eposta yazdır zoom+ zoom-

CHP'de belediye başkanlığı adaylığına kesin gözüyle bakılan tek bir isim var

CHP'de belediye başkanlığı adaylığına kesin gözüyle bakılan tek bir isim var

CHP'de Mart 2019'da yapılacak yerel seçimler için çalışmaların başladığı bildirildi. Partide, belediye başkanlığı adaylığına kesin gözüyle bakılan tek ismin, CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın olduğu ifade edildi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 20-08-2018 08:59 - Güncelleme: 20-08-2018 08:59

Sözcü'den Başak Kaya'nın "CHP, erken yerel seçime hayır diyecek" başlığıyla yayımlanan haberine göre AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya'nın "Yerel seçimler ekim, kasım gibi olmalı" açıklaması kulislerde hareketliliğe neden oldu. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, önceki gece gazetecilerle yediği yemekte, “Erken yerel seçime karşıyız, anayasa değişikliği gelirse kesin olarak ret veririz. Seçimler Mart 2019'da zamanında yapılmalı'' dedi.

CHP yerel seçim planlarını mart ayına göre yapıyor. CHP'nin kurultaydan sonraki en yüksek karar alma organı Parti Meclisi 29 Ağustos'ta gerçekleştirilecek.

Bu toplantıda seçim sonuçları değerlendirilecek ve yerel seçimler için strateji belgesi sunulacak. 15 Eylül'de ise milletvekili kampı yapılacak. İl ve ilçe başkanları yapılacak toplantıda ise aday belirleme yöntemi masaya yatırılacak. Kimlerin aday gösterileceğinde Meclis'teki sandalye sayısı hesabı da etkili olacak. 

KAMUOYU İLE YOKLAMA
Mevcut yönetimden bazı isimler 'geniş katılımlı ön seçim' yöntemiyle adayların belirlenmesi gerektiğini dillendiriyor. Geniş katılımdan kasıt ise sadece üyelere değil sivil toplum örgütlerinden de görüş alınması gerektiği yönünde.

Örgütten CHP'nin belediye başkanı olmadığı yerlerde öne çıkan, sevilen isimlerin kimler olduğunu belirlenmesi istenecek. Anket, eğilim yoklaması ve bazı yerlerde de önseçim ile aday belirleme sürecinin başlatılacağı kaydedildi. İzmir, Ankara, İstanbul gibi büyük illerde ise kamuoyu yoklaması yöntemiyle adaylar belirlenecek. 

BALIKESİR'DE AHMET AKIN
İstanbul için adaylığını açıklayan il milletvekili Gürsel Tekin, Genel Sekreter Akif Hamzaçebi gibi isimler bulunuyor. Ancak adaylığına kesin gözüyle bakılan tek bir isim var. O isim de CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın. Akın, Balıkesir belediye başkanlığına aday olacak.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN CHP'de belediye başkanlığı adaylığına kesin gözüyle bakılan tek bir isim var haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR2 YORUM
  • O_O 20 Ağustos 2018 16:06 bu kemal zihniyeti TV'de ve gazetelerde,görmek istemiyoruz müjde.

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro