eposta yazdır zoom+ zoom-

Cemre ne zaman düşecek üçüncü cemre düşme tarihi-2018

Cemre ne zaman düşecek üçüncü cemre düşme tarihi-2018

Bahar mevsiminin en güzel habercisi olan cemre düşmesi bugün bir kez daha yaşanacak. 1 hafta arayla önce havaya, sonra suya en son olarak toprağa düşen cemrelerin ilk ikisi havaya ve suya düştü. Bugün ise en son cemre düşmesi yaşanacak. Toprağa düşecek olan üçüncü cemre düşmesi 5-6 Mart arasında yaşanacak. Düşen cemreler sayesinde hava, su ve toprak ısınır. Hıdırellez ve nevruz kutlamaları başlar.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 05-03-2018 10:00 - Güncelleme: 05-03-2018 10:00

Cemre düşmesi 2018 üçüncü cemre ne zaman nereye düşecek diye merak edenler haftasonu boyunca bu sorunun cevabını aradı. Adım adım baharın müjdecisi olan cemre düşmesi bir hafta arayla toprağa, suya ve havaya düşüyor. Anadolu'da hızır günleri olarak da bilinen cemre düşmesiyle birlikte hava su toprak ısınır ve birçok kültüre göre hıdrellez ve nevruz kutlamaları başlar. Peki son cemre, üçüncü cemre ne zaman düşecek? Cemrelerin sonuncusu 5-6 Mart'ta havaya düşecek ve yavaş yavaş kış bitecek bahar havası kendini hissettirecek.

Baharın müjdecisi cemrelerin düşme zamanşları pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Birinci ve ikinci cemre düştü, sıra üçüncü cemreye geldi. Peki üçüncü cemre ne zaman düşecek? Cemre nedir ne anlama geliyor? İşte cemre ile ilgili ayrıntılar…

ÜÇÜNCÜ CEMRE NE ZAMAN DÜŞECEK?

Birinci Cemre Havaya (19-20 Şubat),
İkinci Cemre Suya (26-27 Şubat)
Üçüncü cemre (5-6 Mart) toprağa düşer.

Cemrenin düşüş sırasına göre önce havanın ısındığına sonra su ve yerin ısındığına inanılır. Bu bilgiler coğrafi bilgilere bir noktada çatışmaktadır. Güneş ışınları önce toprağı ısıtmaktadır. Yerden yansıyan ışınlar havayı ısıtır. Meteoroloji olarak ele alacak olursak ısınma sırası toprak, hava ve su şeklinde gerçekleşmektedir. Cemre düşmesi tecrübelere dayanan bir inanış olsa da bazen cemrenin düştüğü günlerde havalar soğuyabilmektedir.

CEMRE NE DEMEK: Arapça kökenli bir kelime olan “cemre”‘nin sözlük anlamı kor yani ateştir. Halk arasında ise sıcaklığın artması olarak bilinir. Cemrenin ilkbahar başlamadan hemen önce 7 gün arayla havaya, suya ve toprağa sırasıyla düştüğüne inanılır. Bu düşen cemreler sayesinde hava, su ve toprak ısınır.

Halk arasında cemre düşmesiyle birlikte Hıdırellez ve nevruz kutlamaları başlamaktadır. Cemre düşmesi Türk kültüründe de önemli bir yere sahiptir. Kültür ve edebiyat alanında kendine yer bulmuştur. Osmanlı zamanında Divan şairleri cemre zamanlarında önemli kişilere övgü şiirleri yazarlardı. Bu şiirlere ‘cemreviye' denilmektedir.

KASIM GÜNLERİ- HIZIR GÜNLERİ: Anadolu’da yaygın olarak kullanılan geleneksel halk takviminde yıl, ”kasım günleri” ve ”Hızır günleri” olarak kış ve yaz diye ikiye bölünüyor. Kasım günleri, miladi takvime göre 8 Kasım’da başlıyor ve 179 gün sonra 5 Mayıs’ta sona eriyor. Kasım günleri, 4 yılda bir şubat ayı 29 çektiği zaman 180 gün oluyor. Hızır günleri ise 6 Mayıs’ta başlıyor ve 7 Kasım’a kadar 186 gün sürüyor. Cemrelerin düşmesi, Kasım günlerinden Hızır günlerine, başka bir ifadeyle kıştan bahara geçişin sembolleri olarak gösteriliyor.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Cemre ne zaman düşecek üçüncü cemre düşme tarihi-2018 haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro