eposta yazdır zoom+ zoom-

Cumhurbaşkanı: Türkiye ne kadar güçlüyse...

Cumhurbaşkanı:  Türkiye ne kadar güçlüyse...

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Prof. Dr. Derviş Eroğlu, "Türkiye ne kadar güçlüyse Rumlarla müzakere masasında o kadar ...

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 06-06-2014 14:06 - Güncelleme: 16-10-2015 00:56
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Prof. Dr. Derviş Eroğlu, "Türkiye ne kadar güçlüyse Rumlarla müzakere masasında o kadar güçlü oluyoruz" dedi.
İstanbul’dan Türk Hava Yolları’na ait uçakla Sivas Nuri Demirağ Havaalanı’na gelen KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nu; Sivas Valisi Alim Barut, TBMM Meclis İdare Amiri Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir, AK Parti Sivas Milletvekili Mesude Nursuna Memecan, Belediye Başkanı Sami Aydın ve Kıbrıs gazileri karşıladı. Karşılamanın ardından Sivas Valiliğini ziyaret eden Eroğlu, burada valilik şeref defterini imzaladı. Vali Barut, konuk cumhurbaşkanına ziyaretin anısına Selçuklu sembolü olan Çiftbaşlı Kartal hediye etti.
Vali Alim Barut’un kent hakkında çeşitli bilgiler verdiği Cumhurbaşkanı Eroğlu, konuşmasında, “İlk defa Sivas’a geliyorum. 4 Eylül’de Atatürk’ün Sivas’a gelmesi ve kongreyi burada yapması bizim çocukluğumuzdan beri bildiğimiz, kitaplardan okuduğumuz bilgilerdir. Biz de Kıbrıs’ta mücadeleyi sürdürürken tabii ki Atamızın mücadelesinden örnekler aldık ve Kıbrıs’ta Türk devleti kurma mutluluğuna eriştik. Uzun yıllar mücadele ettikten sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti noktasına gelebildik. Biliyorsunuz, Rumlar bizi 11 sene vatansız yaşamaya mahkum etti, dünya da izledi. 1974 Kıbrıs Barış Harekatı sınırlarına sahip bir devlet sahibiyiz şu anda. Tabii müzakereleri bir anlaşma olur düşüncesiyle sürdürüyoruz. Takdir edersiniz ki müzakereler çok uzadı. 1963’te cumhuriyetten dışlandıktan sonra 1968’de Denktaş ile görüşmeler başladı ama varılan mutabakat Makaryoslar tarafından reddedildi. 1977’de artık taraflar bir araya gelebildi. O mücadeleyi örnek alarak biz de halkımızı o yönde teşvik ettik. Biraz uzun sürdü ama sabrın sonu selametle noktalandığı için memnunuz. İnşallah Kıbrıs’ta bir anlaşma yapabiliriz, anlayışı içerisinde 1968’den bugüne kadar 46 yıl hep müzakerelerle geçti. Bizim gençliğimiz hep olayların içerisinde geçti. Ömrümüz hele bu olaylar içerisinde geçiyor. Dünya gerçekleri yavaş yavaş görür diye düşünüyoruz çünkü uzlaşma istemeyen bir tarafla karşı karşıyayız. Çözüm iradesi karşınızda yoksa bir anlaşmaya varmanız mümkün değil. Biz ve Türkiye anlaşmadan yana olduğumuzu, geçmiş genel sekreterlerin ortaya çıkardığı anlaşma metinlerini kabul ederek dünyaya gösterdik. Rumlar hala ’hayır’ ile müzakere masasında oturuyor. Güçlü Türkiye bizim elimizi güçlendiriyor müzakere masasında. Türkiye ne kadar güçlüyse biz de o kadar rahat oturuyoruz. Önerilerimizi o şekilde sunarız veya Rum önerilerini kendimize özel değerlendirme imkanımız vardır. İnşallah Sivas’a geliş ve gidişten sonra önceki müzakerelerde bir yere varırız” dedi.
Kendisini karşılamaya gelen Kıbrıs Gazileriyle görüştüğünü ve o günleri yaşadıklarını belirten Eroğlu, "Türkiye ile kader birliğimiz var çünkü aynı coğrafyada, birbirimize yakın coğrafyada oturuyoruz ve milli bir davayı ana vatan Türkiye ile birlikte savunuyoruz. O bakımdan şanslıyız ama artık müzakerelere bir son verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. 1959-1960 Londra Anlaşmalarıyla bir anlaşmaya varıldı. İlk görüşme o zaman. 1960’tan, 63’ten beri mücadele içindeyiz. Ömrümüz bu mücadeleyi izleyerek ve içinde geçti. Benim halkımın beklediği huzur ve gücen içerisinde yaşayacağı, Türkiye’nin garantisinin devam edeceği iki ayrı bölgede iki halkın yan yana yaşayacağı bir anlaşma; bütün uğraşımız bu yöndedir. İnşallah buluruz diye düşünüyorum ama çok şükür güçlü bir Türkiye ana vatanımız var, bizim de güvencemiz bu. Rumların da istediği bu güvenceden mahrum olmamız. Bir Türk askerinin, Türkiye’den gelen tek bir kişinin Kıbrıs’ta kalmaması şeklinde önerileri var, bundan da çekinmiyorlar. Bunu söylemekten de çekinmiyorlar. İnşallah bizim düşündüğümüz gibi bir anlaşmaya varırız” şeklinde konuştu.
Eroğlu daha sonra, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Fahrettin Celalettin Sağır’ı basına kapalı olarak ziyaret etti. Daha sonra Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık’ı ziyaret eden KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun temasları gün boyu devam edecek.
(İHA)
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Cumhurbaşkanı: Türkiye ne kadar güçlüyse... haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro