eposta yazdır zoom+ zoom-

CHP'nin uygunsuz motivasyonu senaryo başka!

CHP'nin uygunsuz motivasyonu senaryo başka!

Hürriyet gazetesi yazarı Akif Beki, CHP'nin Anayasa Uzlaşma Komisyonu'na katılmama kararını bugünkü köşesinden analiz etti. Beki'ye göre CHP'nin amacı farklı!

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 02-03-2016 12:43 - Güncelleme: 02-03-2016 12:43

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugün Anayasa Uzlaşma Komisyonu'na katılmayacaklarını resmen ilan etti.

Peki CHP neden yeni Anayasa için kurulan masayı dağıttı?

CHP'nin öne sürdüğü gerekçeleri inandırıcı bulmayan Hürriyet gazetesi yazarı , CHP'nin asıl niyetinin farklı olduğunu yazdı.

"AK Parti'de çatlağa yattıklarının resmidir" başlıklı bugünkü yazısında Akif Beki, "...Anlaşıldı ki başkanlık konusunda iktidar blokunda çatlaklar olduğunu ve tiyatro bittiğinde bunun kabak gibi ortaya çıkacağını öngörüyorlar. İşte ertelendiğini, üstünün örtüldüğünü, makyajla saklanıp kapatılmaya çalışıldığını vehmettikleri o hesaplaşmayı öne almak, kavgayı erken patlatmak gibi bir hinlik kovalıyor olmalılar" diye yazdı.

Akif Beki'nin yazısının öne çıkan bölümleri şöyle:

"ANLAŞILDI; CHP Anayasa Uzlaşma Komisyonu'na geri dönmeyecek.
Şu da anlaşıldı; masadan kalkma gerekçeleri nasıl inandırıcı değildiyse masaya dönmemek için öne sürdükleri mazeretler de inandırıcılıktan o denli uzak.

CHP’nin masadan yan çizme gizemi artık çözülüyor, senaryo başka.

...

Altında bir hinoğluhin yattığından şüpheleniyordum, bu şüphemi burada da paylaşmıştım, CHP’nin görünür gerekçelerinin masadan niye kalktıklarını izah etmediğini, bunun başka bir açıklaması olması gerektiğini yazmıştım.

Gösterdikleri gerekçeler hiç makul gelmiyordu. Kılıf uydurmak için düşünülüp bulunmuş çakma, göstermelik, naylon şeylerdi. Görünmeyen gerçek neden, söylemeyi siyaseten doğru bulmadıkları başka bir şey olmalıydı.

KESİN UYGUNSUZ BİR MOTİVASYONU VAR

Şimdi daha net anlaşıldı. Kesin uygunsuz bir motivasyonu var CHP’nin.

Ve onun ne olduğu da bence artık anlaşıldı.

Bu komisyonun oyalamaca amacıyla kurulduğunu... iktidarın zaman kazanmaya ve göz boyama çalıştığını... 

Günün sonunda halka ‘Bakın uzlaşmayı denedik ama muhalefet yanaşmadı’ demekten başka bir işe yaramayacağını...

AK Parti’nin anayasa için uzlaşmak değil Erdoğan için başkanlık projesini tek taraflı hayata geçirme peşinde olduğunu...

Kısacası bir tiyatro oynanmak istendiğini ve buna alet olmayacaklarını söyleyegelmiyorlar mıydı zaten?

Bu komisyona hiç inanmadılar. Bir tiyatrodan ibaret gördüler. Dişe dokunur bir sonuç çıkmasını da beklemediler.

Ayrıca ne yaparlarsa yapsınlar onlar açısından sonucun değişmeyeceğine, bütün yolların Roma’ya çıkacağına, her halükârda oyunbozanlıkla suçlanacaklarına şartlandılar. Bu durumda masadan kalkmanın ekstra bir maliyeti olmayacak, bir şey kaybetmeyeceklerdi.


Varsayımlarına göre Erdoğan’ın asıl oyun planı gizliydi ve hiç değilse bunu kendi sırtlarından gerçekleştirmesine izin vermeyebilirlerdi.

Bu önyargıların üstüne bir de AK Parti içinde tehir edilmiş bir kavgayı öne çekme iştahına kapıldıklarını koyun. Masayı devirmek hesaplarına gelmez mi?

 * * *

Anlaşıldı ki başkanlık konusunda iktidar blokunda çatlaklar olduğunu ve tiyatro bittiğinde bunun kabak gibi ortaya çıkacağını öngörüyorlar.

İşte ertelendiğini, üstünün örtüldüğünü, makyajla saklanıp kapatılmaya çalışıldığını vehmettikleri o hesaplaşmayı öne almak, kavgayı erken patlatmak gibi bir hinlik kovalıyor olmalılar.

Masadan kalkacaklar, iktidar içinde fırtına kopacak, kozlar paylaşılacak, onlar da yattıkları yerden sebeplenecekler.

Bütün umudunu iktidarın tökezlemesine bağlamış, başka da keramet izhar edemeyen bir CHP klasiği. Anamuhalefet cephesinde yeni bir şey yok yani. Hesap bildik hesap.

Masa dağıldı, dağılabiliriz.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN CHP'nin uygunsuz motivasyonu senaryo başka! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR2 YORUM
  • neden mi 02 Mart 2016 15:57 Nedeni çok belli.AK PArti ''biz ne dersek koşulsuz kabul edeceksiniz'' demiştir.

    CEVAP YAZ 0 2
KİMDİR ?
Akif Beki
AKİF BEKİ KİMDİR?

Akif Beki, 2 Temmuz 1971'de Bingöl'de doğdu. Yüksek tahsilini, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölümü Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı'nda yaptı. Üniversiteye başladığ

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro