eposta yazdır zoom+ zoom-

CHP'li kadın vekillerden koruma tepkisi!

CHP'li kadın vekillerden koruma tepkisi!

AKP Milletvekili Fatma Kotan'a eşinden gördüğü şiddet göz önüne alınarak koruma tahsis edilmesi kadın milletvekillerinin tepkisine yol açtı.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 06-12-2012 12:32 - Güncelleme: 24-10-2015 12:56

NESRİN YILMAZ/İNTERNETHABER- ANKARA - Fatma Kotan'a yaşadığı şiddet olayının ardından hemen bir koruma tahsis edilmesi ve jet hızıyla boşanmasının sağlanması ve ülkemizde koruma talep eden ve koruma bekleyen yüzlerce kadının malesef öldürülüyor olmasına CHP'li kadın vekillerden sitem geldi.

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, özellikle koruma talep eden kadınların öldürüldüğüne dikkat çekerek şunları söyledi:

KORUMA TALEP EDEN KADINLAR ÖLDÜRÜLÜYOR

"Şiddet, kariyer, makam, mevki, eğitim, gelir düzeyi gözetmeden toplumun tüm kesimlerinde var olan bir sorun haline dönüşmüştür. Son 6 yıl içerisinde ülkemizde 4 bin 190 kadın erkekler tarafındn öldürülmüştür. Ve burası çok önemli, ülkemizde koruma isteyen kadınların yüzde 73'ü ve sığınma evlerine sığınan kadınların yüzde 27'si malesef öldürülmektedir. Elbette ki Fatma Kotan'a destek çıkılması hepimizi mutlu eden bir uygulamadır. Ama bunun sadece milletvekilleri ve AKP'lilere yönelik olmasını değil, toplumun her kesimindeki şiddet gören kadınlara yönelik olmasını istiyoruz, çünkü herkes Fatma Kotan kadar şanslı olmayabilir. AKP'nin bu yandaşçı sistemi malesef kadına yönelik şiddette de kendisinden olanı korumakla mükellef olduğu anlamına gelmektedir. Bu da yanlış bir uygulamadır. Türkiye'de kadınların öldürülme nedeni yoksulluk, işsizlik, aldatma, boşanma, cinsel ilişkiye girmek istememe gibi sebeplerdir. Bunların arkasında, kadını bir birey olarak görmeyen, adeta bir eşya gibi gören, değersiz kılan bir anlayışın olduğunu görüyoruz. Herşeyden önce bu anlayışın değiştirilmesi gerekmektedir. Zihinsel bir dönüşüm gerçekleşmelidir. Ancak bunun gerçekleşmesi için de   herşeyden önce bu ülkeyi yönetenlerin bu zihinsel dönüşüme sahip olması gerekir. Ben kadın-erkek eşitliğine inanmıyorum diyen bir Başbakan tarafından yönetildiğimiz bir ükede malesef bu zihinsel dönüşümün gerçekleşmesi pek mümkün görünmüyor. Sayın Başbakan kendi milletvekiline elbette sahip çıkacak, çünkü kadına yönelik şiddet ve mücadele eden bir partinin üyesi kendisi. Muhalefet Partisinden bir milletvekili benzer bir sorunu yaşasaydı aynı hassasiyet gösterilebilecek miydi bilemiyorum. Bırakın milletvekillerini sokaktaki herhangi bir kadın böyle şiddet gödüğünde neden müdahale edilmiyor dönüp bunu sorgulamak gerekiyor."

BEKLEMESİNE GÖNLÜM RAZI DEĞİL

CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter de
Fatma Kotan'ın yaşadıklarından dolayı bir kadın olarak üzüntüsünü dile getirdi:

"Fatma Kotan'ın yaşadıkları gerçekten üzüntü verici. Kadına karşı şiddete karşı çıkarken herhangi bir ayrım yapmaksızın, şiddet gören bütün kadınlara sahip çıkılması gerektiğini düşünüyorum. Sonuçta ülkemizde bir milletvekili bile şiddet görüyorsa, milletvekili olmayan kadınların neler yaşadığının acı bir tablosudur bu durum. Ancak, bu konuda bir ayrım yapılmaksızın koruma talep eden bütün kadınların devlet tarafından korunması çok önemlidir. Milletvekili olduğu için malesef öncelik oluyor ama bütün kadınlara aynı özen gösterilmeli. Bir ayrımcılık varsa bile, Fatma Kotan'a koruma verilmeseydi, diğer kadınlar gibi o da bekletilseydi demeye gönlüm razı değil, vicdanım bunu kabul etmez."

DEMEK Kİ OLABİLİYORMUŞ

CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur da
diğer CHP'li kadın milletvekilleriyle aynı görüşte:

"Fatma Kotan'ın başına gelenler elbette kabul edilemez, fatak bu hususta yönetmelik hemen çıkmadığı için bu yüzden yüzlerce kadın öldü. Defalarca polise giden kadınlar öldürüldü. Demek ki acil bir durumda yönetmelikleri takmadan bu iş yapılabiliyormuş. Milletvekili vatandaş ayrımı gözetmeden, bu yönetmelikleri de bir an önce çıkararak bu konuya önlem alınması gerekiyor. Bu konunun açığa çıkması ve çifte standardın ortaya konmasında iyi bir örnek oldu. Ne milletvekilinin canı yansın ne de vatandaşın"

 

PAYLAŞ tw fb
KİMDİR ?
Ahmet Necdet Sezer
AHMET NECDET SEZER KİMDİR?

13 Eylül 1941 tarihinde Afyon'da doğdu. 1958 yılında Afyon Lisesinden, 1962'de Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Aynı yıl Ankara Hakim adayı olarak göreve başladı. Askerliğini Kara Harp OkulundaYe

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro