YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 05 Ekim 2013 00:00 - Güncelleme: 27 Ekim 2015 22:58

CHP Neden Seçim Kazanamaz

CHP sözcüğünün kelime anlamı zaman içerisinde hiç birşey üretmeyen olarak halk arasında kullanılmaya başlanırsa hiç şaşırmam. Zaten CHP’nin bu atalet hali, muhalif gençliği iyice ateşlendirdi.

Bugün sokak olaylarına karışan insanların çok büyük bölümünün sokakta olmalarının sebebi iktidar değil, aksine muhalefettir. İktidar kendi seçmenini temsil ediyor ve iktidarın seçmeni, hükümet ile gurur duyuyor. Erdoğan’ın her icraatının arkasındalar. Kardeşleri gibi çok seviyorlar Başbakan’larını. Peki ya Kılıçdaroğlu ve CHP ?

Muhalefeti destekleyenler ne partinin icraatları sebebiyle ne de Kılıçdaroğlu’nun çözüm önerilerinden ötürü CHP’ye oy vermekteler. Çoğunun derdi, Ak Parti ile aynı hissiyatı paylaşmamak. Aslında gezi sürecinin kitlesel bir destek almasının temel sebebi de budur. Muhalefete oy veren insanların taleplerinin karşılanmaması, bu insanları zaman içerisinde kendi problemlerini yine kendileri çözebilmek için ayaklandırdı. On yılı aşkın süredir ne sizi yönetenlerin ne de oy verdiğiniz partinin sizi temsil etmediğini düşünün. İktidardan rahatsızsınız ama alternatif olarak desteklediğiniz parti de sizinle uyumlu değil. Gurur duyarak CHP’liyim diyemiyorsunuz. Övündüğünüz cümleleri süsleyen kelime hep Atatürk. Kemal Kılıçdaroğlu ve arkadaşları cümlenin herhangi bir öğesi olamıyorlar.

‘Ak Parti yerine hangi parti gelmeli’ sorusuna tabi ki CHP diyemeyen CHP seçmeni, oy verdikleri partiden fevkalade rahatsız. O kadar ki, gezi parkı eylemcilerinin büyük bölümü CHP’li olmasına rağmen partilerinin sürece zarar vereceği endişesi sebebiyle gezi parkına CHP’nin parti olarak gelmesine engel oldular. Sürecin siyasallaşmasını istemiyoruz diyerek bu durumu açıklasalar da bir çoğunun asıl korkusu, CHP’nin geziyi mundar edeceği endişesiydi.

CHP’nin organizasyonlarını incelediğimizde etkinliklere katılımın bir hayli az miktarda olduğunu görüyoruz. Organizasyondan kastım yürüyüş ve protestolar değil, parti programları. Sebebi ise aynı. Çok az kişi kendisini gerçekten CHP’li olarak görüyor. Aldıkları oylar kıyaslandığında, Ak Parti’nin organizasyonlarına, konferanslarına, söyleşilerine, açılışlarına katılım CHP ile mukayese edilemeyecek kadar fazla. Parti üye sayılarından da halkın partilerini ne kadar benimsediklerini anlayabiliriz. Ne yazık ki CHP rakamlar üzerinde sınıfı geçemeyecek kadar zayıf notlar almakta.

Sosyal medyada hükümeti eleştirenlerin yazdıklarına baktığımızda, dikkat çeken nokta, paylaşılan içeriklerde Kemal Kılıçdaroğlu’nun sözleri üzerinden yaygınlaşan bir söylem yok. Yani Kılıçdaroğlu’nun söyledikleri insanları etkilemiyor. Aksine iktidar yanlılarının cevapları hep Erdoğan’ın cümleleri ile veriliyor. Bu da Erdoğan’ın seçmeni üzerindeki etkisini gösteriyor.

Sarıgül’ün aday olmasını CHP seçmeni dört gözle beklerken, CHP konu üzerinden uzun zamandır uzlaşıya varamıyor. Bir çok sebebi olduğu muhakkak ama hepimizin ilk aklına ya Kemal Kılıçdaroğlu’nun İstanbul’da aldığı oyu geçerse sorusu var. Partinin Sarıgül’ün eline geçmesi endişesi, Sarıgül’ün adaylığı önündeki en büyük engel olarak gözüküyor. Yani yıllardır var olan problem. CHP küçük olsun ama bizim olsun. Bu anlayış ile bir türlü seçmeninin taleplerini karşılayamadı ve tam olarak seçmeninin kendisinden ne beklediğini anlayamadı.

Halk faaliyetleri ile gündeme gelen insanları yönetimde beklerken, CHP Esad’ın avukatlığını yaptı, DHKP-C eylemlerine destek verdi ve ne kadar lüzumsuz iş varsa seçmenine o kayda değmez işleri anlattı.

İçi boş bir CHP bu Türkiye’de seçim kazanamaz. 

 

http://www.twitter.com/umitsamimi

http://www.umitsamimi.com
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN CHP Neden Seçim Kazanamaz yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR0 YORUM
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro