eposta yazdır zoom+ zoom-

Çözüm süreci yol haritası Öcalan metni yazıyor

Çözüm süreci yol haritası Öcalan metni yazıyor

Hükümet ve HDP tarafından hafta sonu yapılan tarihi çözüm süreci açıklaması sonrası yeni yol haritası netleşti. Öcalan Nevruz metnini yazmaya başladı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 06-03-2015 23:31 - Güncelleme: 27-10-2015 02:24

Cumartesi günü Dolmabahçe deklarasyonunun ardından çözüm sürecinin yol halitasını ve yürütülen hazırlıkların detayları basına sızdı.

Çözüm sürecinde yeni yol haritasına göre, İzleme Heyeti, Nevruz'dan, yani 21 Mart'tan önce İmralı'ya gidecek, Öcalan'ın deklarasyonla neyi kastettiğini öğrenip kamuoyuna açıklayacak. PKK kongresi ise Nisan'da gerçekleştirilecek. Örgütün yüzde 25'ini oluşturan Suriye kökenli PKK'lılar için de özel çalışma yürütülecek.

Habertürk'ün haberine göre, sürecin içinde olan kaynaklar yeni yol haritasına ilişkin şu bilgileri verdi:

İZLEME HEYETİ: İzleme Heyeti, Nevruz'dan önce İmralı'ya gidecek; Öcalan'ın Dolmabahçe'de açıklanan deklarasyonunun detaylarını konuşacak ve gerekçelerini kendisinden dinleyecek. Heyet, adadan döndükten sonra basın toplantısıyla, tüm Türkiye'ye Öcalan'ın, "silahlı mücadeleden siyasi mücadeleye geçildiği" sözleriyle neyi kastettiğini anlatacak. Heyetin Kandil'e gitmesi ise söz konusu değil. Detayları, Kandil'de kamuoyu ile birlikte basın toplantısından öğrenmiş olacak.

NEVRUZ MESAJI: Öcalan, 21 Mart'ta Nevruz'da okunacak kapsamlı çağrısı için hazırlık yapıyor; bir metin üzerinde çalışıyor. Metin, Diyarbakır'da okunacak. Dolmabahçe deklarasyonundan daha geniş olacak metinde Öcalan, yeni aşama detaylarını paylaşacak; Kürtlere sağduyu, sabır ve suhûlet çağrısı yapacak. Silahlara veda edildiği, siyasi mücadelenin başladığı, halkların kardeşliği gibi mesajlar olacak.

MEVZUAT İZİN VERİRSE: Öcalan'ın yazdığı ve Nevruz'da okunacak metnin 'yazılı mı, görüntülü mü' olacağı henüz netleşmedi. Ancak büyük ihtimalle yazılı metin, HDP'lilerce okunacak.

KONGRE: PKK kongresinin ise Nisan'da yapılması planlanıyor. Kongrenin Nisan'da toplanmasıyla "siyasi mücadele sürecinin başladığı" tescillenmiş olacak.

SİLAHLARIN BIRAKILMASI: Silah bırakma konusunda da altyapı çalışmaları sürüyor. Silahların nasıl bırakılacağı, nereye, kime teslim edileceği gibi detaylar hazır. Bu konuda da gerçekçilik vurgusu yapılıyor. Deklarasyonla Türkiye sınırları içinde silahlı mücadele bitti. Ancak örgütün Suriye ve Irak'ta silah bırakması şimdilik söz konusu değil.

GERİ DÖNÜŞLER Dağdakilerin eve dönüşleri için de hazırlıklar yapıldı, ancak bu orta vadeli planlar arasında yer alıyor. En zorlu konulardan biri de PKK'nın yüzde 25'ini oluşturan Suriyeliler. Esad rejimi ve Suriye'deki iç savaş nedeniyle bunların nereye gönderileceği sıkıntılı konulardan biri. Örgütün Avrupa kanadı, lider kadrosu ve mali kaynaklarıyla ilgili de çalışmalar var.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Çözüm süreci yol haritası Öcalan metni yazıyor haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR11 YORUM
  • caresiz 07 Mart 2015 00:13 Önce kendi halkını gör önce kendi halkınının sorununu çöz. Cezaevlerindeki binlerce suçsuz yatanları çıkar senin halkın yerlerde yatıyor yerlerdee. En büyük erdem nerden geldiğini unutmamaktir...

    CEVAP YAZ 0 0
KİMDİR ?
Abdullah Öcalan
ABDULLAH ÖCALAN KİMDİR?

1948 yılında Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesi Amara (Ömerli) köyünde doğdu. İlkokulu Amara’da, ortaokulu Nizip’te okuduktan sonra 1966’da Ankara Tapu Kadastro Meslek Lisesi’nde yatılı okudu. 1969 yılınd

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro