bir dönem kapandı haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR16 YORUM
  • realist 02 Ekim 2014 18:06 vay be 2002de 200000 olan makam araba sayısına çok deyip bunların birçoğu satıp tasarruf edeceğiz diyodu...şimdi ise 350000 makam arabası var...israfa bak israfa...bunun yanı sıra cumhurbaşkanına alınan uçak kaç milyon dolarlar acaba...bide aksarayı unutmayalım...acaba kaç milyar dolar...yazık bu kadar israfa..bide çıkmışlar ahkam kesiyorlar...Allahın huzurunda mileetin parasıyla milyar dolarlık saray yapmanın hesabını elbet birgün vereceksiniz..

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro