06 Mart 2015
 • İstanbul
  17°C

   
 • Ankara
  13°C

   
 • İzmir
  19°C

   
Piyasalar
 • USD2,4613
 • GDAX9.252,56
 • GBP3,5608
 • FTSE6.476,76
 • Euro2,8742
 • Cumhuriyet Altını564,37
 • CAC 404.181,53
 • BIST 10080.476
 • BIST80.780
 • Bilesik Faiz8,56
 • Altın100,702

GÜNDEM

Güncelleme :21-10-2012 13:30|Haber Tarihi :21-09-2012 10:510 Yorum

Cübbeli Hoca müritlerini müjdeyi verdi!

Kamuoyunda "Cübbeli Ahmet Hoca" olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’nün de sanıkları arasında bulunduğu davada ara karar verildi....

Cübbeli Hoca müritlerini müjdeyi verdi! Cübbeli Hoca müritlerini müjdeyi verdi! Cübbeli Hoca müritlerini müjdeyi verdi!

SAVUNMAYA GEÇİLDİ

16. Ağır Ceza Mahkemesi 'nde görülen Cübbeli Ahmet davasının 2. duruşmasında sanıkların savunmasına geçildi. 11.30'da başlayan duruşmaya elektrik kesintisi yaşanması nedeniyle 10 dakika ara verildi. Aranın ardından duruşmaya devam edildi. İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi ’ndeki duruşma Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, Tunceli Ovacık’ta silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden başsavcıyı hatırlatarak, “Başsavcı, kalleşçe, alçakça bir saldırıya uğradı. Başsağlığı diliyorum. Faillerinin en kısa sürede yakalanmasını diliyorum.” dedi. Başkan Ekinci’nin bu ifadelerine salondakiler “Amin” karşılığını verdi. Ayrıca Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı içerisine şu anda tören için platform kuruldu. Adliye içerisinde saat 16.30'da hayatını kaybeden başsavcı için anma töreni düzenleneceği öğrenildi. Duruşmaya 13.00'te ara verildi. Öğleden sonraki oturum 14.00'te başlayacak.

İLK SAVUNMA ALINDI

3 tutuklu sanık ve 11 tutuksuz sanık katıldığı duruşmada tutuksuz sanık Burhan Adıyaman , savunmasını yaptı. Mahkeme Başkanı, mağdur Fatma Zehra’nın Fas ’tan getirilmesine yardım etmekle suçlandığını hatırlattı. Tekstil işiyle uğraştığını ifade eden Adıyaman , 20 yıldır cemaatin içinde bulunduğunu söyledi. Yurtdışına kurbanlık hayvan fiyatlarını araştırmak için gittiğini savunan Adıyaman , Barış Sezek ile birlikte Fas ’a gittiğini belirtti. Fas ’ta herhangi bir kadın ile tanışmadığını ileri süren Adıyaman , kimseyi Türkiye ’ye getirmek için teşebbüs etmediğini, kimseden de böyle bir talepte bulunmadığını kaydetti. Sanık Mahjouba Demirel’i de Fas ’ta tanıdığını söyleyen Adıyaman , kendilerine rehberlik yaptığını savundu. Bir telefon görüşmesinde sanık Barış Sezek’in sanık Mahjouba Demirel’e, “Burhan enişte soruyor. ‘Benimki gelecek mi? Yoksa boşayacağım’ diye.” şeklindeki ifadeleri hatılatan
üye hakim, “Fatma Zehra isimli kişiyle imam nikahı kıydınız mı?” diye sordu. Adıyaman , “Böyle birşey yok olsa bile bu benim doğal hakkımdır, kıyabilirim. Sevgilim de olabilir. Ama böyle birşey olmadı. Olmayan bir olayın üzerinden komplo teorileri üretiliyor. Suçsuz, günahsız, ak insanların lekelenmesine mana veremiyorum. Fatma Zehra isimli kadını tanımıyorum. Ayrıca çevremdekiler adımı Orhan olarak bilir. Telefon görüşmesindeki Burhan ben değilim.” diye konuştu.

Mahkeme Başkanı, sanıklar Barış Sezek ve Mahjouba Demirel’e görüşmede geçen Burhan’ın kim olduğunu sordu. İki sanık da hatırlamadıklarını söyledi.

Adıyaman ’ın ardından tutuksuz sanık Osman Aydemir, savunmasını yaptı. Mahalle muhtarı olduğunu belirten Aydemir, yurtdışından getirildiği belirtilen kadınların taşınmalarına yardım ettiği iddiaları üzerine, adı geçen kadınların taşınmalarıyla ilgisi bulunmadığını savundu. Taşınma işinin Ünlü’yü ziyarete gelen başka biriyle ilgili olduğunu belirten Aydemir, “Seyit İbrahim hazretlerini kaldığı aparttan derneğin misafirhanesine yerleştirdim. Hocamız, Seyit İbrahim’in dernekte kalması bereket getireceği için orada kalmasını istedi. Kendisi peygamber soyundan gelen biridir.” dedi. Mahkeme Başkanı, “Telefon görüşmesinde ‘polis eve gidecek değil ya’ gibi ifadeler var. Seyit İbrahim’in polisle ne ilgisi var?” diye sordu. Aydemir, Seyit İbrahim’in polisle bir ilgisi olmadığını, talebelerinin durumunu ise bilmediğini söyledi.

Mahkeme Başkanı, başka bir telefon görüşmesinde Ünlü’nün “Gitti mi mübarekler” dediğini belirterek “Kim bu mübarekler?” diye sordu. Aydemir, “Seyit İbrahim hazretleri ve talebeleri.” cevabını verdi. Başkan Ekinci, “Görüşmenin devamında ‘bu mübarekler ahlaktan geldi’ deniyor. Peki ahlak polisiyle ne ilgisi var?” diye sordu. Sanık Aydemir, bu kısmı hatırlamadığını söyledi.

Davanın sanıklarından Barış Sezek’in kendisini telefonla arayarak yabancılar şubesi tarafından gözaltına alınan iki kadının durumunu sormasıyla ilgili tape sorulan Aydemir, “İki bayanın isimlerini vererek yabancılar şubesinde olduğunu, durumlarının ne olduğunu öğrenmek istediğini söylediği. Yabancılar şubesinden iki kadının ahlak polisi tarafından fuhuşla ilgili alındığını öğrendim ve Barış’a ilettim. Barışın neden sorduğunu sormadım.” dedi.

CÜBBELİ İÇİN TAHLİYE TALEPLERİ ALINIYOR

Duruşmada tutuksuz sanıkların avukatlarının savunmalarının alımına başlandı. Avukatların savunmalarının ardından tahliye talepleri alınmaya başlanacak. Ardından mahkeme heyeti, tahliye taleplerini değerlendirmek amacıyla duruşmaya ara verecek. Cübbeli Ahmet 'in tahliye olup olmayacağı aranın ardından verilecek 'ara karar'la belli olacak.

SAVCI MÜTALAASINI VERDİ

Mahkeme Başkanı, Cübbeli'ye son sözünü sordu. Cübbeli ise Hasbinallah ve nimel vekil deyince, Mahkeme Başkanı ''tutanağa yazacağım'' dedi. Bunun üzerine Cübbeli'nin ''Allah vekilimdir, Allah her şeye kafi, avukattan iyidir'' demesi salonda kahkalarla karşılık buldu. Bazı izleyicilerin ise ellerindeki tespihlerle dua ettikleri, bazı izleyicilerin ise tahliye taleplerine ''amin, inşallah'' nidalarıyla karşılık verdikleri gözlendi. Mahkeme başkanının her söz alışında izleyiciler 'Allah tahliye dedirtsin sana inşallah' şeklinde dua etti.

Cübbeli davasında sanık ve avukatların savunmalarının alınmasının ardından duruşma savcısı Ufuk Ermertcan, ara karar için mütalaasını verdi. Savcı Ermertcan, mütalaasında, suç niteliği ve mevcut deliller neticesinde sanıkların tutukluluk hallerinin devamını istedi. Bunun üzerine mahkeme heyeti ara karar için duruşmaya yaklaşık 2 saat ara verdi. Savcının tutukluluk hallerinin devamını istemesi üzerine salonda bulunan izleyiciler ağlamaya başladı. Bazı izleyicilerin ise ağlayanları ‘savcının dediği değil, hakimin dediği önemli. Savcı tutukluluk ister zaten. Siz şimdi dua edin mahkeme karar alırken tesiri olsun’ şeklinde teselli ettikleri görüldü.Haberi Yazdır
 
   
   Bu elma her derde deva!
   Yaşlı görünen bebekler
   YAŞAM06 Mart 2015899 Kez İzlendi!
   Yaşlı görünen bebeklerYeni geldikleri dünyanın yükünü sırtlarında taşıyormuş gibi yaşlı görünen bebekler sosyal medyanın yeni fenomeni oldu.
   Cinsel gücü artıran gıdalar
   SAĞLIK06 Mart 20151098 Kez İzlendi!
   Cinsel gücü artıran gıdalarBazı besinler sperm kalitesini artırma ve cinsel gücü artırma gibi özelliklere sahiptir.
   Jennifer Lawrence'in yeni filmi belli oldu
   MAGAZİN06 Mart 2015
   Jennifer Lawrence'in yeni filmi belli oldu991 Kez İzlendi!
   Kozmetik standı hileleri
   EKONOMİ06 Mart 2015
   Kozmetik standı hileleri1997 Kez İzlendi!
   ABD Büyükelçisine usturalı saldırı
   DÜNYA05 Mart 2015
   ABD Büyükelçisine usturalı saldırı3877 Kez İzlendi!
   Diğer Siteler İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2011 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
   Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98
   Yükleniyor...