eposta yazdır zoom+ zoom-

Canan Karatay nereli eşi ve oğlu kimdir? Karatay diyeti nedir?

Canan Karatay nereli eşi ve oğlu kimdir? Karatay diyeti nedir?

Canan Karatay'ın eşinin ismi Ali Başak Karatay. Canan Karatay'ın çocukları Mehmet Rahmi Karatay okulu İngiltere’de okudu. Canan Karatay aslen Elazığlı. Kocası Ali Başak Karatay ile görücü usulü tanışmış. Karatay diyeti ile meşhur olan Canan Karatay kalp profesörü.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 16-04-2018 22:31 - Güncelleme: 16-04-2018 22:31

Tam ismi Canan Efendigil Karatay. Türk halkı onu tereyağını serbest bırakan Karatay diyeti ile tanıdı. Peki kimdir Canan Karatay, eşi ve çocukları hakkında neler biliniyor? İşte Canan Karatay hakkında merak edilenlerin yanıtı;

Canan Karatay aslen Elazığlı. 1943 yılında Elazığ’da dünyaya gelen Canan Karatay, 1961 yılında Üsküdar Amerikan Kız Lisesini, 1967 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. 1972 yılında İstanbul Üniversitesi Tedavi Kliniği’nde iç hastalıkları uzmanlık eğitimini tamamladı.

UZMANLIĞI KALP  : Canan Karatay İngiliz hükümeti bursu ile Liverpool Regional Cardiac Center’da kardiyoloji alanında uzmanlık eğitimine başladı. 1974-1976 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Tedavi Kliniği’nde baş asistan olarak çalıştı. Bu sırada Türkiye’de bir kardiyolog olarak (cerrahi yardım almaksızın) bir ilki gerçekleştirdi. Kalıcı ve geçici kalp pili implantasyonu tekniğini başarıyla uyguladı. Koroner Yoğun Bakım’da ‘Vena Subklavya Ponksiyon’ tekniğini yerleştirdi.

İLK KALP NAKLİ EKİBİNDE YER ALDI : 1976-1978 yılları arasında, Güney Afrika Cape Town Üniversitesi Groote Schuur Hastanesi’nde, dünyada ilk kez kalp nakli ameliyatını gerçekleştirmiş olan Christian Barnarnd’ın ekibinde çalıştı. Doçentlik tezini kalp nakli yapılmış hastalar üzerinde gerçekleştirdi. 1979 yılında doçent oldu.

İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü’nde, Cape Town’da eğitimini görmüş olduğu (şu anda ülkemizde yaygın bir şekilde uygulanmakta olan) ‘femoral arter’ yolu kullanılarak yapılan koroner anjiyografi tekniğini (Judgkin tekniği) yine ilk kez ülkemizde uyguladı ve bu uygulamayı ülkemize yerleştirdi. 1987-1995 yılları arasında State University of New York Health Science’de kalp hastalıkları alanlarında araştırmalar yaptı.
1995-1997 yılları arasında Gaziantep ve İstanbul’daki birçok özel hastanede, ‘koroner yoğun bakım’ ve ‘koroner anjiyografi laboratuvarları’nı kurdu.

ÖĞRETİM ÜYESİ OLDU: 1997-2002 yılları arasında Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, 2002-2006 yılları arasında da Kadir Has Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yaptı. 2006-2010 yılları arasında Türkiye’de ilk ve tek sağlık üniversitesi olan İstanbul Bilim Üniversitesi’nde rektörlük yaptı. Halen İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Ana Bilim Dalları’nda öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

CANAN KARATAY'IN EŞİ ÇOCUKLARI : Canan Karatay'ın eşinin ismi Ali Başak Karatay. Canan Karatay eşiyle 35 yaşındayken evlendi. Karatay oğlu Mehmet Rahmi Karatay'ı da 40 yaşında dünyaya getirdi. Şu an 34 yaşında (2018 itibariyle) olan oğlu Mehmet Rahmi Karatay, liseyi ve üniversiteyi İngiltere’de okudu, Edinburgh Üniversitesi’nde doktora yaptı.

EŞİ İLE GÖRÜCÜ USULÜ TANIŞTI: Canan Karatay verdiği bir röportajda kocası ile nasıl tanıştığını şöyle anlatmıştı : "Bana, “Evde kaldın!” diyorlardı, 35’tim çünkü, umurumda bile değildi, deli gibi ders çalışıyordum. Annem bir gün, “Senin çalışmanı böleceğim diye korkuyorum ama emekli öğretmen arkadaşlarım bana yarın çaya gelmek istiyorlar!” dedi. Ben de, “Gelsinler, gelsinler, ben size hizmet ederim” dedim. Nasıl dedim ben de bilmiyorum, üzerime bir iyilik geldi. Annem de çok şaşırdı. Gerçekten de o gün elimden geleni yaptım. İşte o emekli öğretmenlerin arasında kaynanam da varmış, beni pek bir beğenmiş, oğluyla tanışmamızı sağladı. Anlaştık, kaynaştık. 33 yıldır evliyiz.
Çocuğu da düşünmüyorduk ama sonra trenin kaçacağını fark edince, 40 yaşında doğurdum.

GÖLCÜK DEPREMİNDE EŞİ VE OĞLUYLA GÖNÜLLÜ ÇALIŞTI : 1999’da Gölcük depreminde gönüllü çalışan Canan Karatay, eşi ve oğlunu da hizmet ettirmiş. Kocasıyla oğlu tuvalet kazıp yemek pişirirken Canan Karatay da çadır hastanede bölgedeki en kıdemli doktor olarak hizmet vermiş.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Canan Karatay nereli eşi ve oğlu kimdir? Karatay diyeti nedir? haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR1 YORUM
  • güllü varlı antalya 19 Temmuz 2018 19:53 S.a sayin karatay hocam sizi sekere son diye bir konusmanizi duydum ben bes defa insulin aliyom yemekten sonra sabah aksam hap aliyom astim var tansiyon var belimde omirilikte daralma var amaliyat etmiyorlar riskli diye önce yuruyus yapardim simdi iyce kötüyüm siz damlayi icin dediniz benim param yok alamiyorum nolur bana yardim edin pisikiyatri ilaclari fayda etmiyor sabah aksam pisikiyatri ilaci iciyom agrilar ne öldürüyo nede iyi oluyor insallah beni duyarsin senin o guzel kalbine bana yardim et inancim olmasa kendimi öldüresim geliyo yardim et hocam bana saygi ile selamlar

    CEVAP YAZ 6 7

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro