07 Ekim 2015
 • İstanbul
  20°C

   
 • Ankara
  24°C

   
 • İzmir
  26°C

   
Piyasalar
 • USD2,96
 • EURO3,33
 • ALTIN718,00
 • BIST 10077258,59

POLİTİKA

Güncelleme :12-03-2014 15:44|Haber Tarihi :12-03-2014 15:139 Yorum

Berkin Elvan soruşturması neden ilerlemiyor?

Berkin Elvan soruşturması neden ilerlemiyor? Berkin Elvan soruşturması neden ilerlemiyor? Berkin Elvan soruşturması neden ilerlemiyor?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, İçişleri Bakanı’na, “Failinin polis olduğu apaçık belli olan bu yaralama/öldürme olayı niçin 9 aydır faili meçhul olarak kalmaktadır? Olayın failin meçhul kalması için bakanlık makamı olarak talimat mı verdiniz? Berkin’in vurulmasına dair soruşturmada niçin ilerleme sağlanamamaktadır? Berkin’in vurulmasıyla ilgili olarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nce savcılığa neden herhangi bir şekilde yardımcı olunmuyor? “Avukatın bulabildiği tanık İstanbul Emniyeti neden bulamıyor? Savcılığa yanlış memur listesi gönderen görevliler kim, kendilerine herhangi bir ceza verildi mi?” diye sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Berkin’in ölümünün ardından İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye yeni bir soru önergesi sunarak, soruşturmanın neden ilerlemediğini ve yapılan usulsüzlükler nedeniyle personele ceza verilip verilmediğinin açıklanmasını istedi.

Umut Oran, Bakan Ala’ya yönelttiği soru önergesinde, “Berkin Elvan 16 Haziran 2013 tarihinde sabah 07.00 sıralarında evinin bulunduğu İstanbul Okmeydanı Eren Sokak’ta polisin attığı gaz fişeği kapsülünün başına çarpmasıyla ağır yaralanmış, 269 gün komada kaldıktan sonra dün yaşamını yitirmiştir” dedi.

Faili meçhul kalsın talimatı mı var?

Oran’ın Bakan Ala’ya yönelttiği sorular şöyle:
- Failinin polis olduğu apaçık belli olan bu yaralama/öldürme olayı niçin 9 aydır faili meçhul olarak kalmaktadır? Olayın failin meçhul kalması için bakanlık makamı olarak talimat mı verdiniz?

Emniyet savcılığa neden yardımcı olmuyor?

- Berkin’in vurulmasına dair soruşturmada niçin ilerleme sağlanamamaktadır?
- Berkin’in vurulmasıyla ilgili olarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nce savcılığa neden herhangi bir şekilde yardımcı olunmuyor?

Emniyet tek tanık dahi bulamadı

- Berkin’in vurulmasıyla ilgili olarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü neden bir tek tanık dahi bulamadı, kolluk kuvveti herhangi bir şekilde tanık bulmaya çalıştı mı, olayla ilgili polis kimlerle birebir görüşme yaparak bilgi ve görgüsüne başvurdu?
- İstanbul’da 15 ve 16 Haziran 2013 tarihlerinde iki tam gün boyunca Okmeydanı ve Berkin’in evinin bulunduğu Eren Sokak ile Mahmutşevketpaşa Mahallesi Mithatpaşa Caddesi ve civar sokaklarda İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı hangi şube personeli görev yapmıştır, bunların tam listesi nedir?

O sokakta 5 şubeden kaç personel görev yaptı?

- Okmeydanı, Eren Sokak ile Mahmutşevketpaşa Mahallesi Mithatpaşa Caddesi ve civar sokaklarda bu iki gün boyunca Terörle Mücadele, İstihbarat, Asayiş, KOM ve Çevik Kuvvet şube müdürlüklerinden hangi rütbeli rütbesiz sivil/resmi personel görev yapmıştır, bu kişilerin tam listesi nedir?
- İstanbul Emniyet Müdürlüğü görev, nöbet, zimmet çizelgelerine göre 15-16 Haziran’da Okmeydanı, Eren Sokak ile Mahmutşevketpaşa Mahallesi Mithatpaşa Caddesi ve civar sokaklarda görev yapan emniyet müdürü, emniyet amiri, başkomiser, komiser, komiser yardımcısı, polis memurlarının isimleri ve sicil numaraları nedir?
- Resmi görevliler dışında bu sokak ve civarında Berkin’in vurulduğu saatte görev yapan haber, istihbarat elemanı var mıydı?

Avukatın bulduğu tanığı emniyet neden bulamıyor?

- Berkin Elvan ve ailesinin avukatı Evrim Deniz Karatana’nın bulduğu ve Berkin’i de tanıyan arkadaşlarından tanıklar Muhammet Akkaya ve Sunay Yıldız’ı niçin daha önce emniyet müdürlüğü personeli bulup tanıklıklarına başvurmadı? Berkin’in vurulması ile ilgili soruşturmada tanıkları dahi bulup dinlemeyen ilgili polis memuru ve amirleri kimlerdir, olayla ilgili soruşturmayı hangi şube ve birim yürütmektedir? Bu görevliler hakkında görevini ihmal nedeniyle inceleme yaptırdınız mı, kendilerine herhangi bir adli/idari ceza verildi mi?

Yanlış listeyi gönderen kim?

- Savcılığa Berkin’in vurulma anından sonraki zaman dilimini kapsayacak şekilde 16 Haziran 2013 saat 08.00 ile 17 Haziran 2013 saat 08.00 arasında Mahmutşevketpaşa Mahallesi Mithatpaşa Caddesinde görev yapan çevik kuvvet personelinin listesini kim göndermiştir? Bu listenin 16 Haziran saban saat 08.00’den öncesini kapsamamasının gerekçesi nedir?

Neden MOBESE görüntüsü yok

- Okmeydanı, Eren Sokak ve civarında hangi sokaklarda kaç adet MOBESE kamerası vardır? Berkin’in vurulma anına dair niçin MOBESE görüntüsü yok?Haberi Yazdır
 
Yorum Ekle
1000
   

  Bu habere yapılan yorumlar

  9 Yorum

  Sırala : Son Yorumlar |

  Onay Bekleyen Yorumlar (0)

  • osman nevres

   12 Mart 2014 Çarşamba 17:50

   8 genci öldüren, dolaylı olarak AKP hükümeti ve Başbakandır, değil mi ki "emri ben verdim" ve "polisimiz destan yazdı" demiştir, bu ikrar değildir de nedir? Bunda bile CHP'yi suçlayan aklı evveller, sıra sana geldiğinde tek başına kalacaksın! Aynen Hitler'in Patrick Niemoller'e yaşattığı gibi!
   Cevapla

  • Nil Kaya

   12 Mart 2014 Çarşamba 15:31

   Budaklı odunlarla canına kıyanlara destan yazdı diyenin Ali Ismail Korkmaz Berkin Elvan kâbusu olacak. Geceleri gözüne uyku girmeyecek… Sabahlara dek uyuyamayacak … Kan kusacak!... sürüm sürüm sürünecek!......
   Cevapla

  • Nil Kaya

   12 Mart 2014 Çarşamba 15:30

   O kadar çok kan akıttı, o kadar çok can aldı, O kadar çok hırsızlık, yolsuzluk, talan, vurgiun, yağma yaptı ki , dünyanın tüm yasalarını, anayasalarını getirsek, yine de bunları cezalandırmak için yeterli olmaz…...
   Cevapla

  • Gazeteci©

   12 Mart 2014 Çarşamba 15:27

   Eğer bu ül­ke­nin Baş­ba­ka­n’­ı evi­ni pa­ra yı­ğın­la­rıy­la dol­du­rur­ken ken­di­si gi­bi dü­şün­me­yen­le­rin ya­şam hak­la­rı­nı sı­fır­la­ma­mış ol­say­dı, Ber­kin­cik öl­me­ye­cek­ti…
   Cevapla

  • Gazeteci©

   12 Mart 2014 Çarşamba 15:27

   Eğer bu ül­ke­nin Baş­ba­ka­n’­ı çok sev­di­ği ken­di ço­cu­ğu­na pa­ra yağ­dı­rır­ken, ken­di­si gi­bi dü­şün­me­yen ço­cuk­la­rı­mı­za gaz bom­ba­la­rı ve taz­yik­li su yağ­dır­ma­mış ol­say­dı, Ber­kin­cik öl­me­ye­cek­ti…
   Cevapla

  • cehape yıllardır alevileri kullanıyor.

   12 Mart 2014 Çarşamba 15:26

   cehapeee rantın için daha kaç gencin ölümüne neden olacaksın.. ülkedeki 6-7 milyon aleviyi ömür boyu sömürecekmisin.. 1938 de dersimde öldürdün öldürttün..halen bıkmadan usanmadan utanmadan 2014 de öldürtüyorsun..
   Cevapla

  • Gazeteci©

   12 Mart 2014 Çarşamba 15:24

   Dünyanın Gözünde AKP Meşruiyetini Kaybetmiş bir siyasal partidir!..Tayyip bir "İnsanlık Suçlusu"dur! ..
   Cevapla

  • Asma

   12 Mart 2014 Çarşamba 15:21

   Var mı tarihte halkı zulümle susturabilmiş, komşularına saldırdıran, ve eceliyle rahat ve huzur içinde ölebilmiş bir diktatör? Bak [ Seçilmiş Diktatör ]... Hitler’in sonuna. Mussolini’ye.
   Cevapla

  • Asma

   12 Mart 2014 Çarşamba 15:20

   Türkiye PARÇALANIRKEN, BÖLÜNÜRKEN; El Nusra’lı, El Kaidel şeriatçı katillerin sığınma yeri, barınağı olurken, sen tarafsız olamazsın.. Ortaoyunu oynayamazsın. Ya Türkiye’den yana olacaksın, ya Amerikan emperyalizmden…
   Cevapla
   Bu elma her derde deva!
   Günün en çok paylaşılan fotoğrafları
   MİZAH07 Ekim 2015204 Kez İzlendi!
   Günün en çok paylaşılan fotoğraflarıGündemden çıkmak kafa dağıtmak isteyenler için 50 harika fotoğraf...
   Tasarım harikası müthiş ürünler
   GÜNCEL06 Ekim 20153548 Kez İzlendi!
   Tasarım harikası müthiş ürünler2015 yılında üretilmiş hem çılgın hem de bir o kadar işe yarar acayip ürünler..
   'Vurur yüze ifadesi' capsleri
   MİZAH06 Ekim 2015
   'Vurur yüze ifadesi' capsleri3737 Kez İzlendi!
   Marshmallow hangi telefonlara gelecek?
   BİLİM/TEKNOLOJİ06 Ekim 2015
   Marshmallow hangi telefonlara gelecek?3162 Kez İzlendi!
   2015'in en iyi seyahat fotoğrafları
   GÜNCEL06 Ekim 2015
   2015'in en iyi seyahat fotoğrafları2405 Kez İzlendi!
   Diğer Siteler İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2011 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
   Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98
   Yükleniyor...