Cesedi Everest Dağı'nda bulundu gizemini kimse çözemedi

Tırmanış tutkunları için Everest ulaşması en hayal noktalardan biri. Tüm görkemiyle Nepal'da yer alan Everest Dağı'na tırmanmak için birçok insan emek vermiş. Kimisi ulaşmış, kimisi ulaşıp geri dönememiş, kimisinin ölümü ise tüyler ürpertmiş.

Cesedi Everest Dağı'nda bulundu gizemini kimse çözemedi

Tırmanış tutkunları için Everest ulaşması en hayal noktalardan biri. Tüm görkemiyle Nepal'da yer alan Everest Dağı'na tırmanmak için birçok insan emek vermiş. Kimisi ulaşmış, kimisi ulaşıp geri dönememiş, kimisinin ölümü ise tüyler ürpertmiş. İşte Everest Dağı'nda yaşanan tüyler ürperten o ölümler. 1. Zirve mesafesini ölçmede yön belirleyici olarak görülen "Yeşil Botlar" / 1996'da tırmanışı sırasında Hintli dağcı Tsewang Paljor, korkunç bir kar fırtınasıyla karşılaşıp hayatını kaybetti. Giydiği parlak çizmeler yüzünden "Yeşil Botlar" olarak anılan Paljor'un cesedi, 2014 yılında daha alçak bir yere taşındı.

Cesedi Everest Dağı'nda bulundu gizemini kimse çözemedi

2. Uyuyan Güzel Francys Arsentiev'in Son Saatleri
Francys Arsentiev ve eşi Sergei, Everest'i fethetmek isteyen meraklı tırmanıcılardı. Francys, oksijen tüpü kullanmadan Everest'e tırmanan ilk Amerikalı kadın olmayı hedefliyordu. İki başarısız denemeden sonra nihayet zirveye ulaştı; ancak başarısını kutlayamadı.

Francys, bilincini kaybetmeye başladığı sırada 2 dağcıyla karşılaştı ve "Beni burada bırakmayın, ölüme terk etmeyin." diye mırıldandı. Dağcılar Francys'e yardım etmek için çok uğraştılarsa da acı verici bir kararla onu terk etmek zorunda kaldılar.

Cesedi Everest Dağı'nda bulundu gizemini kimse çözemedi

3. Tırmanışı esnasındaki tartışmalı ölümüyle David Sharp

2006 yılında İngiliz dağcı David Sharp "Yeşil Botlar" ın olduğu yerde dinlenmek için durdu, bacaklarını göğsüne çekti, kafasını dizlerinin üzerine koydu ve bir daha uyanamadı...

Sharp'ın ölümü dünyada çok konuşuldu; çünkü 40'tan fazla dağcı Sharp'ın mırıldandığını duymasına rağmen ona yardım etmedi. Zirveye ulaşan ilk kişi Edmund Hillary tepkisini belirtmek için bu acı durumla ilgili şöyle dedi: "Bir insan hayatı bir dağın tepesine çıkmaktan çok daha önemli."

Cesedi Everest Dağı'nda bulundu gizemini kimse çözemedi

4. Belki de Everest tarihini değiştirecek kişi George Mallory

Tırmanışını 1924'te gerçekleştiren Mallory'nin cesedi 75 yıl sonra bulundu. George Mallory'nin zirveye ulaşıp ulaşamadığı halâ gizemini koruyor. Belki de zirveye ulaşan ilk insan olan Mallory'nin, düşme kaynaklı kafa travmasından hayatını kaybettiği tahmin edilmekte.

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro