Çıplak kadınlar kabilesinin kırmızı sırrı

Çıplak kadınlar kabilesinin kırmızı sırrı


Dünya üzerindeki en ilginç kabilelerden biri Himbalar... Kadınlar çıplak geziyor ve ciltleri kırmızı renkte görünüyor.

Himbalar, kuzey Namibya'da Kunene yöresinde yaşayan 20.000 ila 50.000 nüfuslu bir etnik grup.

Çıplak kadınlar kabilesi olarak da bilinen bu ilkel toplulukta kadınların kırmızı görünmesinin ilginç bir sebebi var.

Çıplak kadınlar kabilesinin kırmızı sırrı


Himbalar için gün erken başlar. Kadınlar süsleri olan otjizelerini sürdükten sonra günlük yemek işleri ile ilgilenirler.

Erkeklerin işi sığırları otlatmak. Genç erkekler hayvanların karnını doyurmakla ilgilenirken kadın ve çocuklar yaşlılarla birlikte günlük işlerle ilgileniyor.

Çıplak kadınlar kabilesinin kırmızı sırrı


Himba kadınları için süslenmek çok önemli. Her sabah yaptıkları bir makyajları var. Otjite denilen bu süs makyajı keçi yağı, otlar ve kırmızı boyayla hazırlanıyor.

SİNEK KOVUCU

Kadınların tenlerinin kırmızıya dönmesine sebep olan bu karışım, onları güneşten koruyor. En önemli etkisi ise sinekleri uzak tutması. Kadınlar bunları vücutlarına olduğu kadar saçlarına da sürüyorlar.

Çıplak kadınlar kabilesinin kırmızı sırrı


Yaşadıkları yörenin çetin çöl şartları ve dış dünyadan kopuklukları sayesinde Himbalar geleneksel yaşam tarzlarını büyük ölçüde koruyabilmiştir.

Kabile üyeleri hem anne hem de baba tarafının ailelerine dâhil olur. Bu çift aileli düzen, zor iklim koşullarına karşı savaşmalarını sağlar.

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2017 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro