YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 19 Ocak 2014 00:00 - Güncelleme: 21 Ekim 2015 13:10

Cemaat Kendisini Nasıl Bitirdi

Dün taksiye bindim. Taksici radyoda kanalları gezerken cemaate ait bir radyoya denk geldi(tahminen samanyolu idi). Kanalı değiştirmemesini rica ettim. Taksici bana “Gideceğin yere kadar ücretsiz götürmemi iste yapayım ama benden bu adamları dinlememi isteme “ dedi. Taksiciyi ulusalcı, kemalist biri sandım ve saygı duyarak, “Tabi ki. Çok önemli değil” diyerek cevapladım. Sonra adam anlatmaya başladı. Cümleler bire bir aynı kuramam, üslubu benzetemem belki ama az çok aklımda kaldığınca, anlamı bozmamaya özen göstererek yazmaya ve paylaşmaya çalışacağım.

“Ben yıllarca cemaatin bünyesinde, cemaate hizmet etmiş birisiyim. Tek kuruş maddi menfaatim olmadan eşimi dostumu Sızıntı Dergisi’ne, Zaman Gazetesi’ne abone yaptım. Onları ikna etmek için saatlerce dil döktüm. Hak dava için dedim ve hatrımı koydum. Cemaat adına burs topladım, kurban paramı onlara verdim. Bugün bin pişmanım ve o dostlarım bana ‘Bak gördün mü sizinkiler nasıl bir örgüt olmuşlar’ diye sorduklarında yüzüm kızarıyor. Cemaate hizmet etmemiş birisi bunu memleketin meselelerinden biri sayarak soğuk kanlı izleyebilir ama ben, emeğimi, elimden gelen her şeyi onlar için yaptıktan sonra bu yaşananları görünce inanılmaz pişmanlık hissediyorum. Bu yüzden de ne seslerini duyasım var artık ne yüzlerini göresim. Çok hassasım bu konuda”

Birini düşünün,

maddi yetersizlikler yüzünden okumayan birisine burs bulmuş ya da toplamış birini,
karnı aç olan, sofrasına et girmeyen birilerine kurban götürmüş,
evsizlere ev olmaya çalışmış,
hastalara ilaç götürmeye uğraşmış,
yetimlerin elinden tutmak için emek harcamış

birini düşünün ve bunları gerçekleştirmek için yaptığı her şeyden pişmanlık duyuyor ve hatırladıkça yüzü kızarıyor.

İşte ben bu adama sordum “Parti mi değiştirdi sizin algınızı?

“Kesinlikle hayır. Ben cemaati daha farklı tanıyormuşum sadece. Benim oğlumu polis yapabilmek için çok uğraştılar. Evime kadar geldiler, çayımı içtiler. Bugün o operasyonu yapan polislerle bir bağlantılarının olmadığını ve emniyet içerisinde de dayanışma halinde olmadıklarını söylüyorlar. Bizim gözümüzün içine baka baka bunları tekrarlıyorlar. Üstelik o polisleri, hakimleri, savcıları televizyonda, gazetede evlatları gibi savunurken diğer tarafta bağlarının olmadığını, ilişkilerinin olmadığını söylüyorlar. Herkes tarafından bilinen bir gerçeği yalanlayan birinin diğer sözleri ne kadar inandırıcı olur ki?

Bir de Fethullah Gülen’i biz mütevazi yaşamıyla bilirdik. Para işleriyle ilgilendiğini kimse söylememişti. Varsa yoksa ümmetin davasıyla dertlenen, yanan mübarek bir kul sanırdık. Oysa petrol rafinelerine kadar paranın içerisindeymiş. Ananasların kaderini tayin eden lidermiş.”

Cemaat mensubu bir şöförün ruh hali ne hale gelmiş ki. Bugün memlekette parti üyelerinden başka kaç kişi siyasi partilerin tamamen temiz olduğuna inanır ki? Ya da aksi durumda hayal kırıklığı yaşar? Siyasi partiler hergün yüzlerce hata yapıyorlar. Bizim toplumda siyasetçilere zaten temiz adam gözüyle pek bakılmaz. Kötülerin arasından en az kötü olan seçilir şeklinde kavram geliştirmiş bir milletiz ama cemaatler öyle mi?

Parti yolsuzluk yapsa bile o partiyi desteklemeye devam edecek milyonların varlığından haberdarım. Bu partinin yolsuzluk yaptığına inandığımdan ya da inanmadığımdan kurduğum bir cümle değil ama ya cemaat yolundan şaşarsa.. ? İnsanlar başka bir cemaat bulamasalar bile, giderler evlerinde tek başlarına ibadetlerini eda ederler ve geriye sadece çıkarcı güruh kalır. Çıkarcı güruh ise diğerleri olmadığı takdirde başka çıkarların olduğu topluluklara doğru hareket eder.

Sonuç?

Ananaslar tekrar tropik meyvelere dönüşür ve artık yeni bir anlamları kalmaz.

***

Elimden geldiğince bedelli askerlik bekleyen 650 bin bakaya kardeşimi yalnız bırakmamaya çalışıyorum. Saolsun, Serdar Arseven abim de onları yalnız bırakmayacağını söylemişti. İnternetten bir kampanya başlatmıştı ve eğer 10 bin kişi bu kampanyaya katılırsa, bedelli askerliği bizzat başbakana ileteceğini ifade etti.

Bedelli askerlik için verdiği destek ve emek için kendisine teşekkür ediyorum. Sanırım kampanyaya ilgi tahmin ettiğinden daha fazla oldu. Artık darısı diğer duyarlı gazeteci dostlarımızın başına. Hani ağaçta kalan kediyi, hadisenin dekoltesini saatlerce haber yapan ama 650 bin kişinin her gün twitterdan attığı binlerce twiti görmezlikten gelen gazeteci arkadaşlarımıza.

 
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Cemaat Kendisini Nasıl Bitirdi yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR0 YORUM
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro