Burka ve peçe yasağı onaylandı!

Hollanda'da, burka ve peçe gibi kıyafetlerin giyilmesi artık resmen yasak. İlgili yasak, kamusal alanları kapsıyor.

KAR MASKESİ DE YASAK KAPSAMINDA Senato, Meclis tarafından kabul edilen, kamusal alanda yüzü tamamen kapatan ve sadece gözleri açıkta bırakan kıyafetlerin yasaklanmasına ilişkin yasayı onayladı. Yasak, toplumun genelini kapsamayacak. Sadece eğitim kurumları, toplu taşıma, hastaneler, bakım evleri ve devlet dairelerinde geçerli olacak. Düzenleme ile burka ve çarşafın yanı sıra, kar maskesi ve motosiklet kaskı gibi yüz yüze iletişimi engellediği belirtilen kıyafetlerin giyilmesi de yasaklanıyor.

400 EURO PARA CEZASI Burka ve peçe, "hafif suçlar" kapsamında değerlendirilecek. Yasağın geçerli olduğu alanlarda yüzünü açmayanlar için polis çağrılabilecek. Yasayı ihlal edenler, 400 euro para cezasına çarptırılacak.

SAĞ MUHALEFETİN DESTEĞİYLE ONAYLANDI Yasak kararı, İçişleri Bakanı Kajsa Ollongren'in, ilgili kurumlarla görüşüp, uygulamaya ilişkin somut bir yöntem belirlemesinin ardından yürürlüğe girecek. Mecliste büyük çoğunluğun desteği ile kabul edilen yasa, senatoda özellikle sol partilerin muhalefeti ile karşılaştı. Hükümet ortağı Hristiyan Demokrat Parti (CDA) ise, yasağın kapsamının sınırlı olmasını eleştirdi.

SÜREÇ NASIL GELİŞTİ? Burka ve peçe yasağı önerisi ilk kez aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) tarafından Meclis gündemine getirilmişti. Aşırı sağcıların, burka ve peçeye ilişkin genel yasak önerisi kabul görmemişti. Eski İçişleri Bakanı Ronald Plasterk tarafından hazırlanan sınırlı yasak içeren tasarı, Hollanda Meclisi tarafından kabul edilerek, onay için senatoya gönderilmişti.

Burka ve peçe kullanımı, Mayıs sonunda Danimarka tarafından da yasaklanmıştı. Danimarka'da yasak Ağustos ayında yürürlüğe girecek. Daha önce Fransa, Belçika, Avusturya ve Bulgaristan, kamusal alanda peçe ve burka giyilmesini yasaklayan karara imza atmıştı .

  • Dünya 27 Haziran 2018 08:35
  • SİTENE EKLE
  • PAYLAŞ fb tw

YORUM YAZIN Burka ve peçe yasağı onaylandı! videosuna yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU VİDEOYA YAPILAN YORUMLAR5 YORUM
  • emin VARAN 29 Haziran 2018 08:07 AVRUPA - HOLLANDA bu yasagı uyguladıgı gun : sözüm ona müslüman ülkelerde tersini yasaklamalı ( hollanda bulgarıstan,Fransa, Belçika ve Avusturya sadece bunlara başıaçık dolaşmalarını yasaklamalı - dişe diş , göze göz kafaya kelle uygulamalı ki dünyanın sadece babalarının çiftliği oldgunu sanmasınlar.syg

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro