Çin'in diplomat pandalarına 'sarayda' özenle bakılıyor

Endonezya’ya geçici süreyle verilen Çin’in misafir diplomat pandaları "Hu Çun" ve "Say Tao"nun tüm ihtiyaçları, Bogor kentindeki Taman Safari Endonezya Hayvanat Bahçesi'nde kendileri için özel inşa edilen Panda Sarayı'nda karşılanıyor.

Hayvanat bahçesinde 5 bin metrekarelik alana kurulan ve Panda Sarayı adı verilen özel kompleks, hava sıcaklığı ve deniz seviyesi yüksekliği gibi etkenler dikkate alınarak pandaların doğal yaşam alanlarına en uygun şekilde inşa edildi.

Yapımı 4,5 milyon dolara mal olan komplekste, özel bakıcılar tarafından günlük yemek ve uyku durumlarının yanı sıra temizlikleri dikkatle yapılan pandalar için bir de özel klinik bulunuyor.

Ziyaretçiler için içeride panda tasarımlı hediyelik eşya mağazası ve Çin mutfağına ait bir lokantanın olduğu binaya ücret karşılığında günlük kısıtlı ziyaretçi kabul ediliyor.

Endonezya'ya 10 yıllığına gönderilen ve ülkede yabancılara verilen oturum izni "kitas" belgeleri de olan dişi Hu Çun ve erkek Say Tao'dan doğacak panda yavrusunun ise 4 yaşına geldiğinde Çin'e gönderilmesi şartı bulunuyor.

Bu arada ABD'de 12, Japonya'da 8, Singapur'da 4, Malezya ve İspanya'da 3'er, İngiltere, Fransa, Almanya, Belçika, Avusturya, Kanada, Avustralya, Hollanda, Tayland ve Endonezya'da ikişer olmak üzere dünya genelinde Çin'in 50 diplomat pandası bulunuyor.

Diplomat pandalar, Çinlilerin diğer ülke halklarıyla gönül bağının kuvvetlenmesi ve ilişkileri güçlendirmede önemli bir etken olurken Çin'in panda diplomasisi, 1957'de Sovyetler Birliği'ne hediye edilen Pingping adlı panda ile başlamıştı.

Dünyada sadece bin 600 panda kaldığı tahmin ediliyor. Doğal ortamlarının bozulması ve doğum oranlarının azalması nedeniyle tehdit altındaki türler arasında bulunan pandaların büyük bir kısmı, Çin'in orta kesimindeki bakım merkezlerinde bulunuyor.

  • Hayvan Videoları 07 Ocak 2018 13:07
  • SİTENE EKLE
  • PAYLAŞ fb tw gp

YORUM YAZIN Çin'in diplomat pandalarına 'sarayda' özenle bakılıyor videosuna yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU VİDEOYA YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro